Wiele rodzimych firm ukrywa się pod obcobrzmiącymi nazwami, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy, że kupujemy produkty zaprojektowane lub wyprodukowane przez polskie przedsiębiorstwa.
Tymczasem polskie marki z powodzeniem walczą z wielkimi światowymi gigantami, a wiele z nich jest liderem na światowym rynku.
Jednym z istotnych graczy na rynku jest LPP. To polska spółka odzieżowa, działająca na rynku od ponad 20 lat. Zarządza kilkoma rozpoznawalnymi markami odzieży: Reserved, Mohito, House, Cropp, Sinsay. Twórcy firmy to Marek Piechocki oraz Jerzy Lubianiec. Mimo, że ubrania projektowane są w Polsce, większość kolekcji marek należących do LPP powstaje poza Polską.
Reserved
Reserved posiada kolekcje dla kobiet, mężczyzn i dzieci dostępne w ponad 500 sklepach w 13 krajach europejskich oraz w Egipcie, Katarze i Kuwejcie.
Sklep Reserved w centrum handlowym Alfa Centrum Gdańsk (Wikimedia/ Artur Andrzej)
House
Marka House to ponad 165 salonów w Polsce i 110 w innych krajach europejskich. Wszystkie ubrania projektowane są z myślą o młodzieży z przedziału wiekowego 13-25 lat.
Sklep House w centrum handlowym Galeria Ostrowiec (Wikimedia/ Krugerr)
Cropp
Sieć liczy ponad 200 salonów w Polsce i kilkadziesiąt salonów za granicą (Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina i Węgry oraz Białoruś). Marka Cropp od początku istnienia wspiera profesjonalnych zawodników sportów ekstremalnych – Cropp Riders.
Sklep CroppTown w centrum handlowym Galeria Ostrowiec (Wikimedia/ Krugerr)
Mohito
Mohito to projekty skierowane do młodych kobiet, kochających modę i ceniących niebanalną miejską elegancję. Kolekcje Mohito są tworzone z myślą o kobietach pewnych siebie, świadomych swych atutów, pozwalających sobie na odrobinę luzu i nonszalancji w stylowym, kobiecym wydaniu. Część kolekcji Mohito jest szyta w Polsce.
Sinsay
Sinsay kieruje swoje kolekcje do ludzi, którzy szukają inspiracji dla codziennych stylizacji, ale także niebanalnych zestawów imprezowych. Różnorodność, nietuzinkowe projekty mocno osadzone w najnowszych trendach, odważne wzory i nadruki to główne atuty marki.
4F
Firma zajmuje się odzieżą i akcesoriami sportowymi. Marka jest oficjalnym partnerem Polskiego Związku Narciarskiego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Podczas ostatnich igrzysk w Rio polscy zawodnicy wystąpili w strojach firmy 4F i wystąpią w nich również podczas zimowych igrzysk w 2018 roku. Produkty 4F można aktualnie znaleźć w sklepach większości krajów europejskich.
CCC
Firma zajmuje się produkcją i dystrybucją obuwia do kilkunastu krajów, m.in. Rosji, Estonii, Niemiec, Austrii czy Chorwacji. Początki sięgają lat 90. Pierwotnie firma działała pod nazwą „Miłek”, a następnie „Żółta Stopa”. Od 1999 roku znamy ją jako CCC, czyli „Cena Czyni Cuda”. CCC promuje zawodowe grupy sportowe takie jak żeńska drużyna koszykarska CCC Polkowice i zawodowa grupa kolarska CCC Sprandi Polkowice. CCC zostało wielokrotnie uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami. Firma posiada także marki Quazi i Boti.
Vistula
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek męskich, która od wielu lat bez kompleksów walczy na naszym rynku z takimi potęgami jak Pierre Cardin czy Hugo Boss. W ofercie marki są trzy podstawowe linie produktów: podstawowa linia firmy, linia bardziej konserwatywna, szyta z bardziej wyrafinowanych tkani i linia casualowo-elegancka. W ofercie wybranych sklepów dostępna jest także usługa szycia na zamówienie.
WITTCHEN
Lider rynku wyrobów skórzanych. Bardzo silna i rozpoznawalna marka, która swoje początki ma w roku 1990. Nazwa marki jest po prostu nazwiskiem założyciela – Jędrzeja Wittchena. Firma Wittchen posiada obecnie ponad 100 salonów w Polsce i Rosji oraz na Ukrainie i Białorusi.
Carry
Marka, która powstała w roku 2000, więc stosunkowo niedawno. Ich znakiem rozpoznawczym są nieustanne akcje promocyjne. Nowa kolekcja ledwo wchodzi o sprzedaży i już po kilkunastu dniach pojawiają się plakaty informujące o przecenach. I tak to działa przez cały rok.
Big Star
Bardzo popularna w Polsce marka, choć mało kto wie, że to polska firma. Co prawda Big Star powstał w Szwajcarii, sle w latach 90 część udziałów objęli polscy przedsiębiorcy Wiesław Kostera i Bogdan Kaczmarek. Produkcja dżinsów przeznaczonych na polski rynek została ulokowana i nadal jest szyta w Kaliszu.
źródło: kupujepolskieprodukty.pl, Wikipedia, zdjęcia: Facebook
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Rozmaitości