Mimo wspólnej pracy w Teatrze Współczesnym w teczce Ryszarda Peryta zachowało się niewiele śladów donoszenia przez tw „Rubin”:
Warszawa, dnia 22.08.1978 r.
Tajne spec. znaczenia
egz. pojedynczy
W y c i ą g
z informacji operacyjnej od tw „Rubin” z dnia 29.07.1978 r.
... Próbowałem również w prowadzonych rozmowach zorientować się, co porabia Ryszard Peryt, z tego co się dowiedziałem, to przyczyną zdjęcia sztuki „Studium o Hamlecie”, którą przygotowywał do inscenizacji w teatrze „Współczesnym”, był zbyt słaby poziom artystyczny i trzeba by było dużego nakładu pracy, by podnieść ten poziom, chociaż na dostateczną ocenę. Propozycję zagrania w tej sztuce otrzymali aktorzy zbyt młodzi, przeważnie tegoroczni absolwenci PWST, z którymi R. Peryt podczas prób nie mógł sobie dać rady, chodzi tu oczywiście o umiejętne pokierowanie zespołem aktorskim. Dyr. E. Axer po nieudanej premierze „Przebudzenie Wiosny”, którą reżyserował K. Zaleski, nie chciał drugiego niepowodzenia i dlatego też wydał decyzję wstrzymującą dalsze próby sztuki „Studium o Hamlecie”. R. Peryt znalazł się w trudnej sytuacji, ponieważ warunkiem zaliczenia III R. studiów na Wydz. Reżyserii PWST – W-wie jest samodzielna reżyseria tzw. „dyplomu”, którym miała być sztuka „Studium o Hamlecie” ...
Za zgodność:
st. inspektor Wydz. III-1 KSMO
ppor. Zbigniew Grabowski
Proszę zwrócić uwagę, że wczoraj prezentowałem z teczki „Rubina” „Informacje operacyjne”, a dzisiaj tylko „Wyciąg” z Informacji. Oznacza to, że oryginalna „Informacja operacyjna” z 29.07.1978 r. zawierała więcej interesujących informacji do wykorzystania w innych sprawach. Również sporządzenie „Wyciągu” do teczki Peryta świadczy, że powyższe informacje „Rubina” uznano za przydatne. W teczce Peryta wymienia się także „Rubina” jako jedno ze źródeł, które otrzyma zadanie jego dyskredytacji w środowisku aktorskim.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura