Koty perskie to jedna z najstarszych ras kotów. Są to zwierzęta bardzo urodziwe i dostojne. Lubią wylegiwać się na kanapie i wieść spokojne życie domatora.
Koty perskie - pochodzenie
Koty perskie przywędrowały do Europy z rycerzami wypraw krzyżowych. Za ich ojczyznę uważa się tereny Turcji i Persji, gdzie opowiadano o nich niezwykłe legendy. Według jednej z nich perskiego kota wyczarował magik z iskry ognia, odbicia blasku dwóch gwiazd i obłoczka szarego dymu. Historia ich europejskich hodowli przypada jednak dopiero na wiek XIX, kiedy zwierzaki te, importowane dotąd ze wschodu do Włoch czy Francji, zdobyły niezwykłą popularność także w Wielkiej Brytanii.
Kuzynem kota perskiego jest ragdoll.
Wygląd i umaszczenie
Persa charakteryzuje okrągła, masywna głowa z zaokrąglonym czołem, pełnymi policzkami, krótkim oraz szerokim nosem. Koty perskie hipnotyzują swoich właścicieli za pomocą niezwykle urokliwych dużych oraz okrągłych oczu. Są one szeroko rozstawione. Najczęściej posiadają barwę niebiesko-zieloną lub też szmaragdową.
Koty perskie to odmiana długowłosa. Charakterystyczne futro, z którego słynie ta rasa jest długie, miękkie i jedwabiste, szczególnie obfite wokół szyi. Persy mogą mieć różne barwy: białą, czarną, niebieską, czekoladową, liliową, rudą, kremową o umaszczeniu jednolitym, szylkretowym, srebrzystym, złocistym, tabby, z białym i point – specjaliści potrafią określić ok. 150 odmian barwnych futra. Każdej barwie sierści odpowiada inny kolor oczu
Charakter kotów perskich
Koty perskie są niezwykle łagodne. Podchodzą do życia ze spokojem i nie są natarczywe, ale raczej niezależne. Nie zdarzają im się zachowania agresywne. Przywiązują się do właściciela. Nie są to koty z natury nieśmiałe, lecz towarzyskie, co może czasem zaskakiwać.
Pomimo swojego spokojnego charakteru, koty perskie lubią znajdować się w centrum zainteresowania. Uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy oraz pieszczoty. Bardzo lubią też zabawy z innymi zwierzętami i małymi dziećmi, chociaż z reguły są to koty raczej mało aktywne. Najchętniej bez przerwy wylegiwałyby się w ulubionym miejscu, na wygodnym posłaniu lub kanapie. Nie przepadają za bieganiem i skokami. Nawet mając do dyspozycji ogród i dużo miejsca na świeżym powietrzu, wolą wybrać wygodny fotel w domu. Idealnie nadają się do mieszkań w bloku.
To koty zupełnie bezkonfliktowe i niezwykle inteligentne. Gości w domu akceptują szybko i bez problemów, łatwo też przystosowują się do nowych warunków. Bardzo szybko przyswajają sobie nową wiedzę i reguły panujące w domu. Ich wadą jest to, że są bardzo uparte i za wszelką cenę chcą postawić na swoim. W ich charakterze przeważa jednak delikatność, łagodność i uczuciowość.
Zdrowie i pielęgnacja kotów perskich
Koty perskie zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Wśród nich występują jednak specyficzne wady wrodzone. W genach może być także przekazana wada zgryzu oraz problemy z oddychaniem czy też łzawienie z oczu.
Kotom perskim należy podawać karmę wysokiej jakości, unikając karm supermarketowych. W wyborze karmy trzeba kierować się opisem na etykiecie, a nie popularnością. Zdrowa karma powinna być bezzbożowa i z dużą zawartością mięsa, a nie produktów pochodzenia zwierzęcego.
Koty perskie bardzo intensywnie linieją, szczególnie sezonowo. Aby uniknąć kołtunienia sierści, niezbędne jest regularnie czesanie, średnio 2 lub 3 razy w tygodniu. Kota warto czesać już od najmłodszych lat, aby się przyzwyczaił. Trzeba je też kąpać. Niezwykle ważne jest dokładne suszenie kota po każdej kąpieli
Słynny Krzywołap z Harrego Pottera
Koty perskie są niezwykle inteligentne i podatne na tresury, dlatego często znajdują zatrudnienie na planie filmowym. Słynną kocią gwiazdą jest Krzywołap znany z serii o Harrym Potterze. Przedstawiciel tej rasy zagrał także w filmie "Stuart Malutki". Koty perskie występują także w animowanej wersji. Jeden z bohaterów filmu „Skok przez płot” był właśnie kotem perskim.
Kot perski - hodowla i cena
Koty perskie żyją około około 12-15 lat. Cena kotów perskich zależy głównie od renomy hodowcy oraz od rodowodu. W zależności od zgodności ze wzorcem rodziców, ceny kociaków mogą się wahać w granicy od półtora do dwóch i pół tysiąca złotych. Oczywiście, można znaleźć także okazje, kiedy to kociaki tej rasy można kupić już za kwotę nawet mniejszą niż 1000 zł. Zaleca się jednak w tym wypadku szczególną ostrożność, ponieważ na rynku działa sporo nierzetelnych hodowców, którzy jako koty perskie sprzedają kociaki nieczyste rasowo.
źródło: koty.pl, krakvet.pl, poradnikzdrowie.pl
KJ, ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości