Andrzej.Madej Andrzej.Madej
145
BLOG

Rycerze ekonomii

Andrzej.Madej Andrzej.Madej Gospodarka Obserwuj notkę 7

Wojna o wiedzę

W opisie konsekwencji przemian w naszej kulturze i cywilizacji, jakie mogą zachodzić dzięki cyfrowemu powiększeniu kultury poznania (por. Wojna o wiedzę), wskazałem na kluczowe znaczenie powszechnego i sprawiedliwego wykorzystania nowoczesnych technologii dla sprawnego gospodarowania. W dwóch jego wymiarach: rozporządzania czasem i innymi zasobami prywatnymi (rysunek 2) i rozporządzania czasem i innymi zasobami publicznymi (rysunek 3).

Potem (rysunek 4) wskazałem na doktryny czy ideologie ekonomiczne, które prowadzić mogą nasze gospodarowanie na manowce homogenizacji i centralnego sterowania zasobami, jeżeli jednoznacznie i zobowiązująco, nie opowiemy się politycznie za modernizacją ustroju gospodarowania dla humanizacji i wspólnotowego kierunkowania zasobów. Obejmując terminem wspólnota również i samego człowieka, integrującego wolną wolą duchowy i cielesny wymiar naszego doczesnego życia.

image

Rys. 1. Cywilizacje wsparcie wspólnotowego kierunkowania zasobów. Opracowanie własne Andrzej Madej.  

Uzupełniam to zestawienie wskazaniem cnót kardynalnych cywilizacji łacińskiej, wyznaczających naszemu sumieniu zasady dla miłowania bliźniego. Klasycznego zestawu czterech cnót kardynalnych powiększonych genialnym wskazaniem księdza Czesława Bartnika z 1976 roku, o odpowiednią w epoce gospodarki opartej na wiedzy, piątą cnotę kardynalną: pracodzielność.


Praca czyni wolnym

Dzięki temu uzupełnieniu uzyskujemy szerszą perspektywę zmian, które mogą zachodzić dzięki cyfrowym narzędziom poznawania w sposobach wartościowania i zaspokajania potrzeb przez każdego z nas. A w konsekwencji, które to procesy powinny skutkować wprowadzaniem nowych standardów działania i nowych instytucji do infrastruktury społecznej gospodarki rynkowej.

Możemy popatrzyć i ocenić kierunek cyfrowej modernizacji, zarówno w wymiarze samej refleksji ekonomicznej, co sygnalizuję w górnej części rysunku 2. Jak i w sygnalizowanym w dolnej części rysunku 2, wymiarze politycznej strategii wprowadzania praktycznych urządzeń infrastruktury (standardów i instytucji) dla ułatwiania rozwoju warunków do gospodarczej rywalizacji (rynku) jak i gospodarczego współdziałania (wspólnot).

image

Rys. 2. Proces humanistycznej modernizacji systemu ochrony zdrowia. Opracowanie własne Andrzej Madej.  

Co w konsekwencji prowadzić powinno do uzgodnień narodowych i międzynarodowych, w tym warunków administracyjnego wspierania rządzonych w demokratycznym rozliczaniu rządzących z ich służby dla dobrostanu wspólnoty. Uzgodnień dotyczących konkretnych obszarów naszych potrzeb, w prezentowanym przypadku skupionym na dobrostanie zdrowia.


Nie od razu Kraków zbudowano

Nie ma tu warunków dla bardziej detalicznego rozważania składowych rysunku 2, które w górnej trójce odnoszą się do sfery refleksji naukowo-badawczej (ekonomii), natomiast w dolnej trójce odnoszą się sfery praktyki gospodarowania (ekonomiki) systemu ochrony zdrowia. Takie rozważania trzeba by prowadzić w formie seminaryjnych spotkań dla pogłębionej konfrontacji konkretnych rozpoznań rzeczywistości.

Szansą dla podjęcia takich badań jest poszpitalna przestrzeń w centrum Krakowa, gdzie można i warto podjąć budowę otwartego laboratorium kontroli zdrowia, tworzącego oś integracji systemu profilaktyki chorych. Budowę takiego obszaru kultury zdrowia, w którym zgodnie z wynikającej z ekonomicznej refleksji o cywilizacyjnym przełomie cyfrowego polepszenia warunków do wartościowania i zaspokajania potrzeb (por. rysunki 2 i 3 tekstu Wojna o wiedzę ), można uzyskać największą wartość wskaźnika zastępowalności pracy komercyjnej (usług) pracą solidarną (por. rysunek 2 tekstu Bezpieczeństwo i efektywność cyfrowych danych medycznych ) .

Przestrzeń ta stać się zatem może metropolitalnym wymiarem programów badań standardów i instytucji indywidualizowanych usług społecznych, potrzebnym ekonomistom do przejścia od coraz bardziej groźnej dla kultury życia publicznego Ekonomii pragnień do Ekonomii potrzeb.

Co politycznie próbujemy rozbudzić właściwymi dla demokracji po Gutenbergu, petycjami obywatelskimi do władz Krakowa (1) o wprowadzenie solidarności międzypokoleniowej do Strategii Rozwoju Krakowa i (2) o opracowanie ekonomicznej prognozy terminu wprowadzenia rynkowych zasad gospodarowania do ustroju usług ochrony zdrowia .

Dla takiej refleksji, trzeba zawezwać rycerzy spod Giewontu.

Bo licho nie śpi 7/24.  

Posiwiały szatyn, 182 / 82.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Gospodarka