Marek Mądrzak Marek Mądrzak
679
BLOG

Rzecznik Policji o Żołnierzu Wyklętym

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W związku z wakacjami proszę spodziewać notek rzadziej. Ich tematyka będzie rozstrzelona, po prostu mam sporo zaległości w publikowaniu, co rusz przypomina mi się inny ważny temat. Dzisiejsza notka – wbrew pozorom – nie jest wcale poświęcona Żołnierzom Wyklętym, tylko zagadnieniu, kto i co publikuje w IPN. Zwracam uwagę na autora Notatki – to twarz (usta) stołecznej Policji w latach 90-tych - Analiza z 5.04.1982 r., Warszawa Tajne spec. zn. Egz. poj. materiałów archiwalnych nr II-6877 dot. Franciszka Żebrowskiego

            Z analizy akt archiwalnych dot. ŻEBROWSKIEGO Franciszka, s. Szczepana i Leokadii /…/, wynika, że wymieniony brał udział w kampanii wrześniowej. W trakcie jej trwania dostaje się do niewoli niemieckiej, z której w miesiącu październiku ucieka. Po ucieczce z niewoli wraca w swoje miejsce zamieszkania w byłym powiecie łomżyńskim. W grudniu 1939 r. Żebrowski wstępuje do konspiracyjnej organizacji ZWZ /Związek Walki Zbrojnej/, gdzie zostaje dowódcą plutonu. W czerwcu 1941 r. po wkroczeniu wojsk hitlerowskich na te tereny ZWZ przystąpiła do współpracy z władzami niemieckimi oraz do wyłapywania i oddawania w ręce żandarmerii  osób sympatyzujących z władzą radziecką oraz członków partii komunistycznej.

            W 1942 roku Żebrowski wstąpił do AK – brygada „Wilka”, która w okresie późniejszym prowadziła walkę z partyzantami radzieckimi. F. Żebrowski był członkiem Biura Informacji Prasowej AK szkalującego Związek Radziecki.

            Po zakończeniu wojny Żebrowski wstąpił do Wojska Polskiego zatajając swoją przeszłość i fakt działalności w AK. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Prawniczej został sędzią Wojskowego Sądu Rejonowego w W-wie. Wydawał celowo łagodne wyroki sądowe byłym członkom AK i NSZ. Za powyższe i sfałszowanie ankiety personalnej oraz życiorysu został skazany w 1950 r. na 4 lata więzienia. W 1956 r. został zwolniony z więzienia, a następnie rehabilitowany.

            W dniu 17 lutego 1981 r. Wydział III-1 KSMO wszczął sprawę operacyjnego sprawdzenia w związku z faktem próby przesłania do Kanady maszynopisów nieudolnie wierszowanego utworu omawiającego w sposób tendencyjny i wrogi działalność polskich sądów w latach 1945- 1956. Jako nadawca w/w dokumentu figurował Hipolit Zaremba zam. Warszawa ul. Generalska 5 m. 1.

            W wyniku przeprowadzonych ustaleń stwierdzono, że faktycznym nadawcą przesyłki oraz zawartego w nim maszynopisu był F. Żebrowski. Z wymienionym przeprowadzono w dniu 23 lutego 1981 r. rozmowę profilaktyczno-ostrzegawczą, w wyniku której przyznał się do sporządzania opracowań o charakterze paszkwili.

            Aktualnie F. Żebrowski jest [na] emeryturze, na którą odszedł w 1972 r., jest v-ce przewodniczącym Koła ZBoWiD na Woli.

Prawdopodobnie autor - insp. Wydz. III KSMO ppor. W. Gierałt - pomylił się podając lata odsiadki, doszły 2 lata spoza wyroku. Po prawidłowe datowanie odsyłam do Szpaka80 lub bezpośrednio do zakładki na stronie IPN. W Katalogu IPN Gierałt nie figuruje. Zwracam uwagę na błyskawiczne działanie Wydz. III-1 – w 6 dni ustalili nadawcę anonimu. „Analizę” przepisałem nie z teczki F. Żebrowskiego, tylko jego syna. Cdn, ale nie w lipcu.

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura