24 lipca przypada Święto Policji. Centralne obchody już się odbyły. Wręczano nominacje generalskie, medale państwowe, odznaczenia resortowe, ślubowanie nowych funkcjonariuszy. Tymczasem z badań opinii publicznej wynika, że zaufanie do Policji spada.
"Stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli"
Centralne uroczystości Święta Policji odbyły się 21 lipca na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wraz ze swoimi zastępcami, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda oraz parlamentarzyści i przedstawiciele zaprzyjaźnionych formacji.
- Spełniacie państwo wyjątkową i niezwykle ważną rolę, stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie. Dziękuję za tę służbę z całego serca – zwrócił się do policjantów prezydent Andrzej Duda.
Polecamy:
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na pandemiczną rzeczywistość, w jakiej przyszło obchodzić 102. rocznicę powstania Policji Państwowej. - Nasza cierpliwość, wytrzymałość i odporność na stres nieustannie poddawane były próbie. Wiem, ile wyrzeczeń kosztowało was rzetelne wypełnianie nakładanych na was obowiązków służbowych związanych z pandemią - mówił Komendant Główny Policji.
Poinformował również, że policjanci od początku działań związanych z pandemią przeprowadzili prawie 77 mln kontroli osób przebywających na kwarantannie. - Wykonaliście też przeszło milion sprawdzeń środków transportu oraz obiektów handlowo-usługowych. Nie wszyscy, wobec których interweniowaliście rozumieli, że troska o innych powinna przejawiać się jak nigdy wcześniej w zachowaniu dystansu i unikaniu kontaktu - podkreślił.
- Niestety 21 funkcjonariuszy i 27 pracowników cywilnych polskiej policji przegrało walkę z tą chorobą. To dla nas niepowetowana strata, ogromny smutek i żal - zaznaczył generał.
Policja po raz pierwszy walczyła z "niewidzialnym zbrodniarzem"
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała okrągłą rocznicę obchodów Święta Policji sprzed 2 lat. - Policja się nie zmieniła, ale jednak zmieniło się bardzo wiele - zauważyła. Jak wyjaśniła, policja po raz pierwszy walczyła z "niewidzialnym zbrodniarzem", jakim jest koronawirus. Państwo byliście na pierwszej linii, niektóry z was oddali swoje życie, ale pełniliście tę służbę w sposób naprawdę niezwykły - mówiła Witek do funkcjonariuszy.
- W tym tkwi sedno, że my przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa"- zaznaczyła
Natomiast szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw w Europie. - Polacy czują się bezpieczni w swoich domach i czują się bezpieczni na ulicach swoich miejscowości. To są oceny międzynarodowych wyspecjalizowanych instytucji - podkreślił szef MSWiA.
- To jest miara sukcesu polskiej policji i każdego z was. Każdego funkcjonariusza, który swoim zaangażowaniem dołożył swoją cegiełkę do bezpieczeństwa naszego kraju. Ten sukces nie wziął się z niczego. Ten sukces wziął się z waszej determinacji, waszej odwagi, z waszej konsekwencji w zwalczaniu przestępczości w naszym kraju - mówił do policjantów Kamiński.
Utajniony raport na temat oceny działania Policji
Tyle z oficjalnych przemówień. Rzeczywista ocena pracy Policji wygląda nieco inaczej. W styczniu br. Komenda Główna Policji zleciła przeprowadzenie badania opinii społecznej na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oceny pracy Policji. Badanie takie odbywa się corocznie, na tysiącu mieszkańców każdego z województw oraz dodatkowo na terenie działania Komendy Stołecznej Policji, czyli łącznie na ok. 17 tys. respondentów. Ostatnie ankietowanie kosztowało ono ponad 200 tys. zł., a wcześniejsze nawet dwa razy tyle, ale jego wyniki zostały utajnione. Nie poznali ich nawet policyjni związkowcy.
W ostatnim z dostępnych "Polskich badań przestępczości", z 2014 roku, można zapoznać się z analizą zjawiska "ciemnej liczby przestępstw". Wtedy ponad 6 procent pytanych przyznało, że padło ofiarą przestępstwa i nie zgłosiło tego faktu policji,. Powód: najczęściej nie wierzono, że działania funkcjonariuszy przyniosą jakikolwiek efekt, albo z przekonania, że policja zrobi wszystko, by i tak się zgłoszoną sprawą nie zająć.
Z badań wynikało także, że lęk przed przestępczością rósł on wraz z wielkością miasta, w którym mieszkał ankietowany (czyli im większe miasto, tym większy strach), a także wraz z jego wiekiem (starsi bali się bardziej niż młodzi).
Wizerunek policji w 2020 r.: pałka teleskopowa i gaz łzawiący
W ostatnim okresie doszły jeszcze kolejne rzeczy, które z pewnością znalazły odzwierciedlenie w raporcie. Pandemia koronawirusa, zamknęła sporą część Polaków w domach - to policjanci przyjeżdżali sprawdzać, jak przestrzegany jest obowiązek kwarantanny. To funkcjonariusze policji nakładali mandaty za nierespektowanie obostrzeń, przeciwko którym buntowała się część społeczeństwa (np. słynny zakaz wchodzenia do parku czy lasu), a więc byli wykonawcami rozkazów "opresyjnych" władz.
Kontrowersje budził przede wszystkim sposób, w jaki policjanci reagowali na demonstracje przedsiębiorców czy strajki kobiet. Przypomnijmy, w listopadzie ub. roku w czasie protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego gazem potraktowane zostały między innymi działaczki Strajku Kobiet, a także posłanki Lewicy Barbara Nowacka i Magdalena Biejat . Nieumundurowani funkcjonariusze z pałkami teleskopowymi przepychali się z demonstrantami, dochodziło do obustronnych prowokacji.
Prokuratura wszczęła śledztwo m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji, którzy podczas zabezpieczania Marszu Niepodległości użyli broni gładkolufowej. 11 listopada 2020 r. przed Empikiem na Rondzie de Gaulle'a w Warszawie doszło wręcz do bitwy między policją a narodowcami. Chuligani rzucali w ich stronę kostką brukową, racami, butelkami, policja odpowiadała gazem oraz "środkami przymusu bezpośredniego".
Albo zamieszki przed klubem w Rybniku, który w lutym otwarto mimo zakazu. Policjanci asystowali sanepidowi przy doręczaniu decyzji i wezwali gości do opuszczenia klubu. Na zewnątrz doszło do starć. Podczas przepychanek użyto ręcznych miotaczy gazu, pałek i granatów hukowych. Padły też strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej. Dwóch policjantów zostało rannych.
Inne skazy na pracy policji to np. interwencja policjantów z Jeleniej Góry, którzy na oczach dzieci wyciągnęli z autobusu mężczyznę i zakuli go w kajdanki, bo nie chciał opuścić pojazdu z elektryczną hulajnogą.
Ale były też wydarzenia tragiczne. Mł. asp. Michał Kędzierski w Raciborza zginął zastrzelony przez bandytę. 43-letni policjant zginął na służbie, gdy wraz z kolegami próbował skontrolować mężczyznę, który podając się za policjanta, próbował przeprowadzać kontrolę drogową.
Pokazano stary sondaż, by się pochwalić
Z okazji obchodów Święta Policji polska Policja postanowiła pochwalić się jednak dobrym wizerunkiem. Na jej twitterowym profilu opublikowano grafikę z dwoma wykresami, pisząc, że to "jedne z ostatnich wyników badań oceny @PolskaPolicja". Do tego był komentarz: "Dziękujemy wszystkim za wsparcie i pozytywne oceny, co jest dla Nas najlepszą formą podziękowań i zobowiązaniem do dalszej, jeszcze lepszej służby dla Polski i obywateli".
To nie były wyniki raportu, którego przeprowadzenie zlecono. To były wyniki sondażu "Oceny działań instytucji publicznych" wykonanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we wrześniu 2020 roku, a więc nie najnowsze. Po nich były jeszcze trzy sondaże, w których oceny działalności policji wyraźnie leciały w dół.
Wyniki najnowszego badania "Oceny działań instytucji publicznych" CBOS opublikował 25 marca tego roku. Przeprowadzono je w tym samym miesiącu. Działalność policji pozytywne oceniło 62 proc. Polaków (wskazali odpowiedź: "dobra"), a negatywnie - 28 proc. (odpowiedź: "zła").
.Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.
ja
Inne tematy w dziale Społeczeństwo