Skoro ostatnio pojawiła się tematyka artystyczna, warto zwrócić uwagę na postać Andrzeja Jareckiego w czasach, gdy w Krakowie mieszkał Adam Włodek. Reżyser, zanim rozpoczął działalność teatralną, pierwszą pracę znalazł pod Krakowem:
/…/ JARECKI w 1951 r. ukończył szkołę średnią w Radości k/W-wy. W tym samym roku wyjechał do N. Huty pracując tam w ramach bryg. „Służba Polsce”. Pełnił funkcję przewodniczącego Koła ZMP w jednej z Brygad. Przez PUBP N. Huta został pozyskany do współpracy jako Kp. ps. „Wrona” – do ujawnienia wrogiej działalności wśród młodzieży. Po powrocie do W-wy rozpoczął studia na UW i brał aktywny udział w działalności ZMP na terenie uczelni. W okresie tym był wykorzystywany przez MUBP, lecz z braku mozliwości dalszych kontaktów z nim zaniechano. W trakcie studiów JARECKI zaangażował się w działalność Akademickiego Teatru Satyrycznego zaczął pisać teksty do przedstawień, a z biegiem czasu stał się głównym autorem tekstów, członkiem rady artystycznej, a w końcu kierownikiem literackim.
/…/
Dokument nie pochodzi z teczki Jareckiego, stąd jego lakoniczność. Jeśli chodzi o poszukiwania archiwalne otrzymałem informację, iż w krakowskim Oddziale IPN nie znaleziono informacji o Andrzeju Jareckim. Podobną odpowiedź otrzymałem w sprawie dokumentów Adama Włodka.
Pozostała zatem do zapoznania jedna z warszawskich teczek Andrzeja Jareckiego – zatwierdzony Raport z 3.11.1951 r. w Mieście Nowa Huta:
Ja, Ref. Ref. V-go Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowej Hucie Probierz Bogusław składam niniejszym wniosek wraz z raportem o przekazanie kontaktu poufnego pseudo „Wrona” do WUBP Warszawa, ponieważ wymieniony kontakt poufny przebywał w brygadzie P.O. „SP” Nr 32 w Nowej Hucie, który to został zwolniony z brygady po zakończeniu turnusu udając się do miejscowości Radość k/Warszawy ul. /…/ woj. Warszawskie.
Powyższy kontakt poufny postanowiłem przekazać do odnośnego UBP w celu kontynuowania z nim dalszej współpracy z tamtejszą jednostką. Nadmienia się, że powyższy kontakt poufny przebywając na naszym terenie został zaangażowany w środowisku młodzieżowym, junackim skupiającym się w brygadach „SP” na terenie Nowej Huty, który to udzielał chętnie wszelkich informacji z terenu brygady oraz z terenu pracy.
Proszę o rozpatrzenie i zatwierdzenie niniejszego raportu o przekazaniu powyższego kontaktu poufnego .
Przełożony Probierza to Tadeusz Cader kierownik Referatu V PUBP Nowa Huta. Do tego pisma przewodniego załączono tylko jeden, nie datowany dokument sporządzony na turnusie:
Zobowiązanie
Ja, Jarecki Andrzej zobowiązuję się utrzymać w tajemnicy, o czym rozmawiałem z funkcjonariuszem UBP i w żadnych okolicznościach nie zdradzę nikomu.
W razie zauważenia jakichkolwiek przejawów wrogiej działalności na terenie Brygady lub poza Brygadą na pracy powiadomię o tym funkcjonariusza UBP.
Dla ścisłej konspiracji naszej pracy wszelkie meldunki będę podpisywał Wrona.
[parafa AJarec..]
Następne dokumenty z tej warszawskiej teczki Jareckiego nic nie mówią o wydarzeniach w Nowej Hucie:
Langner Andrzej – przewodniczący Zarządu Szkolnego ZMP w Falenicy przy Liceum Ogólnokształcącym, uczeń klasy XI, zamieszkały w Miedzeszynie, poza organizacją zetempowską prowadzi bikiniarski tryb życia. Na zarzuty czynione w prywatnych rozmowach, że zachowuje się dwulicowo, twierdzi jakoby był pracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa i w życiu prywatnym, dlatego jest bikiniarzem, by zbliżyć się do pewnych tego rodzaju ludzi, których obserwuje. Daje w ten sposób do zrozumienia, że bezpieczeństwo posługuje się prowokacją.
Tyszarska Krystyna studentka III roku Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Filologiczny, filologia polska, grupa II), zam. Wwa, T/…/, jest negatywnie nastawiona do obecnego ustroju. Twierdzi, że „w tym ustroju nie można żyć”, gdyż ona nie może pozwolić sobie na stroje. Dekret Rządu z dn. 3 stycznia wywołała z jej strony szereg krytycznych uwag, których nie próbowała ukryć. Publicznie obnosi ona swoje niezadowolenie z wielu przemian, zachodzących w naszym kraju. Ojciec Tyszarskiej jest pracownikiem Izby Skarbowej w Lęborku (z zawodu adwokat).
Jarecki
Ten ręczny tekst oficer prowadzący wzbogacił o przepisowy nagłówek:
Źródło: „Jarecki” Ściśle Tajne
Przyjął: S.B. 20.I.53 r.
Doniesienie Obywatelskie
Zadanie: Podawać w dalszym ciągu wypowiedzi uczniów na Politechnice odnośnie regulacji cen i zniesienia systemu kartkowego, podając jednocześnie świadków.
Przedsięwzięcie: odpis doniesienia przesłać do jednostki, która obsługuje Politechnikę.
Drugi dokument, za którego autora uważam Andrzeja Jareckiego, wspomina także mieszkańców Radości:
Tyszarska Krystyna studentka III roku polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zam. Tamka 4 wobec Adamiec Haliny, także studentki polonistyki zam. T/…/, stwierdziła, że „90% społeczeństwa jest nastawiona wrogo do Polski Ludowej”. Według niej nawet aktywistom partyjnym i ZMP nie można ufać. Twierdzi ona, że ludzie boją się wypowiadać swoje poglądy wobec aktywistów na terenie Uniwersytetu. Tyszarska w rozmowach staje rzekomo w obronie klasy robotniczej, która jest wg niej stale ograniczana przez posunięcia Rządu i Partii. Twierdzi ona także, że chłopom jest co rok gorzej i są wypadki „głodowej śmierci” spowodowanej powszechną nędzą.
Żukowski Jerzy zam. w Radości ulica /…/, student Akademii Medycznej opowiadał mi, że w czasie okupacji był członkiem AK i brał udział w jakichś akcjach zbrojnych.
Wojciuszko Ryszard zam. w Radości ul. /…/ był w czasie okupacji członkiem podziemnego harcerstwa (tzn. „Szare Szeregi” – wchodziły w skład Armii Krajowej).
Źródło: „Jarecki” Ściśle Tajne
Przyjął: S.B. 2..I.5. r.
Doniesienie Obyw.
Zadanie: Podawać w dalszym ciągu wypowiedzi Tyszarskiej oraz zbierać nastroje odnośnie odbywającego się procesu w Krakowie, jak również ustalać b. czł. AK z terenu Radości.
Przedsięwzięcie: Porobić wyciągi z doniesienia dot. w/w i wyciąg odnośnie Tyszarskiej przesłać do Wydz. V-go UBP na m st W-wę, natomiast odnośnie Ż i W ustalić personalia, sprawdzić ich w Dep. II i założyć sprawy ewidencyjne.
Niestety tożsamość UB-eka pozostała dla mnie nieznana.
Cdn
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura