Pomimo niewielkiego wzrostu i krótkich łapek, jamnik nie jest kanapowcem. Jego małe ciałko roznosi energia, a wytrzymałość i instynkt myśliwski sprawiają, że pies ten uwielbia długie spacery.
Jamnik to wesołe zwierzę, które potrzebuje dużo ruchu. Ruch jest dla niego bardzo ważny, bo chroni go przed otyłością, do której ma skłonności.
Pochodzenie jamnika
Jamniki pochodzą z Niemiec. Oficjalne hodowle istniały tam już od końca XIX wieku. Ich przodkami były psy gończe zwane Dachsbracke. Nazwą bracke określano różne odmiany psów myśliwskich, używanych do tropienia i pogoni. Słowo Dachs (w języku niemieckim – „borsuk”) nawiązywało zarówno do rodzaju zwierzyny, na którą pierwotnie polowały te czworonogi, jak i do ich fizycznego podobieństwa do borsuka – zwierzęcia o masywnym ciele i krótkich, lekko krzywych kończynach.
Jamnikim zwane do dziś dachshundem były niezawodnymi towarzyszami myśliwych. Główne zadanie jamnika polegało na wypłaszaniu zwierzyny z nory. Jednak także jako tropiciel jamnik sprawdzał się bardzo dobrze. Dziś jamniki są najczęściej psami rodzinnymi, dużo rzadziej wykorzystywane są jako psy użytkowe.
Charakter jamnika
Jamnik doskonale nadaje się dla ludzi aktywnych, lubiących spacery i chcących poświęcić mu swój czas. Jamnik ma silną osobowość i źle wychowany potrafi podporządkować sobie domowników, dlatego jego właściciel powinien być stanowczy. Jamnik bardzo przywiązuje się do właściciela, czasem bywa zazdrosny.
Jamnika cechuje indywidualizm i wielka odwaga. Jest psem ciekawskim i wesołym. Potrzebuje sporej dawki ruchu, więc należny go wyprowadzać 3 razy dziennie, w tym na jeden długi spacer. W jamniku wciąż pozostał instynkt myśliwski, który może objawiać się w gonitwach za ptakami czy kotami. Dlatego też w ruchliwej okolicy lepiej trzymać go na smyczy.
Jamnik - pies rodzinny
Jamnik nadaje się idealnie dla rodzin, gdyż lubi być w centrum zainteresowania i aktywnie uczestniczyć w życiu domowników. Bardzo lubi też dzieci. Jest on bardzo serdeczny wobec ludzi, źle znosi samotność.
Zanim jednak zdecydujesz się na kupno jamnika, musisz wiedzieć, że średnia długość jego życia to 15 lat. Warto zastanowić się, czy będziesz w stanie zapewnić mu opiekę przez tyle lat, w razie Twojej nieobecności, na przykład urlopu czy choroby. O tym, czy jamnik to pies dla Ciebie, dowiesz się od innych posiadaczy jamników. Na licznych forach internetowych znajdziesz wpisy doświadczonych właścicieli. Powinno się mieć to na uwadze i respektować jego potrzebę ruchu i aktywności fizycznej.
Szukasz wesołego, rodzinnego pieska, idealnego przyjaciela dla dziecka? Zobacz wpis o buldogu francuskim.
Słynni miłośnicy jamników
Najsłynniejszym wielbicielem jamników był Napoleon Bonaparte. Chętnie dawał się portretować ze swoimi jamnikami, a jednemu z nich nawet nadał imię „Napoleon”. Jego ostatni zwierzęcy kompani spoczął tuż obok sarkofagu słynnego pana.
Fanem jamników był również Cesarz Wilhelm II, który swojemu ulubionemu jamnikowi kazał wystawić pomnik z napisem „Pamięci mojego wiernego jamnika Erdmanna (1890-1901) W[ilhelm] II”.
Brytyjska królowa Elżbieta II, która znana jest ze swojej wielkiej fascynacji rasą Corgi, hoduje „Dorgis” – krzyżówkę jamnika i Corgiego.
Jamniki pokochali też artyści. Malarz Pablo Picasso i jego jamnik Lump byli ponoć praktycznie nierozłączni, co udowadniają liczne fotografie tej zaprzyjaźnionej dwójki. Andy Warhol w wielu dziełach uwiecznił swoje jamniki – Archiego i Amosa.
Poznaj inne rasy psów:
KJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości