Kot egzotyczny to inaczej krótkowłosy kot perski. Idealny przyjaciel, czuły i przywiązany do opiekuna. Najsłynniejszym kotem egzotycznym jest Garfield. Rudy, tłusty, leniwy i narcystyczny kot stał się ikoną popkultury.
Koty egzotyczne wyhodowano w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku. Powstały z krzyżówki kotów perskich z amerykańskimi kotami krótkowłosymi. Początkowo koty te nazywano „sterling” (ang. sterling silver – srebro wysokiej próby), co nawiązywało do ich srebrzystego ubarwienia. Dopiero po pewnym czasie, chcąc umożliwić hodowlę innych odmian kolorystycznych, zmieniono nazwę na „egzotyczne krótkowłose". Dziś spotykamy koty egotyczne w umaszczeniu białym, czarnym, niebieskim, czekoladowym, liliowym, rudym, kremowym wraz z rozmaitymi odcieniami.
Zobacz też: Kot perski kompletnie pozbawiony agresji
Pod względem budowy ciała koty egzotyczne są dokładną kopią kotów perskich - mają masywne ciało (ważą od 3 do 6 kg), okrągłą głowę, niewielkie szerokie uszy, puszysty ogon i krótkie łapki. Jedynym, co je od persów odróżnia jest futro. Musi być krótkie, gęste, odstające od ciała i bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku. Koty egzotyczne nazywane są często "persami dla leniwych" - ze względu na krótką sierść nie wymagają bowiem tak czasochłonnej pielęgnacji jak ich długowłosi bracia. Jedyne o czym należy pamiętać, to regularne szczotkowanie i przemywanie oczu. Koty tej rasy mogą bowiem chorować na zapalenia kanalików łzowych.
Kot egzotyczny to chodząca łagodność - nie wykazuje ani cienia agresji. Ma zrównoważony temperament. Ze względu na swoje usposobienie to jedna z najczęściej wykorzystywanych ras do felinoterapii.
Koty egzotyczne są delikatne, uczuciowe. Uwielbiają być głaskane i przytulane. Silnie przywiązują się do właściciela. To koty, które świetnie adaptują się w nowym otoczeniu. Mogą mieszkać w bloku, w towarzystwie innych zwierząt, nie przeszkadzają im dzieci.
Lubią długie wylegiwanie się, ale także zabawę, przy czym kocury są bardziej chętne do harców niż kotki. Z natury są ciche, choć czasem chcąc zwrócić na siebie uwagę delikatnie miauczą. Są też inteligentne i można je nauczyć paru prostych sztuczek.
Mają do perfekcji opanowane słodkie spojrzenie, któremu nie sposób się oprzeć, dlatego trzeba również uważać, by kota egzotycznego nie przekarmić. Ta rasa ma bowiem predyspozycje do tycia.
Koty egzotyczne są jedną z najpopularniejszych ras kotów na świecie, a w Ameryce zajmują zaszczytne pierwsze miejsce na tej liście. Do Europy koty egzotyczne dotarły na początku lat 80. XX w., do Polski trafiły w latach 90. Obecnie istnieje wiele hodowli tej rasy, a cena kociąt waha się od ok. 2 tys. do 3 tys., a nawet... 5 tysięcy złotych.
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości