W latach PRL Ryszard Opara padł ofiarą restrykcyjnej polityki paszportowej PRL. Chociaż w 1979 r. odmówił powrotu do kraju, po 3 latach zapragnął swobodnie poruszać się po świecie i wystąpił o wydanie paszportu konsularnego. Niestety władze paszportowe (część Służby Bezpieczeństwa) oczekiwały powrotu do kraju i w sprawie następnej podróży zdania się jej łaskę. Dla osoby z ustaloną pozycją zawodową była to propozycja nie do przyjęcia. W takiej sytuacji Wydział Paszportów odmówił prośbie Opary, któremu pozostała korespondencja z drugą instancją. Odwołanie nie zawiera żadnych szczególnych treści, lakonicznie stwierdza prawo do kontaktu z rodziną w Polsce. Za to niezwyczajnie zachował się pracownik Konsulatu w Sydney - Marian Berk, pisząc pismo o wiele obszerniejsze od zasadniczego:
Małżonkowie Opara w rozmowach przeprowadzonych z nimi w Konsulacie podkreślali swoje przywiązanie do Kraju oraz krytyczny stosunek do podejmowanych przez ZWP „Solidarność” w Sydney i inne antykrajowe organizacje, akcji.
Podstawowym celem R. Opary w czasie pobytu w Australii jest zdobycie nowych kwalifikacji lekarskich /chirurgia plastyczna i przeszczepy włosów/. W Polsce w przyszłości zamierza skoncentrować się na tej dziedzinie pracy lekarskiej. Obecnie w/w prowadzi już własną praktykę lekarską. Posiada stosunkowo wysoki status zawodowy. Jego żona D. Gorecka-Opara jest słuchaczem studium doktoranckiego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. W ramach studium prowadzi badania socjologiczne dotyczące najnowszej polskiej emigracji w Australii. Przewidziany termin zakończenia badań i opracowanie wyników – za trzy lata.
W/w mają możliwości wywierania pozytywnego wpływu oraz neutralizację działalności antykrajowej wśród nowej emigracji w Sydney.
Uprzedzając pytania, napiszę, iż Mariana Berka nie odnalazłem w bazie akt archiwalnych zasobu jawnego IPN – Nexus.
Ku mojemu zdziwieniu jego pismo nic nie pomogło – według zapisu w kartotece paszportowej SUSW -Opara dopiero 11.3.87 otrzymał p. konsularny.
W zasobie IPN odnaleziono również inny zapis: o zarejestrowaniu Opary, już wtedy obywatela australijskiego, przez Wydz. X Departamentu I MSW do SMW 16/X/87.
Więcej materiałów w IPN mi nie udostępniono.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura