Sz. P. dr Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich
biurorzecznika@brpo.gov.pl
Szanowny Panie,
Jako że od kilkunastu miesięcy Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela systematycznie ogranicza prawa radnych do współdecydowania o kierunkach rozwoju miasta, łamiąc tym samym art. 18, ust. 2, pkt. 2 Ustawy o samorządzie gminnym, a jego inicjatywy uchwałodawcze zaczęła kwestionować Regionalna Izba Obrachunkowa, unieważniając np. niedawno dwie uchwały, pozwolę sobie zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o przeanalizowanie zgodności z prawem niżej opisanej decyzji Prezydenta Tarnowa, odmawiającej radnym prawa zasiadania w komisjach konkursowych, tym bardziej, iż zbyt często w tarnowskich „konkursach” bierze udział tylko jedna osoba.
Na sesji Rady Miejskiej w Tarnowie w dniu 23 kwietnia 2020, po moim wystąpieniu, ustami Koordynatora Biura Radców Prawnych Urzędu Miasta Tarnowa, p. Beaty Baran, Prezydenta Miasta Tarnowa Roman Ciepiela odmówił radnym miejskim prawa zasiadania w komisjach konkursowych (w przypadku otwartych konkursów ofert realizacji zadań publicznych gminy przy współpracy organizacji pozarządowych), co znajduje potwierdzenie w zarządzeniach prezydenta nr 101/2020 z dnia 9 marca 2020 oraz 103 i 104 z 11 marca 2020.
Odmowa ta została uzasadniona dnia następnego mailowo przez przytoczenie przez p. Baran następujących orzeczeń:
https://www.prawo.pl/samorzad/powolanie-radnych-do-komisji-przyznajacej-dotacje-celowe,497445.html?_ga=2.99509342.1382202259.1580298721-1593624108.1512570223
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-op-388-19/sprawy_dyrektorow_szkol_skargi_organow_nadzorczych_na_uchwaly_rady_gminy_w_przedmiocie_art_ust/2815eb6.html
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-op-360-19/sprawy_dyrektorow_szkol_skargi_organow_nadzorczych_na_uchwaly_rady_gminy_w_przedmiocie_art_ust/1b39f0f.html?q=II+SA%2FOp+360%2F19&x=0&y=0&pth=%2Fszukaj
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-op-366-19/sprawy_dyrektorow_szkol_skargi_organow_nadzorczych_na_uchwaly_rady_gminy_w_przedmiocie_art_ust/1a52e5.html?q=II+SA%2FOp+366%2F19&x=0&y=0&pth=%2Fszukaj
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-op-346-19/sprawy_dyrektorow_szkol_skargi_organow_nadzorczych_na_uchwaly_rady_gminy_w_przedmiocie_art_ust/1ae478.html?q=II+SA%2FOp+346%2F19&x=0&y=0&pth=%2Fszukaj
Proszę o zbadanie, czy uzasadnienie Prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli oraz cytowane orzeczenia nie naruszają art.16, ust.2, art. 165, ust.2, art. 166, ust.1, art. 169, ust.1 Konstytucji RP oraz art. 18, ust.2, pkt 2 Ustawy o samorządzie gminnym, a także art. 96 kodeksu cywilnego, a przede wszystkim, czy nie ogranicza to prawa radnego do wykonywania mandatu.
1. Wymienione tu zarządzenia Prezydenta Tarnowa dotyczą otwartych konkursów ofert realizacji zadań publicznych gminy przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, a nie np. konkursów na stanowisko dyrektora szkoły etc.
2. Ewentualne powołanie radnych do komisji konkursowej zapewniłoby transparentność i obiektywizm pracy takiej komisji konkursowej w większym stopniu niż uczestniczenie w niej – jako przedstawicieli prezydenta - wyłącznie pracowników Urzędu Miasta.
3. Wbrew sugestiom cytowanych orzeczeń uczestnictwo radnych nie wiązałoby się z „nałożeniem jakichś obowiązków” na tych radnych, gdyby wyrazili oni chęć pracy w komisjach.
4. Prezydent nie „wkraczałby w uprawnienia radnych”, lecz wprost przeciwnie, uprawnienia radnych mogłyby się urzeczywistniać w ten sposób.
5. Wbrew cytowanym orzeczeniom radni „zapewniają pomoc w wykonywaniu ustawowych zadań” urzędowi miasta, a więc mogą być przedstawicielami prezydenta w komisjach.
6. Zgodnie z art. 96 kodeksu cywilnego umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo). Działanie w cudzym imieniu polega na tym przecież, że ktoś, zwany przedstawicielem, dokonuje z jakąś osobą trzecią czynności prawnej, która ma bezpośrednio wywrzeć skutek w cudzej sferze prawnej, w tym przypadku w sferze reprezentowanego. Tak więc radni mogliby być przedstawicielami prezydenta w komisjach konkursowych, gdyby prezydent tego chciał.
7. Poza tym proszę zwrócić uwagę na dotychczasową praktykę samorządową – od 30 lat w całej Polsce wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast delegują do różnych komisji konkursowych radnych jako swych przedstawicieli, gdyż to właśnie zapewnia większy obiektywizm działania tychże komisji niż udział wyłącznie podległych bezpośrednio burmistrzowi pracowników urzędów gmin, miast.
8. Proszę także wziąć pod uwagę opinię prawną wydaną na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przez pracownika naukowego jednego z polskich uniwersytetów, która cytowana jest w jednym z wymienionych wyżej orzeczeń sądowych.
Z poważaniem
dr Marek Ciesielczyk
Radny Rady Miejskiej w Tarnowie
dr.ciesielczyk@gmail.com
tel. 601 255 849
Tarnów, 27 kwietnia 2019
_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka