Jeśli poszukujesz prawdziwego przyjaciela rodziny, przyjaznego dla dzieci i inteligentnego, to idealnym wyborem jest labrador retriever.
Pamiętaj jednak, że zachowania pupila zależą w największej mierze od tego, jak go wychowasz.
Pochodzenie labradorów
Te sporej wielkości psy pochodzą z Nowej Funlandii, ale nazwa rasy pochodzi od kanadyjskiego półwyspu Labrador. Umiejętności zwierząt w XVIII w. wykorzystywano w pracach rybackich - do wyławiania sieci z rybami, czy ratowaniu tonących. Hodowlę labradorów w Europie rozpoczął lord Malmesbury, który w 1870 roku sprowadził je do Wielkiej Brytanii. Labradory nazywano psami św. Jana. Były doskonałe w aportowaniu zestrzelonego ptactwa i innych drobnych zwierząt.
Wygląd labradorów
Labrador retriever to duży pies, osiągający wagę od 29 do 36 kilogramów. W przypadku suki mowa o wadze w przedziale 25-32 kilogramy. Ma mocną i umięśnioną sylwetkę, szeroką klatkę piersiową i gruby ogon. Cechą charakterystyczną labradora jest cienka sierść, która natychmiastowo schnie po deszczu lub kąpielach. Labradory różnią się między sobą kolorystyką - najpopularniejszy jest obecnie biszkoptowy, ale możemy spotkać również czarne i - bardzo rzadko - czekoladowe.
Uszy labradorów nie są zbyt duże, gładka szyja, łapy szerokie i przede wszystkim ostre i długie zęby - to główne znaki rozpoznawcze tej rasy psów.
Zobacz także: Najinteligentniejszy pies na świecie. Wszystko o psach border collie
Zalety i wady labradorów
Zachowanie pupila zależy głównie od nas. To my nauczymy go wielu sztuczek, "kulturalnego" zachowania i wdrożymy odpowiednie nawyki. Labradory uwielbiają spacery - z pewnością to dobra propozycja dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Bardzo przywiązują się do dzieci, nie boją się wody - można spokojnie kąpać się z labradorem w rzece lub jeziorze. Większość psów nie znosi domowych kąpieli, ale ten nie ma problemu z wskoczeniem do wanny czy pod prysznic.
Ważna uwaga - należy przygotować się na to, że przynajmniej dwa razy do roku nasz duży przyjaciel zostawi wszędzie sierść. Sezonowe linienie go nie omija.
Labrador to wybredne zwierze. Nie lubi bezsensownych zabaw, z których nic nie wynika. Dobrze sprawdza się w tropieniu, więc dzieci mają sporo radości np. z zabawy w chowanego. Z chęcią aportuje i poluje na myszy. Labradory należą do łakomczuchów - zjedzą tyle, ile widzą oczy. Należy uważać z karmieniem psa i dobrać racjonalną dietę, bowiem w innym wypadku rozrośnie się nam do niebotycznych rozmiarów. To zaś - w połączeniu z codziennym ruchem - wyzwoli w nim energię. Brak ruchu i otyłość mogą prowadzić do niekontrolowanych zachowań ze strony zwierzęcia. Labrador to idealny pies dla rodziny z dużym domem. Mieszkańcy w blokach muszą liczyć się z częstszym myciem podłóg i dywanów.
Labrador retriever - długość życia
Labradory są inteligentne. Mogą być znakomitymi przewodnikami dla niewidomych, uczestniczą w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych, z powodzeniem wywęszą miejsce ukrycia narkotyków. Część tych psów żyje niestety krótko - od około 10 do maksymalnie 14 lat.
Sprawdź też artykuł o Owczarku niemieckim lub o wesołej i rodzinnej rasie - Buldogu francuskim.
źródło: poradnikzdrowie.pl, psy.pl
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości