"Jarosława nie było wtedy z nami. Nie ma prawa występować w imieniu swojego brata - tak Henryka Krzywonos tłumaczyła swoje emocjonalne wystąpienie podczas poniedziałkowych obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdyni. - Zrobiłam to spontanicznie. (...) Nikt mi nie mówił: Heńka wyjdź i narozrabiaj. Zdecydowała się zabrać głos, ponieważ - jak powiedziała - "nie mogła słuchać bzdur Śniadka i Kaczyńskiego". - Pan Kaczyński powinien puknąć się w głowę - dodała.- Pan Śniadek nie do końca wie o co walczyliśmy i nadal się nie nauczył co znaczy słowo solidarność - odniosła się Krzywonos do prób przerwania jej przemówienia przez przewodniczącego "Solidarności".
Dodała, że postanowiła wyjść na mównicę spontanicznie, ponieważ "walczyła o wolność słowa", a wzburzyły ją i obraziły słowa Jarosława Kaczyńskiego "o kombinacjach ludzi z tamtych czasów"
Kombinacje ludzi z tamtych czasów są , były i będą. Tak skonstruowane i oparte na autorytetach społeczeństwo zawsze poddaje się ich wpływowi, wpływowi ludzi z tamtych czasów. Nie jestem specjalistą w żadnej dziedzinie,bo gdybym był, występował bym w roli autorytetu.
Wpływ społeczny to oddziaływanie, w wyniku którego jednostka, grupa czy jakaś inna instytucja wywołuje zmiany w sferze poznawczej, emocjonalnej lub/i behawioralnej człowieka. Wpływ społeczny może być świadomym, intencjonalnym zabiegiem, może on być także działaniem nieświadomym - dzieje się tak wtedy, gdy podmiot nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego zachowanie wpływa na :
- sposób myślenia,
- emocje,
- zachowanie drugiego człowieka
"Manipulacja społeczna, to takie formy wpływu społecznego, które nie są dostępne świadomości osoby będącej jego celem . Manipulacja jest więc "planowym, celowym działaniem, którego autorzy, wykorzystując wiedzę o mechanizmach społecznego zachowania ludzi, wywierają na nich pożądany wpływ w taki sposób, aby nie zdawali sobie oni sprawy z tego, że podlegają jakimkolwiek oddziaływaniom"źródło
Eksperyment Ascha to jeden z najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych (właściwie serii eksperymentów), przeprowadzony przez Solomona Ascha w 1955 r. i dotyczący konformizmu, a konkretnie jednej z jego odmian – konformizmu normatywnego. Badacze konformizmu zastanawiali się czym są motywowane szeroko rozumiane zachowania konformistyczne.
Wykryto dwa ważne motywy tych zachowań:
- pragnienie posiadania racji
- lęk, który jest motywem konformizmu normatywnego
Czy Pani Henia nie poddała się większości ? Myśli sama ???
Jeszcze jeden film:
video.google.com/videoplay
Inne tematy w dziale Technologie