Na fali oskarowych ambicji warto wspomnieć, że w twórczości Holland Holokaust jest stale obecny. Aby to sprawdzić, nie trzeba nawet zaglądać do Wikipedii, wystarczy wizyta w najbliższej Czytelni IPN:
W ostatnim okresie zachodnie rozgłośnie radiowe przekazały informację, że przebywająca od grudnia 1981 r. we Francji polski reżyser filmowy – Agnieszka Holland, rozpoczęła realizację filmu fabularnego na podstawie wydanej pod koniec lat 50-tych powieści Herberta Fielda i Stanisława Mierzyńskiego – „Okiennice”.
Film ten realizowany jest u producenta filmowego Artura Braunera w wytwórni CC Kunstfilm w Berlinie Zachodnim. W wytwórni tej w 1983 r. A. Wajda zrealizował film pt. „Miłość w Niemczech” wg scenariusza A. Holland. [dopisek a J. HOFFMAN – „MUSISZ ŻYĆ”]
/.../ Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej a jednym z głównych wątków jest historia miłości polskiego chłopa do zbiegłej z transportu Żydówki, którą ukrywa.
Autorzy powieści „Okiennice” na podstawie której A. Holland oparła scenariusz do w/w filmu, napisali ją w wyniku wspólnego pobytu w tej samej celi w więzieniu na ul. Rakowieckiej, gdzie przebywali w latach 50-tych.
W filmie tym jedną z głównych ról ma zagrać przebywający od dłuższego czasu we Francji polski aktor – Wojciech Pszoniak.
„Informacja” osobowego źródła powstała 30.03.1984 r. Nie jest ona wymyślna, ani szczegółowa, ale „młodym i wykształconym” przypominam, że Internet nie trafił jeszcze wtedy pod strzechy. Co do Służby Bezpieczeństwa dość wspomnieć, że reżyserka pozostawała w zainteresowaniu jej funkcjonariuszy niemal przez cały okres od końca lat 60-tych do końca PRL. Mimo to nie zasłużyła na ujęcie w książce „Filmowcy w matni SB”.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura