Nie ma tego złego ...
Będzie inaczej ...
Główną funkcją „
Metropolitalnej agory zdrowia”, jako nowej instytucji społecznej gospodarki rynkowej, jest wsparcie gospodarstwa domowego w samodzielnej trosce o zdrowie. Czyli takiego przygotowania domowej edukacji medycznej, by stawała się jednym z przedmiotów domowej edukacji pracy solidarnej.
Takie zamierzenie opierać się powinno na powiązaniu standardów działań prowadzonych w instytucjach administrowanych przez podmioty agory zdrowia i przez instytucje jej otoczenia na lokalnym rynku. Instytucje krajowej infrastruktury społecznej gospodarki rynkowej opartej na wiedzy.
Cztery z tych instytucji otoczenia już działają: Medycyna szkolna, Medycyna pracy, Miejskie Centrum Opieki, Centrum Usług Społecznych. Choć nie dość skutecznie dla potrzeb cyfrowo humanizowanego systemu ochrony zdrowia.
Rys. 1. Wizja instytucji Metropolitalnej agory zdrowia i jej otoczenia. Opracowanie własne Andrzej Madej.
Na rysunku 1 przedstawiam też cztery inne instytucje otoczenia agory zdrowia oraz dziewięć instytucji fizycznych spotkań kultury poznania wokół publicznych wartości. Ich funkcje przedstawiałem w tekstach omawiających wyzwania cyfrowej modernizacji systemów edukacji i zdrowia.
Oczywiście to zestawienie nie jest doskonałe. Wymaga wielu lat rozpoznawania użyteczności i kompletności.
Wirusowe poruszenie gospodarki
Przed pandemią szacowałem proces modernizacji na 15-25 lat. Już samo przekonanie Brukselskich urzędników, że samokształcenie w rodzinie musi być traktowane jako kluczowa kompetencja społecznej gospodarki rynkowej opartej na wiedzy, to 5-10 lat.
Pandemia unieważnia tą ideologiczną barierę polskiej polityki rozwoju. Mam nadzieję, że w ramach narodowych strategii bezpieczeństwa pracy polityk dystansu społecznego, postrzelenie koronawirusem skróci ten okres do połowy.
Coraz wyraźniej widać, że strategia powszechnego i sprawiedliwego wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii medycznych, nie powinna powstawać w środowiskach filozofów, medyków czy informatyków. Strategia ta powinna powstawać wśród tych ekonomistów, którzy uznają za Janem Pawłem II, że ekonomia to roztropna i dobroczynna troska nad rozporządzaniem zasobami materialnymi.
Rys. 2. Wirusowe poruszenie społecznej gospodarki rynkowej. Opracowanie własne Andrzej Madej.
Jak to przedstawiam na rysunku 2, emocjonalna strzała koronawirusa daje politykom ceniącym wolność i solidarność, telemedyczny punkt podparcia obejmujący nowe zasady, instrumenty, instytucje cyfrowo humanizowanej ochrony zdrowia, do poruszenia bryły Społecznej gospodarki rynkowej.
Inne tematy w dziale Gospodarka