Jeszcze niedawno likwidowano szkoły zawodowe i przekształcano je w licea ogólnokształcące. Wkrótce okazało się, że na rynku pracy brakuje ludzi z konkretnym wykształceniem zawodowym. Tarnów zaczął więc zmieniać kurs oświatowy. Miasto wydaje miliony na konkretne, zawodowe wykształcenie młodzieży.
tak wyglądają dzisiaj pracownie Centrum
Wczoraj, 22 września otwarto Tarnowskie Centrum Kształcenia Praktycznego. Bazą dla niego były dotychczasowe „warsztaty szkolne” przy ulicy Szujskiego. Na remont i wyposażenie Centrum miasto Tarnów wydało ponad 4 miliony złotych. Centrum jest międzyszkolną placówką, w której prowadzone są zajęcia dla uczniów i słuchaczy ponadgimnazjalnych szkół zawodowych nie tylko z Tarnowa ale i z regionu.
Stworzono segment administracyjno-konferncyjny z salami dydaktycznymi oraz pracownie, w których prowadzone są zajęcia z dziedziny elektryki, elektroniki, informatyki, ręcznej obróbki mechanicznej, diagnostyki, obsługi i naprawy pojazdów, obróbki skrawaniem, obróbki drewna, meblarstwa, spawania i blacharstwa. W Tarnowskim Centrum Kształcenia Praktycznego pracuje teraz 32 nauczycieli. Uczyć się tu będzie ponad 1.000 osób.
Tarnowianie pamiętają ten obiekt jako PRL-owskie „warsztaty szkolne”. Dzisiaj nie można tej szkoły poznać. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz wygląda jak szkoła XXI wieku. W pomieszczeniach Tarnowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego zobaczyć można najbardziej nowoczesne wyposażenie, służące nauce konkretnych zawodów.
Centrum ma na bieżąco dostosowywać swoją ofertę edukacyjną do potrzeb lokalnych firm. Będą powstawać nowe kierunki kształcenia młodzieży w zależności od potrzeb zgłaszanych przez lokalnych przedsiębiorców. Można tu będzie także zdobywać europejskie certyfikaty.
pracownia obrabiarek w Centrum
Do roku 2010 szkolnictwo zawodowe w Tarnowie zmieni się radykalnie. Funkcjonować będą cztery tego typu centra szkolenia praktycznego. Drugim będzie to, które zostanie utworzone na bazie Zespołu Szkół Budowlanych. Trzecie funkcjonować będzie na bazie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, a czwarte powstanie przy Zespole Szkół Plastycznych i kształcić będzie np. konserwatorów kamienia i tkanin.
Tarnów zrozumiał więc dość szybko, iż wcześniejsze próby reform polskiej oświaty, polegające na dominacji szkół typu liceum ogólnokształcące, były pomysłem nie pasującym do rzeczywistości XXI wieku. Obecna tarnowska strategia oświatowa jest odpowiednią reakcją na potrzeby rynku.
_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura