Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk
323
BLOG

Gdzie pamięć - nie trzeba słów

Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk Kultura Obserwuj notkę 0
W kościele księży filipinów w Tarnowie otwarta zostanie 26 października o godz. 19:45 wystawa fotografii Iwony Lisowskiej pod tytułem „Gdzie pamięć – nie trzeba słów – Stary Cmentarz w Tarnowie”. Wystawę będzie można zobaczyć do 30 listopada.

 

 

 

 

Iwona Lisowska jest absolwentką I LO w Tarnowie,  Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego w Krośnie (specjalizacja - fotografia i film), oraz  filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej ulubione tematy fotograficzne to  pejzaż, ludzie, architektura, natura, a hobby – jak czytamy w informacji o autorce fotografii - to wycieczki dalekie i bardzo bliskie. W tej chwili jest operatorem kamery w telewizji TVN w Krakowie.

 

W jednej z recenzji fotografii Lisowskiej (autorstwa J. Kowalskiego) czytamy między innymi: „Iwona Lisowska pokusiła się przez kilka lat na odwiedziny tego miejsca, i chyba nie skłamię, gdy powiem, ze zaprzyjaźniła się ze Starym Cmentarzem. Przez fotografię dzieli się tą przyjaźnią z nami, uwrażliwiając nas na ciepło, na życie zaklęte w kamieniu i żelazie, pokazując miejsca skazane na dożywotnią karę śmierci i dokumentując je w sposób malarski. Co najważniejsze pokazała dobitnie, że nowe możliwości fotografii tkwią przede wszystkim w człowieku, a nie w najwspanialszym nawet sprzęcie.”

 

Stary Cmentarz to miejsce szczególne w Tarnowie. Spoczywają tu najwybitniejsi obywatele tego miasta. Co prawda Stary Cmentarz nie ma swoich duchów, lecz za to jest jedną z najciekawszych architektonicznie nekropolii w Polsce. Powstał w XVIII wieku i nadal funkcjonuje jako miejsce pochówków dzięki oryginalnemu pomysłowi miasta. Najstarszym, zachowanym nagrobkiem jest pomnik nagrobny Anny Marii Radziwiłłowej. Była żoną księcia Karola Radziwiłła ("Panie Kochanku"). Zmarła w Tarnowie w roku 1795. Duże znaczenie dla cmentarza ma rok 1891, kiedy to nad grobem powstańców z 1863 roku wzniesiono (ze składek społecznych) pomnik, który stał się symbolem "Starego Cmentarza".  

Na tarnowskim cmentarzu spoczywa także polski Edison - Jan Szczepanik oraz Tadeusz Tertil, pierwszy burmistrz wolnego Tarnowa w okresie II Rzeczypospolitej, ojciec cudu gospodarczego Tarnowa. Tarnowski historyk Antoni Sypek jest autorem bogato ilustrowanej książki na temat nekropolii tarnowskiej pod tytułem "Alejami Starego Cmentarza".

Iwona Lisowska mówi o wystawie swoich fotografii: „Zdjęcia przedstawiają architekturę cmentarza, detale nagrobków, piękno tego miejsca, ale też zniszczenia i to, co pozostawiają ludzie, odwiedzając Stary Cmentarz”.

Wystawie fotografii Iwony Lisowskiej towarzyszyć będą spotkania, organizowane zawsze w niedzielę o godzinie 19:30. O cmentarzu mówić będzie między innymi wspomniany wyżej historyk Antoni Sypek (9 i 23 listopada).

 

 

_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura