Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk
472
BLOG

Rada Miejska w Tarnowie i jej Przewodnicząca Małgorzata Mękal łamią Konstytucję

Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk Polityka Obserwuj notkę 0
Wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie

Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe
image
tel. 601 255 849       dr.ciesielczyk@gmail.com

Tarnów,  10 października 2024

Sz. P. Prof. Marcin Wiącek
Rzecznik Praw Obywatelskich
Trybunał Konstytucyjny
Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP
Sz.P. Krzysztof Jan Klęczar
Wojewoda Małopolski
Związek Miast Polskich
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa

 image

Rada Miejska w Tarnowie i jej Przewodnicząca Małgorzata Mękal
łamią Konstytucję RP
Wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie
 
Szanowni Państwo,

Na podstawie art. 171, ust. 1 i 2 Konstytucji składam do Wojewody Małopolskiego wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie nr VII/75/2024 z dnia 12 września 2024 roku w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej zmiany Statutu Gminy Miasta Tarnowa, jako że została podjęta w procedurze, która wielokrotnie złamała Konstytucję RP oraz  Ustawę o samorządzie gminnym i KPA. Wyjątkowy – w tych okolicznościach - charakter tejże petycji polega na tym, iż postulowała ona takie zmiany Statutu Miasta, które gwarantowałyby mieszkańcom prawo do zabierania głosu na sesjach Rady Miejskiej.

Uzasadnienie:

24 maja 2024 stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe UCZCIWOŚĆ skierowało do Rady Miejskiej w Tarnowie petycję na podstawie art. 63 Konstytucji RP oraz ustawy o petycjach.

29 maja 2024 rozpatrywała ją najpierw Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Tarnowie, która nie zaprosiła na posiedzenie wnioskodawcy, tj. w/w stowarzyszenia. Tym samym naruszona została wyrażona w art.10, par.1 KPA zasada zapewnienia stronom czynnego udziału w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji – stworzenia możliwości wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, a przede wszystkim naruszone zostało prawo zawarte w art. 45, ust. 1 Konstytucji RP  do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez właściwy organ.

Następnie nasza petycja została rozpatrzona przez Komisję Statutową Rady Miejskiej w Tarnowie 19 czerwca 2024. Także ona nie zaprosiła przedstawiciela stowarzyszenia na swe posiedzenie, czym złamała ponownie zasady wyrażone w art.10, par.1 KPA oraz art.45, ust.1 Konstytucji RP. Obydwie komisje wydały negatywne opinie ws. petycji.

12 września 2024 Rada Miejska przyjęła uchwałę odmawiającą uwzględnienia naszej petycji. Przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Mękal nie zezwoliła niżej podpisanemu przedstawicielowi stowarzyszenia Uczciwość na zabranie głosu w czasie sesji Rady Miejskiej (przed głosowaniem) i przedstawienie racji stowarzyszenia, przemawiających za przyjęciem uchwały. Małgorzata Mękal nie zgodziła się także na głosowanie radnych w sprawie dopuszczenia do głosu przedstawiciela wnioskodawców. Tym samym ponownie naruszony został art.10,par.1 KPA oraz art.45,ust.1 Konstytucji RP oraz art. 23, ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, gdyż „Radny (a przede wszystkim Przewodniczący Rady Miejskiej)  obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty…”

Niedopuszczenie nas do głosu przed głosowaniem radnych pozbawiło nas podstawowego prawa do przedstawienia swoich racji i zakwestionowania argumentów obydwu w/w komisji, które wydały negatywne opinie na temat naszej petycji. Naruszone  zostało także wyrażone w art. 42, ust. 2  Konstytucji prawo do obrony swoich racji. Nawet w czasach stalinowskich oskarżeni mieli prawo do wypowiedzi w czasie „procesu”.

Tym samym w/w uchwała została przyjęta została z wielokrotnym naruszeniem prawa, w tym Konstytucji RP i dlatego powinna zostać unieważniona przez Wojewodę Małopolskiego.

Uchwała ta zasługuje także na unieważnienie ze względu na wadliwe jej uzasadnienie, to jest sprzeczne z obowiązującym prawem, w tym z zapisami Konstytucji RP.

Z uzasadnienia tego wynika bowiem, iż obywatele powinni zadowolić się tym, iż mogą obserwować przebieg obrad rady gminy i to im powinno wystarczyć. Nie muszą mieć prawa do zabierania głosu na sesji rady gminy.

Tymczasem art. 31, ust. 3 Konstytucji wyraźnie stwierdza, iż „ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw … nie mogą naruszać istoty wolności i praw”, zaś art.32, ust.2 mówi, że „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym i społecznym”. Zakaz zabierania głosu na sesji przez mieszkańców jest właśnie taką dyskryminacją. Odmówienie nam prawa uzasadnienia słuszności naszej petycji na sesji przez Małgorzatę Mękal łamie również art. 51, ust. 4 Konstytucji, gdyż „Każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych….”. Nie mieliśmy szansy polemizować na sesji z w/w negatywnymi opiniami komisji. Naruszony też został art. 54, ust. 1 Konstytucji, jako że „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów….”. Mieliśmy nie tylko takie prawo, ale nawet obowiązek przedstawienia innej oceny naszej petycji niż opinia komisji.

Ponieważ art. 63 Konstytucji mówi, iż „Tryb rozpatrywania petycji … określa ustawa”, to ustawy, a nie Statut Gminy mają charakter nadrzędny, a ustawy te (w tym Ustawa zasadnicza) dają obywatelowi prawo przedstawiania swych argumentów, przemawiających za słusznością petycji. Ani Statut Gminy, a tym bardziej Przewodnicząca Rady Gminy nie mogą wydawać zakazów zabierania głosu w sprawie uzasadnienia petycji na sesji rady gminy. Wydanie takiego zakazu łamie także zapisy art. 78 Konstytucji, gdyż „Każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji…”. W tym przypadku taką „pierwszą instancją” były w/w komisje Rady Miejskiej, zaś drugą instancją Rada Miejska. Nie mieliśmy szansy przedstawić na jej sesji naszych argumentów, podważających negatywną ocenę komisji.  

Warto także w tym miejscu zwrócić uwagę na opinię Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa oraz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, a także zupełnie inne od tarnowskich rozwiązania, dopuszczające mieszkańców do głosu na sesjach rad miejskich (np. w Krakowie), patrz niżej.

„Prawo zabrania głosu w trakcji sesji miejskiej rady powinien mieć każdy, bez względu na status zamieszkania, obywatelstwo, czy wiek”, apeluje Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, autor projektu ,,Jawność obrad rad miejskich i rad powiatów w Polsce’.  Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/samorzad/mieszkancy-powinni-miec-prawo-zabrania-glosu-w-trakcie-sesji-miejskiej-rady,98438.html

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystosowała wniosek w trybie artykułu 241 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, w którym wzywa do: „umożliwienia mieszkankom i mieszkańcom zabierania głosu podczas sesji i posiedzeń komisji rady”, patrz:

https://siecobywatelska.pl/wp-content/uploads/2020/02/Zabranie-g%C5%82osu-na-sesji-i-lekcewa%C5%BCenie-mieszka%C5%84ca_wniosek-KPA.pdf

Możliwość zabrania głosu przez mieszkańca na sesji Rady Miejskiej jest zagwarantowana w Krakowie, patrz: https://www.bip.krakow.pl/?news_id=139888

Na podstawie art. 80 Konstytucji prosimy Rzecznika Praw Obywatelskich o pomoc w ochronie naszych wolności i praw naruszonych przez Radę Miejską w Tarnowie i jej Przewodniczącą Małgorzatę Mękal, zaś na podstawie art. 79 Konstytucji – do Trybunału Konstytucyjnego wnosimy skargę ws. zgodności z Konstytucją w/w uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie oraz Statutu Gminy Miasta Tarnowa, według którego mieszkańcy nie mają w ogóle prawa do zabierania głosu na sesji Rady Miejskiej.

Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Związek Miast Polskich, Helsińską Fundację Praw Człowieka , Sieć Obywatelską Watchdog Polska oraz Fundację Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa prosimy o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia do Ustawy o samorządzie gminnym takich zapisów, które obligowałyby rady gmin, powiatów i sejmiki wojewódzkie do udzielania głosu obywatelom RP w czasie posiedzeń rad i komisji..

Z poważaniem
dr Marek Ciesielczyk
Przewodniczący stowarzyszenia
Porozumienie Samorządowe Uczciwość

_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka