Czy pomoc jaką niesiemy uchodźcom z Ukrainy zmieni postrzeganie Polski i Polaków w świecie? Czy taka zmiana jest w ogóle potrzebna? O wizerunku polskiego społeczeństwa i kraju rozmawiamy z Danutą Nieradą, dyrektor kreatywną Fundacji State of Poland.
- Wydaje się, że my sami myślimy o sobie bardzo źle, skoro nasze społeczeństwo wydaje się być tak bardzo zaskoczone tym wielkim odruchem serca i wielką mobilizacją dla uchodźców z Ukrainy - mówi Danuta Nierada, dyrektor kreatywna Fundacji State of Poland.
Czytaj: Pomagając Ukrainie skoczyliśmy na główkę. "Nie zapominajmy o sobie"
Obejrzyj rozmowę z Danutą Nieradą z Fundacji State Of Poland.
Cechy narodowe Polaków
Według Danuty Nierady liczy się teraz nasze kombinowanie. Dlaczego? Według Nierady, mimo że kombinowanie uważamy za coś złego, w trudnych czasach ta cecha bardzo się przydaje.
- Nie musimy czekać, aż ktoś inny coś za nas załatwi, tylko bierzemy sprawy w swoje ręce i robimy to sami. To jest właśnie kombinowanie - mówi Nierada.
Kolejną cechą Polaków, która mimo negatywnych skojarzeń w czasach trudnych sprawia, że czujemy się lepiej, jest narzekanie.
- Narzekanie jest świetne. Może nie dla tego słuchającego, ale dla osoby, która narzekanie może traktować jako swego rodzaju darmową terapię - kontynuuje Nierada.
Według Nierady, kiedy szczerze opowiadamy o tym jak się czujemy, nie koloryzując rzeczywistości, i na przykład narzekając na nieudany weekend, manifestujemy swoją otwartość względem innych, bo "wpuszczamy słuchającego do naszego świata".
Fundacja State of Poland została powołana, by przedstawiać Polskę w nowym, inspirującym i oryginalnym kontekście – jako miejsce atrakcyjne, stymulujące, z własnym, jasno zdefiniowanym i unikalnym charakterem.
Podstawowym celem fundacji jest kreowanie pozytywnego wizerunku polskiej gospodarki oraz Polski poprzez osiągnięcia w zakresie unikalnych produktów, innowacji, technologii, myśli społecznej, kultury, sztuki, historii oraz tradycji, zarówno w kraju jak i w skali międzynarodowej.
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo