Gdy Krzysztof Kolumb wylądował na Jamajce, miał powiedzieć, że jest to najpiękniejsza wyspa na świecie.
Typowy mieszkaniec Jamajki
Na Jamajkę leciałem via Floryda
Gdy jednak ktoś wcześniej odwiedził już inne wyspy karaibskie, Jamajka – jakkolwiek rzeczywiście urocza – nie robi już tak wielkiego wrażenia. Trzeba jednak przyznać, że faktycznie jest królową Karaibów.
Jamajka najpierw należała do Hiszpanów, później Brytyjczyków. Niepodległość uzyskała w 1962 roku. Formalnie głową państwa jest nadal królowa brytyjska. Samochody poruszają się tu podobnie jak na wyspach brytyjskich - lewą stroną drogi. Mieszka tu ok. 3 mln osób - głównie czarnoskórzy potomkowie niewolników z Afryki. Wyspa ma ok. 200 km długości i 60 km szerokości.
Na Jamajkę leciałem z Chicago przez Fort Lauderdale na Florydzie – w sumie nieco ponad 5 godzin. Praktyczna wskazówka – jeśli ktoś leci tam liniami Spirit, warto mieć przy sobie kartę kredytową, gdyż na pokładzie samolotu nie można kupić nawet wody mineralnej za gotówkę.
Na Jamajce najlepiej mieć bazę w Montego Bay lub Negril (popularne miejscowości turystyczne). Hotele odizolowane są od miejscowej ludności w znacznie większym stopniu niż na innych wyspach karaibskich, np. bogatszych Antylach Holenderskich - patrz mój wcześniejszy fotoreportaż nt. Aruby - kliknij tutaj:
m.ciesielczyk.salon24.pl/173417,aruba-iguana-papiamento-i-oranjestad
Jamajka to oczywiście kontrasty – wspaniałe hotele i tekturowe osiedla biedoty jamajskiej. Żyją tu krokodyle, a wyspa jest zielona. Nie warto tu przyjeżdżać w okresie czerwiec – listopad ze względu na huragany.
Jamajka to wyspa słońca i reggae. Bogiem jest tu Bob Marley (1945-1981) oraz Usain Bolt – sprinter jamajski – trzykrotny mistrz olimpijski z Pekinu. Na wyspie domy swe posiada wielu słynnych ludzi – np. Mick Jagger ( w miejscowości Ocho Rios).
Praktycznie wszyscy – oprócz policjantów – proponują turystom sprzedaż marihuany. Świetny jest tu rum, imponuje luz tubylców, ich pogoda ducha.
Jeśli ktoś ma mało czasu, warto zwiedzić przede wszystkim słynny wodospad na rzece Dunn – Dunn’s River Falls - (niedaleko Ocho Rios – kilkadziesiąt kilometrów od Montego Bay).
Plaża niedaleko Ocho Rios
Jedna z plaż Montego Bay
Autor na plaży Montego Bay
Jamajka - najpiękniejsza wyspa świata
Autor na plaży k. Ocho Rios
Roślinność Jamajki
Mieszkańcy Jamajki nie należą do najbogatszych ludzi świata....
Wszyscy kochają tutaj Boba....
Dunn's River Falls
Wysepka przy moim hotelu w Montego Bay
Jedna z uroczych zatoczek między Montego Bay i Ocho Rios
Autor w dżungli przy Dunn's River Falls
Na prawie bezludnej wyspie k. Montego Bay......
Jeden z hoteli w Montego Bay
Wysepka w Montego Bay
_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości