Gdy kilkanaście dni temu dowiedziałem się, że jako dyrektor Centrum Polonii w Brniu (Małopolska), zostałem zaproszony na konferencję działaczy polonijnych w USA, nie spodziewałem się, że wyląduję na ….. Arubie.
Tak lecieliśmy na Arubę - przez Chicago, Północną Karolinę i nad Haiti i Jamajką....
Lecimy nad Haiti...
Miałem w Chicago odebrać kilka eksponatów od działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w USA, które chcieliśmy zaprezentować w tworzonej w Centrum Polonii w Brniu (koło Dąbrowy Tarnowskiej) izbie pamięci weteranów polskich na obczyźnie i ustalić szczegóły współpracy Centrum Polonii z polonijnymi organizacjami na wschodnim wybrzeżu.
Spotkanie miało mieć miejsce w Nowym Jorku. W ostatniej chwili dowiedziałem się, że polecimy w kierunku…. Ameryki Południowej. Najpierw 2-3 godziny lecieliśmy z Chicago do Charlotte w Północnej Karolinie, a później następne 4 godziny nad Haiti i Jamajką …. na Arubę.
Jest to mała wysepka (długość ok. 30 km , szerokość ok. 8 km). Na Arubie mieszka ok. 100.000 ludzi. Położona jest ok. 20 kilometrów od wybrzeży Wenezueli. Gdy zapanowała tam dyktatura , część milionerów wenezuelskich uciekła właśnie na Arubę, co da się zauważyć na ulicach, gdzie dość często widoczne są Lexusy i Mercedesy.
Lądujemy na Arubie - pod nami rafy koralowe
Aruba była do lat 80. kolonią holenderską, należąc do Antyli Holenderskich (podobnie jak np. Curacao). Niedawno uzyskała niepodległość. Ma swój parlament, rząd. Formalnie pozostała pod władzą królowej holenderskiej, która ma swego gubernatora na wyspie.
Aruba ma swoją walutę (florin= ok. pół dolara amerykańskiego), lecz we wszystkich sklepach przyjmowane są nie tylko floreny, ale także dolary. Mieszkańcy Aruby mają jednak paszporty holenderskie. Mogą więc swobodnie podróżować po całym świecie i np. pracować w krajach Unii Europejskiej. Wynagrodzenie nie jest oczywiście tak wysokie jak w Holandii, ale znacznie wyższe niż na pozostałych wyspach Antyli Holenderskich (np. Curacao).
Zobaczyć tu można wszystkie możliwe rasy i ich mieszanki. Mieszkańcy to ciemnoskórzy potomkowie niewolników z Afryki, biali potomkowie Hiszpanów i Holendrów, a także potomkowie Indian południowoamerykańskich, a także Amerykanie i Wenezuelczycy. Obywatele Aruby mówią płynnie kilkoma językami – angielskim, hiszpańskim, holenderskim oraz swoim własnym, nazwanym papiamento, który jest oficjalnym językiem Aruby, uczonym w szkołach. Papiamento to mieszanka hiszpańskiego, portugalskiego, holenderskiego i angielskiego.
Aruba to przede wszystkim białe plaże
Aruba jest znana z licznych opowieści na temat piratów, którzy ją często odwiedzali w przeszłości. Symbolem wyspy jest iguana, miniaturka krokodyla, która jest w stanie wejść do pokoju hotelowego. Stolica wyspy Oranjestad to urocze miasteczko, zdominowane przez kolorowe budynki jednopiętrowe. W centrum handlowym zdumiewa sieć kanałów, po których klienci poruszają się łódkami niczym w Wenecji.
Piękne białe plaże przyciągają turystów głównie z USA. Na kilkunastokilometrowym wybrzeżu piaszczystym (druga strona wyspy jest skalista) wybudowano kilkadziesiąt hoteli. Nawet te z mniejszą liczbą gwiazdek są naprawdę luksusowe.
Aruba jest najbardziej na południe położoną wyspą całych Karaibów (Antyle Holenderskie nazywane są DC – Duch Caribbean). Dlatego omijają ją wszystkie groźne huragany. Bardzo wysoka temperatura (Aruba leży na tej samej szerokości geograficznej co Maledywy) jest świetnie łagodzona przez silny wiatr. Można cały dzień leżeć na plaży , nie odczuwając upału, co oczywiście może zakończyć się poparzeniem.
Zachód słońca na plaży na Arubie
Na Arubie produkowane jest znakomite piwo „Balashi”. Na wyspie funkcjonuje bardzo dobry szpital oraz uniwersytet.
Podczas naszego pobytu na wyspie nawiązaliśmy sporo ciekawych kontaktów, które być może już niedługo zaowocują współpracą organizacji polonijnych w USA, naszego Centrum Polonii w Brniu oraz lokalnych władz na Arubie. Jedna z organizacji polonijnych, której przedstawiciele są zauroczeni wyspą, postanowiła ufundować wycieczkę na Arubę dla Miss Powiśla Dąbrowskiego, która wyłoniona zostanie podczas balu sylwestrowego w naszym Centrum Polonii w Brniu.
Aruba to także charakterystyczne palmy...
________________________________________________________________________
PS
W sobotę, 24 kwietnia o godz. 19:oo w Centrum Polonii w Brniu odbędzie się IMPREZKA W PODZIEMIU. Autobusy podstawione będą o godz. 18:45 na przystanku naprzeciw Starostwa w Dąbrowie Tarnowskiej. Wybrana zostanie MISS DYSKOTEKI, która weźmie udział w wyborach MISS POWIŚLA 31.12.2010 na balu sylwestrowym w Centrum Polonii. Miss Powiśla poleci na Karaiby – być może właśnie na Arubę, Jamajkę, Curacao lub Bahama.
________________________________________________________________________
Zabytkowy młyn holenderski na Arubie
Aruba ma swoją walutę...
Kolorowe domy w stolicy Aruby
Charakterystyczne dla krajobrazu Aruby drzewo...
Iguana - symbol Aruby
Sztuka Aruby
Gadające papugi przypominają o pirackiej przeszłości wyspy
Siedziba parlamentu Aruby
Rynek w stolicy Aruby
Centrum handlowe w stolicy Aruby , które przypomina .... Wenecję....
Autor artykułu na plaży na Arubie....
Śniadanie w naszym hotelu to nie tylko jedzenie, lecz takie widoki....
Widok z tarasu hotelu na plażę
Przykład rezydencji na Arubie
Biała plaża na Arubie
Na Arubie produkowane jest świetne piwo....
Palmy, palmy, palmy....
Egzotyka Aruby
I znowu palmy....
W naszym hotelu....
Autor artykułu w hotelu....
Autor na plaży ....
W oczekiwaniu na śniadanie....
Aruba leży tuż u wybrzeży Wenezueli
Hotele położone praktycznie na plaży....
Jeden z nich gościł będzie już niedługo Miss Powiśla Dąbrowskiego....
Aruba to fantastyczna mieszanka różnych kultur i ras...... i wszyscy są tu szczęśliwi....
W końcu musiałem się pożegnać z perłą Antyli Holenderskich .......
________________________________________________________________________
_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości