Zielony pomysł Jana Śpiewaka na Plac Defilad. Fot. Twitter/Jan Śpiewak
Zielony pomysł Jana Śpiewaka na Plac Defilad. Fot. Twitter/Jan Śpiewak

Zielony Pałac Kultury? Jana Śpiewaka pomysł na Warszawski Park Centralny

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 130

Stołeczny aktywista i polityk chce żeby otaczający Pałac Kultury i Nauki Plac Defilad zamienił się w zielony Warszawski Park Centralny. Pomysł, promowany również przez inicjatywę Wolne Miasto Warszawa, w ramach nadchodzących wyborów samorządowych, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Pod petycją szybko zebrano kilkanaście tysięcy podpisów. 

Obecny stan Placu Defilad – zdaniem miejskich aktywistów – pokazuje kilka istotnych dla Warszawy problemów: bałagan przestrzenny, brak pomysłu na walkę ze smogiem, kłopoty z dziką reprywatyzacja i układami deweloperskimi; niegospodarność i niemoc urzędniczą. 

Zobacz: Bogna Janke: Zburzyć PKiN

„Serce Warszawy może wyglądać inaczej! Może być przyjazne mieszkańcom, otwarte i zielone. Może być ucieleśnieniem Warszawy naszych marzeń” – piszą zwolennicy radykalnej metamorfozy Placu Defilad, czyli zamienienia go w Warszawski Park Centralny. 

Co miałby dać warszawiakom taki park? Dwadzieścia hektarów terenów zielonych, przestrzeń otwartą dla wszystkich mieszkańców, miejsce rekreacji i odpoczynku, przyjemny chłód latem, czyste powietrze zimą i jesienią, ogranczenie hałasu, śpiew ptaków w centrum, bezpieczną przestrzeń, nową atrakcję turystyczną w stolicy – czytamy na stronie parkcentralny.pl.

image
Wizualizacja Warszawskiego Parku Centralnego. Materiał prasowy Wolnego Miasta Warszawa 
„Chcemy, by teren wokół Pałacu Kultury został silnie zazieleniony, włączenie z zagęszczeniem Parku Świętokrzyskiego, umieszczeniem pasa zieleni między Dworcem Centralnym, a tzw. Patelnią przy Metrze Centrum oraz na terenie przylegającym do ulicy Emilii Plater.

Polecamy: Czy Pałac Kultury będzie trwał po wsze czasy?

Cały teren, zgodnie z wizją zatopiony w zieleni, stałby się formą miejskiej dżungli. Drzewa i krzewy stałaby się spoiwem między podzielonym obecnie terenem Placu Defilad, nadając mu jednorodną estetycznie formę i umacniając publiczne przeznaczenie terenu” - przekonują w swojej petycji skierowanej do władz Warszawy miejscy aktywiści. 

W parku – wedle ich koncepcji – znalazłoby się także miejsce na małe place zabaw dla dzieci, sprzęty do sportów miejskich, siłownia plenerowa i niewielkie oczka wodne. Teren powinien zostać wyposażony w znaczną ilość ławek, a także funkcje dodatkowe – np. kawiarnie w postaci kiosków, czy publiczne toalety. Istotną rolę mogłyby odegrać pawilony wejściowe do Dworca Śródmieście, których powierzchnia pozwala na wprowadzenie funkcji tymczasowych i stałych np. gastronomii.

Czytaj także: Jak zastąpić Pałac Kultury i Nauki? Macierewicz wyjawił swój pomysł z figurą Matki Boskiej

„Warszawa potrzebuje nowych parków. Tereny zielone znikają w stolicy w zastraszającym tempie. Beton i nowe osiedla deweloperskie zastępują zieleń. Pokażmy, że chcemy innego pomysłu na Warszawę. Pokażmy, że Warszawa nie jest na sprzedaż” – apelują miejscy aktywiści na facebookowej stronie Stwórzmy Warszawski Park Centralny.  

Pojawiają się również głosy krytyczne. „#WarszawskiParkCentralny już teraz generuje niezwykłe efekty – wczoraj rano Jan Śpiewak mówił, że Park będzie kosztował 70 milionów (https://tinyurl.com/yc3rp5ud ), a w południe już tylko 35 mln (https://tinyurl.com/yah8zxge ). Im bliżej wyborów tym taniej?” – zastanawia się na Twitterze naukowiec, dyrektor zarządzający think-tanku WiseEuropa, Wojciech Białożyt. 

Od lat toczy się dyskusja, jak powinno się zagospodarować teren wokół Pałacu Kultury. Jedna z koncepcji zakładała zabudowanie go wokół wieżowcami. Plany te częściowo zrealizowano od strony zachodniej. Od strony wschodniej Pałac jest w pełni eksponowany.

Na ten temat: Głos przeciw burzeniu Pałacu Kultury i Nauki

Potężny gmach, obciążony negatywnymi historycznymi konotacjami (tzw. dar Stalina dla Polski Ludowej) ma swoich obrońców. W ich opinii PKiN ma wartość historyczną, wpisała się na stałe w krajobraz miasta i spełnia wiele użytecznych funkcji. Wyburzenie tzw. Pekinu pochłonęłoby też ogromne koszty. Znaczna popularność pomysłu Jana Śpiewaka i Wolnego Miasta Warszawy pokazuje, że właśnie rodzi się nowy pomysł w tym względzie.


Źródło: parkcentralny.pl, Twitter

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj130 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (130)

Inne tematy w dziale Rozmaitości