Wbrew dywagacjom osób krytykujących wiarygodność akt IPN funkcjonariusze organów bezpieczeństwa PRL działali w sposób niezwykle biurokratyczny, starali się udokumentować wszystkie działania na wypadek kontroli czy pociągnięcia do odpowiedzialności. Miało to miejsce nawet w przypadku operacji (super tajnej jakby napisali prawaccy publicyści) zaaranżowania istnienia rodziny dla sowieckiego nielegała – Umowa między Józefą Sz. a funkcjonariuszem MSW:
I
Na podstawie zawartej umowy Ob. Sz/…/ Józefa zobowiązuje się:
1. Przyjąć nazwisko Panfiłowska Eugenia z d. Krajewicz c. Jakuba i Katarzyny, ur. 8.III.1904 w Borysławiu, wdowa, bez zawodu, oraz legitymować się dowodem osobistym wystawionym na to nazwisko.
2. Zamieszkać pod nowo przyjętym nazwiskiem w mieszkaniu służbowym MSW w Warszawie przy ul. Szanojcy 11 m. /…/, umeblowanym i przystosowanym do zamieszkania.
3. Nauczyć się legendy opracowanej przez Służbę Bezp. MSW oraz we wszystkich okolicznościach występować zgodnie z założeniami tej legendy, stanowiącej załącznik do niniejszej umowy.
4. Zachować w ścisłej tajemnicy przed znajomymi przybrane nazwisko i treść legendy oraz realizowane zadania.
5. Posługiwanie się przybranym nazwiskiem, legendą oraz okres zamieszkania w lokalu służbowym obowiązują wyłącznie przy realizacji założeń sprawy i do jej zakończenia.
II
Służba Bezpieczeństwa MSW zobowiązuje się:
1. Zapewnić Ob. J. Sz/…/ mieszkanie służbowe w Warszawie przy ul. Szanojcy 11 m. /…/.
2. Opracować legendę i dostarczyć dowód osobisty na przybrane nazwisko.
3. Załatwiać wszystkie sprawy urzędowe, korespondencję oraz inne związane z realizacją legendy z wyjątkiem koniecznych i uzgodnionych spotkań z adwokatem.
4. Pokrywać wszystkie świadczenia za użytkowany lokal służbowy.
5. Zwracać wszystkie wydatki poniesione przy wykonywaniu zleconych zadań.
6. Wyrównywać zwiększone koszty utrzymania w Warszawie w sumie 300 zł miesięcznie do zakończenia sprawy.
7. W terminie do dnia 20 lutego 1963 roku przydzielić dodatkowy pokój na zamieszkanie razem z synem Edwardem Sz/…/. Ponieważ posiada on obecnie dwa pokoje z kuchnią – przydzielić mu w powyższym terminie trzy pokoje z kuchnią w Warszawie tak, by razem z nim mogła zamieszkać matka. Po otrzymaniu mieszkania w Warszawie mieszkanie w Wałbrzychu przejmuje MSW.
Nie dotrzymanie terminu powyższych zobowiązań powoduje automatyczne rozwiązanie umowy.
8. Pokryć koszty przeprowadzki Ob. J. Sz/…/ z Wałbrzycha do Warszawy.
9. Ze względu na chorobę Ob. J. Sz/…/ oraz upośledzenie słuchu załatwić sprawę leczenia w Poliklinice MSW w Warszawie i dostarczyć możliwie najszybciej aparat słuchowy.
III
1. Umowę sporządzono w 2 jednobrzmiących egzemplarzach przechowywanych: 1 egz. przez Służbę Bezp. MSW, a 2 egz. do czasu załatwienia punktu 7 Rozdział II – przez Eugeniusza Sz/…/.
2. Do niniejszej umowy załącza się legendę opracowaną przez Sł. Bezp. MSW. W miarę potrzeby i rozwoju sprawy dopuszczalne są zmiany i uzupełnienia legendy.
Dnia 20.XI 1962 r.
To umowa z przyszłą teściową nielegała, żona jako druga – przypuszczam, że trudniej było znaleźć kandydatkę:
I
Na podstawie zawartej umowy Ob. Łucja S/…/ zobowiązuje się:
1. Przyjąć nazwisko LONSDALE Halina c. Pawła i Eugenii Panfiłowskiej, urodzona 17.XI.1927 r. w Borysławiu - ZSRR, z zawodu nauczycielka oraz legitymować się w koniecznych przypadkach dowodem osobistym wystawionym na to nazwisko.
2. Nauczyć się legendy opracowanej przez służbę bezpieczeństwa MSW oraz we wszystkich okolicznościach występować zgodnie z założeniami tej legendy, stanowiącej załącznik do niniejszej umowy.
3. Zachować w ścisłej tajemnicy przed znajomymi przybrane nazwisko i treść legendy oraz realizowane zadania.
4 Posługiwanie się przybranym nazwiskiem oraz legendą obowiązują wyłącznie przy realizacji założeń sprawy i do czasu jej zakończenia.
II
Służba Bezpieczeństwa MSW zobowiązuje się:
1. W związku z koniecznością stałego pobytu w Warszawie podczas realizacji w/w zadań, zapewnić przydział mieszkania w Warszawie przy Pl. Dąbrowskiego 12 m. /…/ /mieszkanie to stanowić będzie własność ob. Łucji S/…/.
2. Opracować legendę i dostarczyć dowód osobisty na przybrane nazwisko. Załatwiać wszystkie sprawy urzędowe, korespondencję oraz inne związane z realizacją legendy z wyjątkiem koniecznych i uzgodnionych spotkań z adwokatem i ewentualnie innymi czynnikami.
3. Zwracać wszystkie wydatki finansowe poniesione przy wykonywaniu zleconych zadań.
4. Wyrównywać zwiększone koszty utrzymania w Warszawie oraz różnice dotychczasowych zarobków w sumie 500 zł miesięcznie. Wymieniona kwota wypłacana będzie do czasu zakończenia sprawy lub w przypadku zwiększonych o tę kwotę zarobków.
5. Pokryć koszty przeprowadzki Ob. Łucji S/…/ z Poznania do Warszawy oraz inne wydatki związane ze zmianą mieszkania.
III
1. Umowę sporządzono w 1 egz. przechowywaną przez służbę bezpieczeństwa MSW.
2. Do niniejszej umowy załącza się legendę opracowaną przez służbę bezpieczeństwa MSW. W miarę potrzeby i rozwoju sprawy dopuszczalne są zmiany i uzupełnienia legendy.
Dnia 3 styczeń 1963 r.
Pod umowami widnieją podpisy stron. W umowie teściowej pojawia się ewidentny błąd w imieniu syna kontrahentki. Numery mieszkań pominąłem, aby obecnym lokatorom oszczędzić pielgrzymek wolontariuszy IPN. Sobie chciałem oszczędzić wielokrotnego zamieszczania przeprosin w stylu Małgorzaty Musierowicz, która centralne miejsce akcji sagi „Jeżycjada” umieściła w realnie istniejącym lokalu.
Jutro o najmniej znanych bohaterach wywiadu „N”.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura