Związek Łużyczan w Polsce
Związek Łużyczan w Polsce
łużyce łużyce
120
BLOG

Witajśo k nam!

łużyce łużyce Kultura Obserwuj notkę 3


             W myśl łużyckiego przysłowia „nie licz na podziękowanie. Jeśli cieszy cię to co robisz, rób to. Jeśli cieszy to również innych, rób to jeszcze lepiej”  staramy się przekonać jak najwięcej osób do uczestnictwa w Związku Łużyczan w Polsce. Zapraszamy wszystkich chętnych, na naszej stronie: https://lusatia.org znajdziecie Państwo deklaracje członkowską, ustaliliśmy niewielką składkę miesięczną. Nie posiadamy żadnych dodatkowych wpływów, złozyliśmy wniosek o uzyskanie statusu mniejszości etnicznej w Polsce: https://www.rp.pl/.../art40006771-luzyczanie-tez-chca... Nasz wniosek został poddany analizie Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji (BEOS). Dlaczego Łużyczanie? dlatego, że jako jedyni sąsiedzi Polski nie posiadają statusu mniejszości w Polsce, choć niewątpliwie taką mniejszość stanowią.
      Wschodnia część Łużyc należąca do Niemiec na mocy konferencji w Poczdamie w 1945 r przypadła Polsce, a jej naturalna granica biegnąca wzdłuż Nysy Łużyckiej stała się zachodnią granicą Polski.  Anna Jankowska-Nagórka w swojej pracy doktorskiej napisała, cyt:  „istniała spora grupa osób pochodzenia łużyckiego. Osoby te, na początku nieufnie traktowane przez władze, chociażby w procesie weryfikacji, w okresie późniejszym niektóre z nich wybrały emigrację do Niemiec, a pozostali w granicach polskich byli lojalni wobec nowej ojczyzny” https://rep.up.krakow.pl/xmlui/bitstream/handle/11716/3009/Jankowska-Nagórka_Anna-praca_doktorska.pdf  Granica zachodnia Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej jest granica pokoju, nie dzieli a łączy, tuz po wojnie Łużycki Komitet Narodowy jako pierwszy uznał ją jako granicę sprawiedliwości dziejowej, niepodważalną i nienaruszalną. Ustalenie jej było koniecznością i stało się możliwe.  
            Minęło 79 lat od przyłączenia wschodniej części Łużyc do Polski, jeśli przyjmiemy, ze co 20-25 lat następuje zmiana pokoleń to oznacza, iż na tych ziemiach urodziło się już czwarte pokolenie Polaków, wśród nich żyją również Łużyczanie, ci którzy zadeklarowali przynależność do narodu polskiego,  nie stanowią zwartej grupy, są rozproszeni na terenie całego kraju. Dziękujemy serdecznie za wsparcie jakie udzielają nam Państwo, za sympatię i aktywność na naszej stronie : https://www.facebook.com/republikaluzyc którą polubiło ponad 2,6 tys osób.
           Z Božej pomocu sercem zawsze jesteśmy z Państwem.

łużyce
O mnie łużyce

„Hišće Serbstwo njezhubjene”  (Jeszcze Łużyce nie zginęły)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura