Łukasz Foltyn Łukasz Foltyn
102
BLOG

Górnicy- kolejne śmiertelne ofiary neoliberalizmu

Łukasz Foltyn Łukasz Foltyn Polityka Obserwuj notkę 42

Neoliberalizmzlikwidował zabezpieczenia socjalne, więc jeśli ktoś nie ma kwalifikacji pozwalających podjąć pracę lekką i bezpieczną, a do tego dobrze płatną- ten musi chwytać się każdego zajęcia, które mu proponują- w tym pracę górnika w warunkach niespełniających norm bezpieczeństwa. Tak, nawet świadomie, ludzie godzą się ryzykować życie i zdrowie- kiedy nie mają innej możliwości zdobycia środków na utrzymanie… Tym szczycie się przecież neoliberalizm, że „zmusza ludzi do pracy”… Na każdych warunkach…

Neoliberalizmkaże likwidować ingerencję państwa w działalność podmiotów gospodarczych… Likwidować regulacje i kontrole, które przecież „krępują swobodę działalności gospodarczej”. Ideałem, do którego neoliberalizm dąży, byłoby żeby kopalnię można było otwierać bez żadnych koncesji i zezwoleń, nie trzeba było też przestrzegać żadnych norm bezpieczeństwa pracy górników. Powoli, bo ciemne postkomunistyczne roszczeniowe społeczeństwo na szybciej nie pozwala, w tym kierunku zmierzamy…

Ofiar neoliberalizmu, nie tylko śmiertelnych, było i będzie więcej, dopóki ta ideologia będzie wyznaczać politykę polskiego państwa. Ideologia, która służy elitom ekonomicznym, niszcząc społeczeństwo… A tak być nie musi… W Europie Zachodniej jest kapitalizm, zarazem państwo które chroni obywateli przed wyzyskiem przez kapitał. Nasze państwo natomiast stoi nie po stronie społeczeństwa, lecz wyłącznie kapitału. Kiedy się to zmieni? Ile jeszcze potrzeba ofiar? Kiedy nasze społeczeństwo się obudzi i odrzuci wrogą mu ideologię neoliberalną?

 

Już 100 lat temu Henry Ford zauważył, że żeby gospodarka się rozwijała- jego pracowników musi być stać na samochody, które produkują.... Gospodarka i społeczeństwo mogą rozwijać się tylko w równowadze. Odrzucam skrajne idee- liberalna, gdzie nie widzi się roli społeczeństwa w rozwoju gospodarki, oraz skrajnie lewicowe- gdzie w ogóle nie widzi się zagadnień gospodarczych. Najlepiej radzą sobie kraje, które znalazły dobrą równowagę, "umowę społeczną" między gospodarką i społeczeństwem.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (42)

Inne tematy w dziale Polityka