W komunikacji coraz częściej wyrażamy emcje za pomocą grafik. Fot. Pixabay
W komunikacji coraz częściej wyrażamy emcje za pomocą grafik. Fot. Pixabay

Co to są emotikony i emoji? Co oznaczają i jakie są najpopularniejsze?

Redakcja Redakcja Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Emotikony i emoji to nie jest to samo, choć służą temu samemu celowi. Stosujemy je w codziennej komunikacji do wyrażania emocji. Coraz częściej wykorzystywane są w marketingu.

Emotikony są starsze od emoji (wym. emodżi) o prawie 20 lat, jednak łatwo zrozumieć, dlaczego ludzie je mylą. Nazwy brzmią podobnie i służą one zasadniczo temu samemu celowi. Emoji i emotikony to wizualne wskazówki w świecie wirtualnym, gdzie napisane słowa nie zawsze oddają nasze intencje.

Bardzo często używają ich zarówno dorośli, jak i nastolatkowie oraz dzieci w sieci piszące do swoich rówieśników.

Jaka jest różnica między emotikonami a emoji? Emotikony są pisane za pomocą znaków na klawiaturze telefonu lub komputera. Emoji to graficzny znaczek wyrażający daną emocję, gotowy do użycia.

Emotikon wyrażający "nie wiem" wyglądałby tak:

¯ \ _ (ツ) _ / ¯

Emoji natomiast tak:

 

  image


Powstanie emotikonów datuje się na wrzesień 1982 r., gdy amerykański spec od komputerów Scott Fahlman zaproponował wykorzystanie połączenia znaków :-) do oznaczenia treści żartobliwej i :-( do poważnej.

Od tego czasu emotikony zaczęły rozpowszechniać się w cyfrowej komunikacji i przybierać kolejne, coraz bardziej złożone formy. W ciągu kilku następnych lat ich użycie było już na tyle popularne, że słowo „emoticon” trafiło do słownika języka angielskiego.

Emoji

Ostatnio emotikony są coraz częściej zastępowane przez emoji. Emoji powstały w Japonii pod koniec lat 90. Były przeznaczone do użytku głównie w telefonach komórkowych. Stosowanie emoji zajmuje mniej czasu i wysiłku, niż wklepywanie znaków potrzebnych przy emotikonie. Ogromna liczba emoji obejmuje wszystko - od jedzenia, przez sport, po relacje międzyludzkie i oferuje nieskończone możliwości ekspresji. Oto najpopularniejsze z nich:

image

Szerokie rozpowszechnienie emoji rozpoczęło się w 2010 r., kiedy konkretne emocje zapisano w języku komputerowym, powstały "emocjonalne" fonty. Od tego czasu każda z nich oznaczana była taką samą grafiką, choć każdy może dowolnie zaprojektować własną ikonę, dlatego emoji na Apple'a i Windowsa różnią się między sobą:

  image

Emoji w filmie

Graficzne buźki i obrazki coraz częściej pojawiają się nie tylko w codziennej komunikacji, ale także w reklamie. McDonalds w swoim spocie wykorzystał emotikony zamiast twarzy aktorów, co stworzyło ciekawy efekt i pokazało emocje bohaterów.

 


W 2017 r. pojawił się film animowany „Emotki. Film” (ang. The Emoji Movie). Akcja filmu rozgrywa się w Tekstopolis – mieście, w którym mieszkają i pracują emotki. Ich metropolia tętni życiem, a każda z emotków ma wyznaczone zadanie do wykonania i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Każda – z wyjątkiem Minka, energicznej, nieposkromionej emotki, która potrafi wyrazić wszystkie uczucia.

Film spotkał się z negatywnymi recenzjami i zgarnął kilka nagród Złotych Malin, które wyróżniają złe produkcje.

Słownik emoji

  • Szeroki uśmiech

image

Buźka z prostymi otwartymi oczami i szerokim uśmiechem z widocznymi górnymi zębami i językiem.Oznacza ogólną przyjemność i dobry humor. Nie należy mylić z uśmiechającą się buźką z dużymi oczami lub uśmiechającą się buźką z uśmiechniętymi oczami.

  • Buźka z łzami radości

image

Buźka z szerokim uśmiechem, podniesionymi brwiami i uśmiechniętymi oczami, z których każdy wylewał łzę ze śmiechu. Oznacza, że coś jest tak śmieszne, że aż się popłakaliśmy. Nie mylić ze smutną głośno płaczącą buźką.

  • Uśmiech z kroplą zimnego potu

image

Buźka z uśmiechem i uśmiechniętymi oczami podobnymi do buźki z uśmiechniętymi oczami, ale z pojedynczą kroplą potu. Używa się jej w sytuacjach śmiechu z momentów bardzo absurdalnych i do wyrażania nerwów lub dyskomfortu.

  • Uśmiech z przymrużonymi oczami

image

Buźka z szeroko otwartym uśmiechem i oczami na kształt X. Pokazuje podekscytowanie i wyraża serdeczny śmiech.

  • Uśmiech z mrugnięciem

image

Buźka z z lekkim, częściowo otwartym uśmiechem i mrugającym okiem. Stosujemy, jeśli chcemy przekazać coś nie dosłownie, lecz z przymrużeniem oka.

  • Buźka w okularach przeciwsłonecznych

image

Ktoś, kto przesyła tę buźkę chce powiedzieć, że jest totalnym luzakiem i nic nie jest w stanie wytrącić go z równowagi.

  • Uśmiech z oczami w kształcie serc

image


Nie używa się jej, aby wyrazić to, co się czuje do konkretniej osoby, lecz do rzeczy lub miejsca. Np. wysłana jako odpowiedź na przesłane zdjęcie lub w rozmowie o ulubionej piosence oznacza: wow, ale cudowne! Strasznie mi się podoba.

  • Buźka przesyłająca buziaka-serce

image

Tę buźkę może wysłać koleżanka do koleżanki, bo cmok oznacza luźną relację z rozmówcą.

  • Buźka z wyrazem rozczarowania

image

Ta buźka nie wyraża smutku ani radości. Używana jest do wyrażania niezadowolenia i irytacji.

  • Znaczący uśmieszek
image

Chytry uśmiech. Może oznaczać pewną dwuznaczność, np. podtekst seksualny czy flirt.

  • Buźka z zaczerwienioną twarzą
image

Używa się jej w sytuacji zażenowania, pomyłki, wstydu.

  • Buźka z łezką w oku

image

Oznacza, że ktoś jest bardzo smutny, zraniony i zdenerwowany, ale nie histerycznie płaczący.

  • Uśmiechnięta kupa

image

Służy do wyrażania sarkazmu, ironii lub samokrytyki. Uwielbiana przez hejterów, którzy nie lubią pisać krytyki wprost.

  • Okejka

image

Gest oznaczający: To jest w porządku lub Dobre czy Jest OK.. Ten znak może być postrzegany jako obraźliwy w niektórych kulturach, np. w niektórych częściach Europy, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej.

  • Korona

image

Przyznawana jest osobie, która się mądrzy.

Sprawdź też, jak działa i co to jest Kerv - Pierścionek NFC do płatności zbliżeniowych.

źródło: dailydot.com, grafmag.pl,  blog.emojipedia.org, filmweb.pl
zdjęcia: emojipedia.org

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Technologie