Maine coony to największe koty na świecie. W ostatnim czasie są jedną z najbardziej pożądanych ras. Nie dość, że są piękne i majestatyczne, to jeszcze odznaczają się dobrym zdrowiem. Mało tego, przywiązują się do człowieka jak psy, a nawet aportują!
Pochodzenie rasy maine coon
Rasa ta przypomina koty norweskie leśne, ale pochodzi z zupełnie innych stron świata. Po raz pierwszy zauważono je na północy Ameryki, w stanie Maine. Uważano nawet, że mogą pochodzić z krzyżówki domowego kota z szopem praczem, ale to genetycznie nie jest możliwe (z szopa mają podobne umaszczenie futerka oraz część nazwy (racoon po angielsku to szop). Jest też teoria, że wikingowie, którzy dotarli na nieznany ląd przywieźli ze sobą koty norweskie leśne, a te krzyżując się z miejscowymi gatunkami kotów dały początek tej rasie. Maine coon został uznany za rasę narodową Kanady. Do Polski trafiły w połowie lat 90. XX wieku.
Maine coon - wygląd
Maine coon pochodzi z terenów o surowym klimacie, stąd jego wygląd jest przystosowany do ochrony organizmu przed wychłodzeniem. Ma dość muskularną sylwetkę, mocne łapy oraz długą sierść z gęstym podszerstkiem. Wokół szyi ma charakterystyczną kryzę, a na nogach futrzane "portki". Obficie porośnięty ogon służy kotu jako etola osłaniająca głowę w czasie snu, a gęsta sierść na łapach pozwala komfortowo i bezpiecznie chodzić po zamarzniętej ziemi.
Charakterystyczna u maine coonów jest obecność uroczych pędzelków na czubkach uszu (tzw. rysiej kępki). Średnia masa dorosłego samca to 4,8 do 11 kg, a samicy 3,5 do 8 kilogramów. W porównaniu ze zwykłymi kotami wydają się zatem olbrzymie.
Maine coony występują prawie we wszystkich odmianach kolorystycznych, z wyjątkiem barwy czekoladowej, liliowej oraz oznaczeń typu kolor point. Ich oczy są niezwykle duże, wyraziste, o migdałowym kształcie w kolorze bursztynowym, we wszystkich jego odcieniach, lub zielonym, a czasem seledynowym.
Maine coon - zachowanie
Koty tej rasy są bardzo żywiołowe i przyjacielskie, dlatego nazywa się je żartobliwie "kotopsami". Uwielbiają towarzystwo człowieka. Są też inteligentne i w miarę posłuszne i można nauczyć ich paru sztuczek. A im więcej uwagi im się poświęca, tym bardziej stają się przymilne i "gadatliwe": mruczą, zaczepiają, domagają się pieszczot. Oraz ćwierkają - ich głos przypomina bowiem ptasie trele.
Maine Coony są ruchliwe i chętnie biegają, ale bez problemu przystosowują się do mieszkań i znajdują sobie zajęcie w czasie, gdy właścicieli nie ma w domu. Podobnie jak kot norweski leśny, lubią chodzienie na smyczy. Niektórzy wyprowadzają je na spacery tak jak psy. Są to koty wyjątkowo cierpliwe, bez problemu znoszą towarzystwo dzieci. Lubią też aportować zabawki, co jest bardzo zabawne.
Oto filmik z wytresowanym maine coonem (STORYFUL):
Maine coon - kot dla miłośników psów
Dużą zaletą posiadania kota tej rasy jest jego mała podatność na choroby. Jest to rasa pozbawiona w większości przypadków wad genetycznych, ale jeśli chce się mieć stuprocentową pewność, warto kupić maine coona ze sprawdzonej hodowli. Minusem jest to, że są to koty dość drogie. Ich cena zależy od tego, jakich mają rodziców, ile mają lat, czy pochodzą z legalnie działającej hodowli oraz od tego czy są zdrowe i wolne od popularnych kocich chorób takich jak np. koci katar. Może to być od 1 tys. do nawet kilku tysięcy złotych.
Maine coon lubi wodę
Nie jest to kot wymagający, jeśli chodzi o utrzymanie. Maine coon lubi zabawy w wodzie, co jest nietypowe dla gatunku. Pozwala się wykąpać w wannie oraz wyczesać. Czesania kota ze względu na jego gęste futro nie należy zaniedbywać - minimum to szczotkowanie raz w tygodniu. To jedyna uciążliwość dla właścicieli. Nie trzeba ich również specjalnie odżywiać - wystarczy dobra karma dla kotów.
Ciekawostki o maine coonach
Najdłuższy kot świata, odnotowany w Księdze Rekordów Guinessa, to oczywiście maine coon. Pięcioletni kocur Stewie, mieszkający w Reno, w stanie Nevada w USA, od czubka nosa po końcówkę ogona mierzył 1,23 m! Rekord odnotowany został w 2010 roku. Poprzedni rekordzista – także rasy maine coon – był krótszy zaledwie o 2 cm.
Maine coon był rasą, który wygrała pierwszą wystawę kotów organizowaną w 1895 roku na Madison Square Garden w Nowym Jorku. Jest w pierwszej piątce ras kotów najpopularniejszych na świecie (min. obok kota brytyjskiego).
Kot rasy maine coon pojawił się też w "Harrym Potterze". Z pewnością pamiętacie Panią Norris, ukochaną kotkę woźnego Filcha?
źródło: kociesprawy.pl, wikipedia, kotymainecoon.pl
ja
Inne tematy w dziale Rozmaitości