W nawiązaniu do wczorajszej notki o pośle PiS i dla politycznej równowagi (w IPN) dzisiaj opisuję identyczny przypadek parlamentarzysty PO.
Na pierwszy rzut oka trudno cokolwiek zarzucić publikacji w Katalogu, zawiera informacje o 3 sygnaturach archiwalnych i 20 zapisach ewidencyjnych. W porównaniu do biogramu Abgarowicza w Encyklopedii Solidarności, to zatrudnieni w IPN są tytanami pracy. Proszę tam także przeczytać biogram Naimskiego – „obszerny”.
Proszę nie dać się zwieść publikacji IPN, na końcu noty w Katalogu wstawiono zdanie „Akt nie odnaleziono” o sprawie Abgarowicza kryptonim „Święty”. Zasadniczych akt może nie znaleziono, ale można było sięgnąć po streszczenie tej sprawy z notatki funkcjonariusza Wydz. VI SUW chor. Leszka Popczyka:
Z uzyskany informacji wynika, [że] V-ce Przewodniczącym OKW nr 2 W-wa Mokotów jest
Ob. ABGAROWICZ ŁUKASZ, MARIA,
s. Franciszka, Anny Duszczyńskiej,
ur. 18.10.1949 r. w Bydgoszczy,
nar. obyw. – polskie, żonaty,
inż. zootechnik, SGGW AR – 1972 r.
zatrudniony w Państwowych Torach
Wyścigów Konnych w W-wie w
charakterze trenera, zam. W-wa
ul. /…/
W przeszłości w/wymieniony był w aktywnym zainteresowaniu operacyjnym następujących jednostek: Wydziału IV SUSW /SO kryptonim „MIEDZA” nr ewid. 31402/, Biura Studiów SB MSW /SOS krypt. „GONITWA” nr ewid. 83532/, Departamentu VI MSW /SOS krypt. „ŚWIĘTY” nr 93889/ i Wydziału VI SUSW /SOS krypt. „ŚWIĘTY” nr ewid. 45061/.
Od dnia 02.08.1988 roku Ł. Abgarowicz pozostaje w aktywnym zainteresowaniu tut. Wydziału w ramach kwestionariusza ewidencyjnego kryptonim „ŚWIĘTY” nr ewid. 45061.
Z posiadanych informacji wynika, że Abgarowicz w latach 1980-1981 aktywnie angażował się w działalność związkową w „S”. W sierpniu 1980 roku był inicjatorem założenia na terenie PTWK Komisji Zakładowej NSZZ „S”, której został przewodniczącym. W tym okresie był również przewodniczącym Sekcji Rolnej i Obsługi Rolnictwa w Regionie Mazowsze, członkiem Zarządu Regionu Mazowsze i działał w komórce d/s Sekcji Zawodowych i Branżowych Regionu Mazowsze.
W trakcie trwania stanu wojennego Abgarowicz zaprzestał działalności społecznej i nie stwierdzono, aby działał w strukturach podziemnych „S”.
Po zakończeniu stanu wojennego figurant został wybrany na Przewodniczącego Rady Pracowniczej PTWK i pełnił tę funkcję do marca 1989 roku. Jako Przewodniczący RP aktywnie angażował się w bieżącą pracę przedsiębiorstwa, program jego dalszego rozwoju jak również skutecznie wykazywał wszelkie niedociągnięcia ze strony dyrektora naczelnego PTWK – Ob. J. Michałowicza. W latach 1986-1988 reprezentował stanowisko pracowników PTWK w konflikcie pracownicy-dyrektor naczelny, w wyniku którego z dniem 30.04.1988 odszedł z przedsiębiorstwa dyr. Jerzy Michałowicz.
Abgarowicz ze względu na chorobę /…/ bardzo często korzystał ze zwolnień lekarskich. Od października 1988 roku do chwili obecnej przebywa na kolejnych zwolnieniach lekarskich i sporadycznie odwiedza PTWK, kontaktuje się w tym czasie z dyrektorem Leszkiem Gniazdowskim. Z powodu swojej choroby figurant miał zamiar na przełomie kwietnia i maja br. przejść na rentę inwalidzką.
Z operacyjnych informacji wynika, że Abgarowicz przebywając na zwolnieniu lekarskim /z możliwością chodzenia/ podjął pracę w Spółce z O.O. „WARNET” z siedzibą w W-wie ul. Mokotowska 61 m. 7 pełniąc funkcję prezesa. Jest to spółka zajmująca się sprzedażą komputerów, której dyrektorem jest pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej – Ob. Andrzej Urbanik.
Przy niedomogach w poszukiwaniu dokumentów to może nawet w tej chwili Abgarowicz lub państwo polskie zatrudniają Popczyka – nie ma go przecież w Katalogu funkcjonariuszy służb. Niedomyślnym wyjaśniam, że sygnatury teczki, z której pochodzi cytowany dokument, w Katalogu IPN nie ma.
Przypominam, że publikacje w Katalogu mają swój ustawowy i lustracyjny, a nie kolekcjonerski, kontekst.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura