Amerykański serwis internetowy YouTube zamierza blokować wszystkie materiały zawierające nieprawdziwe informacje dotyczące szczepionek i podważające ich skuteczność. Usunął także konta znanych działaczy ruchu antyszczepionkowego.
Zakaz publikacji antyszczepionkowych treści
YouTube już wcześniej wprowadził zasady zakazujące publikacji filmów zawierających fałszywe informacje na temat szczepionek przeciw Covid-19, teraz rozszerzył je także na inne preparaty.
Serwis należący do giganta technologicznego Alphabet Inc. zapowiedział zablokowanie materiałów, w których padają stwierdzenia, że szczepionki są niebezpieczne, powodują długotrwałe problemy zdrowotne lub nie są skuteczne, a także takich, w których pojawiają się błędne informacje na temat substancji zawartych w preparatach.
YouTube usuwa konta
"Washington Post" podał, że serwis usunął także kilka kanałów prowadzonych przez znanych działaczy ruchu antyszczepionkowego, m.in. Roberta F. Kennedy'ego Jr. i Josepha Mercolę.
Reuter zauważa, że YouTube i inni giganci technologiczni, tacy jak Facebook i Twitter, byli krytykowani za to, że nie robią wystarczająco dużo, by powstrzymać rozpowszechnianie w swoich serwisach fałszywych informacji na temat zdrowia.
Rosyjski kanał RT usunięty z sieci w Niemczech
We wtorek niemieckojęzyczne kanały rosyjskiego nadawcy RT zostały usunięte z YouTube, ponieważ - jak poinformowała firma - naruszyły politykę dotyczącą dezinformacji na temat Covid-19. Rosja nazwała ten ruch "bezprecedensową agresją informacyjną". - Niemcy wypowiedziały wojnę medialną naszemu krajowi”, powiedziała redaktor naczelna państwowej telewizji rosyjskiej RT dawniej „Russia Today” Margarita Simonjan.
Rząd Niemiec oświadczył, że decyzję w sprawie zamknięcia rosyjskich serwisów podjął sam serwis YouTube i władze niemieckie nie miały w tym udziału. „Każdy, kto twierdzi inaczej, tworzy teorie spiskowe” - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert.
Jak donosi rosyjska agencja państwowa Tass, rosyjski urząd nadzoru mediów Roskomnadzor grozi Google - spółce-matce YouTube, grzywną w wysokości do miliona rubli (około 11 750 euro), jeśli firma nie wycofa się z tego działania. W przypadku, gdyby doszło do powtórzenia sytuacji, grzywna może wzrosnąć do trzech milionów rubli.
ja
Inne tematy w dziale Technologie