Dokarmianie łabędzi tak, ale nie chlebem.
Dokarmianie łabędzi tak, ale nie chlebem.

Nie karmcie łabędzi i kaczek chlebem w zimie. To im bardzo szkodzi

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Widok ludzi dokarmiających łabędzie w akwenach wodnych to codzienność. Warto jednak powstrzymać się przed rzucaniem ptakom kawałków chleba - można uszkodzić im układ pokarmowy, a nawet zdeformować skrzydła.

Łabędź niemy to piękny ptak o białym upierzeniu z dużą i skrętną szyją oraz rozłożystymi, unoszącymi się jak żagle skrzydłami. Każdego, niezależnie od wieku, przyciągnie płynący okaz w rzece lub w stawie. Dokarmianie ptaków zimą to już tradycja. Niezależnie od spotkanego gatunku, miejsca w Polsce i wieku osób, które to robią. Dla dzieci to wielka atrakcja, a dla rodziców próba wpajania pociechom troski o zwierzęta. Jednak dokarmianie łabędzi i kaczek chlebem to dla nich śmiertelne zagrożenie. 

Rzucanie ptakom rozdrobnionego chleba poważnie zagraża ich układowi pokarmowemu, doprowadza do wyziębienia i w konsekwencji śmierci. Miłośnicy zwierząt, m.in. zrzeszeni w organizacji ekologicznej Canal and River Trust nawołują do zmiany nawyków. Kromka pieczywa w wodzie pleśnieje, przez co ptaki chorują, a nawet umierają.

Niezjedzony pokarm pływa w akwenie, a przy brzegu przyciąga szczury i inną zwierzynę, która roznosi zarazki. Zagraża to nie tylko łabędziom czy kaczkom, pływającym w wodzie, ale też rybom. Chleb nie ma zbyt wielu składników energetycznych, by zaspokoić głód łabędzi. Najbardziej doskwiera im brak witamin D i E, wapnia czy manganu. Ptak karmiony tylko chlebem może stracić nawet zdolność do swobodnego latania! 

Anielskie skrzydło

Poważnym schorzeniem łabędzi jest wada stawu w anielskim skrzydle, która uniemożliwia prawidłowe ustawienie lotek wzdłuż ciała. Układają się one prostopadle, na zewnątrz. Niepełnosprawność łabędzi najczęściej jest spowodowana źle pojmowanym altruizmem człowieka, niezdrową dietą.

Łabędź z uszkodzonym skrzydłem nie przeżyje dłużej niż kilka lat i cierpi, nie mogąc liczyć na uzdrowienie skrzydła. Warto o tym pamiętać, szczególnie w zimie, gdy odczuwamy największą potrzebę dokarmiania zwierząt. Ponadto rzucane z troski jedzenie często powoduje konflikt między osobnikami, który zamieni się szybko w prawdziwą wojnę. Zamiast uspokoić zwierzęta, tylko je zdenerwujemy.

Część osób rzucających odłamki chleba do rzek zapomina, że łabędzie świetnie sobie radzą w okresie zimowym. Potrafią wytrzymać nawet do czterech tygodnie bez pokarmu dzięki grubej warstwie tłuszczu. Powinniśmy troszczyć się o pożywienie dla ptactwa tylko w czasie naprawdę ostrej zimy, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Warto dowiedzieć się, czym karmić łabędzie: 

  • zielony groszek
  • kukurydza cukrowa
  • ziarna słonecznika bez łusek
  • ziarna zbóż
  • rozdrobnione płatki owsiane
  • karma ze sklepów zoologicznych
  • gotowane bez soli warzywa (buraki, marchewki, kapusta)
  • warzywa surowe, drobno pokrojone lub starte na tarce


Czy dokarmianie ptaków jest korzystne dla zwierząt? Posłuchaj eksperta (TVN/x-news)



GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Rozmaitości