Łukasz Rzepiński Łukasz Rzepiński
999
BLOG

Nieznane w Polsce informacje o Stanie Wojennym

Łukasz Rzepiński Łukasz Rzepiński Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Niedobrze jest pisać na gorąco, ale ponieważ dotarłem do informacji zupełnie polskim historykom nieznanym mam wielką ochotę się nimi podzielić. A brzmią one dość sensacyjnie. Pochodzą z dużo nowszego artykułu profesor Jażborowskiej niż ten zamieszczony we wspólnej pracy prof. Paczkowskiego i prof. Jażborowskiej w książce "Białe plamy - czarne plamy".

Wg profesor Jażborowskiej:

11 listopada 81 na tajnym posiedzeniu Komisji w sprawie polskiego kryzysu Michaił Susłow przedstawił wariant "B" rozwiązania polskiego kryzysu. Wariantem "A" było wprowadzenie Stanu Wojennego a wariant B miał polegać na zamachu stanu w PRL. "Zdrowe siły" resortów siłowych oraz PZPR pod wodzą Mieczysława Moczara (chęć taką wg archiwum Mitrochina zgłosił też Olszowski) i wsparciu sowieckiego kontyngentu miały obalić Jaruzelskiego i przejść do natychmiastowej, siłowej rozprawy z Solidarnością.

Nie trzeba dodawać że żadnego protokołu z dnia 11 listopada Borys Jelcyn w teczce nam nie przekazał, nie ma go również w archiwum Bukowskiego.

Owe "zdrowe siły" resortów siłowych zebrały się na konferencji 19 listopada. O tym profesor Jażborowska pisała w poprzednim artykule. Tymczasem pojawiają się nowe sensacyjne fakty. Owa tajna konferencja zdrowych sił zaplanowała założenie NOWEJ ZDROWEJ PARTII PZPR (wolnej od Solidarnościowej zarazy) z datą 15 grudnia 1981 przy wsparciu sowieckiego wojska. Jeżeli nałożymy na to daty podawane np przez generała Dubynina o wkroczeniu 14 grudnia na wypadek niepowodzenia stanu wojennego to wszystko układa się w logiczną całość. Generał desantu Aczałow wg swojej relacji miał aresztować Jaruzelskiego a wojska sowieckie swoją obecnością "wpływać stabilizująco" na sytuację jak relacjonuje Dubynin. 

Profesor Jażborowska zauważa że niektóre protokoły Politbiura dotyczące tych wydarzeń zostały przeredagowane a niektóre strony usunięte.

Pytanie czy Jaruzelski dowiedział się o tej konferecji, czy uszła oczom polskiego kontrwywiadu? Mógł to być dodatkowy czynnik wyboru daty 13 grudnia.

Na podstawie ВВЕДЕНИЕ ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ В ПОЛЬШЕ. ПОЗИЦИЯ СОВЕТСКОГО РУКОВОДСТВА (1980-1981 годы)

Novaia i novei'shaia istoriia,  No. 3, 2010, page(s): 120-141 (strona 135)

 (Tekst jest własnością intelektualną i jest chroniony prawnie. Zanim wkleisz ten tekst na swoją stronę WWW, zapytaj: lukaszrzepinski@gmail.com)

37 lat, pracuję jako specjalista w Oslo pisuję głównie o historii i ekonomii ostatnio o podrózach, mentalności Skandynawów i Chińczyków

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Kultura