Po kwartale spędzonym w delegacji na Pomorzu Zachodnim Ł. spotkał się z przełożonymi i zaraportował o aklimatyzacji w Spa zwierzchnikom – Konstantemu Malejczykowi i G.. Jako świetnie znający język szwedzki Ł. poznał firmę na wylot. Zapotrzebowanie na jego usługi sięgnęło udziału w wywiadach lekarskich. Właściciele widzieli go jako przyszłego kierownika administracyjnego po przeszkoleniu w Szwecji, a Ł. zaplanował już sprowadzenie i zatrudnienie tam żony (żona nie pracowała w wywiadzie). Na spotkaniu Malejczyk odznaczył go brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Nieco nieufny G. na końcu Notatki z 12.02.1990 r. poprosił o wydelegowanie do Szczecina, aby sprawdzić relację Ł. i nadzór nad innymi „naszymi zadaniami”. Też jestem ciekaw tych ostatnich, ale w tej teczce o tym nic więcej nie ma. Natomiast Malejczyk zalecił rozszerzenie bazy pacjentów (i kandydatów do werbunku) na RFN.
Następnym dokumentem z teczki ustalono „normy w pracy” Ł. - Roczne zadania wywiadowcze dla pracującego pod przykryciem:
W wykonaniu rozkazu specjalnego Centrali z dnia 19.10.1989 r. otrzymujecie do wykonania w roku 1990 poniższe zadania wywiadowcze:
w zakresie pracy operacyjnej
- wytypować i podjąć rozpracowanie 2 kandydatów do pomocniczego aparatu agenturalnego na terenie państw skandynawskich;
- wytypować i podjąć rozpracowanie 1 kandydata na agenta w Danii lub Norwegii;
- wytypować i podjąć rozpracowanie 1 kandydata do pomocniczego aparatu wywiadowczego w RFN;
- w przypadku wyjazdów do Szwecji /lub innych państw skandynawskich/ realizować doraźnie otrzymane zadania z zakresu rozpracowywania sytuacji wywiadowczej ww. państw;
- w przypadku wyjazdów do Szwecji /lub innych państw skandynawskich/ realizować otrzymane doraźnie zadania z zakresu łączności kurierskiej.
w zakresie pracy informacyjnej
- w przypadku wyjazdów do Szwecji /lub innych państw skandynawskich/ realizować otrzymane doraźnie zadania uzyskania określonych informacji wojskowych lub materiałów wywiadowczych na tamtym terenie.
Z realizacji powyższych zadań przedstawiciele Centrali dwa sprawozdania wg ustalonego wzoru: półroczne – do 1 lipca, roczne do 15 grudnia.
Kontrola przeprowadzona przez G. potwierdziła relację Ł. i nakreśliła tło społeczne czasu transformacji – Notatka z 28.02.1990 r. dot. warunków realizacji zadań przez oficera pod przykryciem:
Zgodnie z zaakceptowanym wnioskiem w notatce 0182/POY/90 w dniach 24-25.02.1990 r. przebywałem w Kamieniu Pomorskim celem zapoznania się na miejscu z warunkami życia i pracy /…/ [Ł.]
W Kamieniu Pomorskim firma „Santa Monica” posiada zakład odzieżowy oraz zakład leczniczy, zajmujący 4 piętro uzdrowiska „Chrobry”. W zakładzie tym panują luksusowe warunki leczenia pacjentów. Aktualnie przebywają tam obywatele Norwegii, Szwecji i Finlandii.
Wg informacji /…/ [Ł.] po ustąpieniu ze stanowiska prezesa polskiej strony spółki, atakowanemu aktualnie przez miejscową „Solidarność”, szwedzcy właściciele firmy mają go uczynić kierownikiem zarządzającym całej firmy w Polsce.
Właściciele firmy podjęli już decyzję o budowie w rejonie Międzyzdrojów specjalnego sanatorium dla obywateli RFN. Obecnie trwają rozmowy z miejscowymi władzami. Przewiduje się, że w przypadku rozpoczęcia budowy w tym roku, za rok sanatorium przyjmie pierwszych pacjentów. Realizacja tego przedsięwzięcia zwiększyłaby znacznie możliwości /…/ [Ł.] w zakresie pracy typowniczo-werbunkowej. W tym celu, także dla wzmocnienia jego pozycji w firmie, przekazałem /…/ [Ł.] dyspozycję, aby przystąpił do intensywnej nauki języka niemieckiego /dotychczas włada on biegle szwedzkim, angielskim i rosyjskim/.
Dla rodziny /…/ [Ł.] firma „Santa Monica” wynajmuje od osoby prywatnej 2-pokojowe mieszkanie. Mieszkanie to zostało przez /…/ [Ł.] i jego żonę kompletnie urządzone. Aktualnie /…/ [Ł.] dokonał zakupu używanego 8-letniego samochodu FIAT 126p za sumę 600 dolarów USA.
Dziecko chodzi do przedszkola. W rodzinie /…/ [Ł.] zauważalna jest harmonia. Oboje z żoną są bardzo zadowoleni z warunków pracy i zamieszkania. Żona /…/ [Ł.] jest zatrudniona w firmie „Santa Monica” na stanowisku administracyjnym. Nie wyczuwa się istnienia problemów, które mogłyby negatywnie wpływać na życie rodzinne /…/ [Ł.].
/…/ [Ł.] zapoznał się i podpisał zadania roczne. Przy tej okazji przeprowadziłem „miniszkolenie” przypominające z zakresu pracy T-W.
/…/ [Ł.] przekazał mi oświadczenie o rezygnacji z wynagrodzenia w Centrali i pobierania wynagrodzenia w instytucji przykrycia.
Wnioski i propozycje
1. Instytucja przykrycia i usytuowanie w niej /…/ [Ł.] w pełni umożliwia realizację zadań typowniczo-werbunkowych na Skandynawię i RFN.
2. Życie rodzinne /…/ [Ł.] przebiega bez zakłóceń. Oboje z żoną sprawiają wrażenie szczęśliwego małżeństwa.
3. Proponuję refundację /…/ [Ł.] kosztów nauki języka niemieckiego po przedstawieniu przez niego odpowiednich zaświadczeń /oświadczeń/.
Cdn
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura