Ludwik Dorn Ludwik Dorn
62
BLOG

HIPOTEKA ZAMKU NA LODZIE

Ludwik Dorn Ludwik Dorn Polityka Obserwuj notkę 22

 

Poniżej zamieszczam interpelację skierowaną  dzisiaj do Premiera Donalda Tuska. Wiem, że internauci nie lubią, jeśli bloger traktuje blog, jak słup ogłoszeniowy, a zamieszczony wpis nie jest wypowiedzią o charakterze osobistej refleksji. Ja jednak nie mam innego narzędzia działania niż mój blog, a dzięki temu wpisowi chcę zwrócić uwagę opinii publicznej – w tym dziennikarzy – na znaczącą niespójność przedstawionej przez premiera koncepcji, która znajduje się dzisiaj w centrum debaty publicznej. Ubolewam, że nikt z opozycji tej lewicowej oraz PiS nie zwrócił uwagi na kwestie podstawowe: brak „domknięcia” finansowego oraz ograniczenia stworzone przez art. 108 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W wystąpieniu premiera Tuska z 19 lutego jest jeszcze jeden element wymagający wyjaśnień - w tej sprawie skieruję kolejną interpelację.
 
26 lutego 2009 r.
 
Ludwik Dorn
Poseł na Sejm
Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
 
 
 Szanowny Panie Premierze,
W wystąpieniu na forum Sejmu w dniu 19 lutego br. powiedział Pan:
„ Będziemy wprowadzać kolejny nowy projekt, też chcemy go zrealizować bardzo szybko. W tym miejscy proszę o uwagę młode polskie rodziny. Chodzi o to, aby osoby bezrobotne lub te, które utraca pracę w tej chwili i stracą możliwość spłaty kredytu hipotecznego, przez rok –m tak to planujemy – miały spłacany kredyt z Funduszu Pracy, bo chcemy zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy tak jak cały świat sądzili, że koniunktura potrwa dłużej, wzięli kredyt po to, żeby kupić mieszkanie, i dzisiaj my musimy pomóc, żeby tego mieszkania nie stracili. My tę pomoc przygotujemy”.
25 lutego br. w wypowiedzi dla TVN CNBC Biznes minister Michał Boni doprecyzował, że chodzi o udzielane przez rok w formie pożyczki dopłaty do spłaty kredytów w wysokości od 500 do 1200 złotych miesięcznie. Wysokość środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na ten cel miałaby się mieścić w przedziale 300-450 milionów złotych. Minister Boni szacuje ( w wypowiedzi dla radia TOK FM z 23 lutego), że taka pomocą mogłoby zostać objętych ok. osiemdziesiąt tysięcy osób. Natomiast przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej i przewodniczący Komisji Finansów Publicznych wspomniał w Poranku TVN24 o kilkuset tysiącach osób, które mogłyby zostać objęte dopłatami.
W związku z powyższymi zapowiedziami i stwierdzeniami uprzejmie proszę Pana Premiera o odpowiedź na następujące pytania:
        I.            Na jakiej podstawie rząd szacuje liczbę osób, które miałyby zostać objęte dopłatami i ile ta liczba obecnie wynosi?
     II.            Na jakiej podstawie rząd szacuje wielkość kwoty potrzebnej do zaspokojenia potrzeb bezrobotnych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny? Jeśli optymistycznie przyjąć, górną kwotę środków przeznaczonych na dopłaty z przedziału podanego przez min. Boniego (450 mln) i średnią wartość miesięcznej dopłaty (800 złotych), to proste obliczenie wskazuje, że pomoc będzie mogła objąć 67 tysięcy osób. Natomiast w przypadku dolnej kwoty wspomnianego przedziału pomocą zostałoby objętych jedynie 31 tys. osób .Jeśli przyjąć za stałą wskazaną przez min. Boniego prognozowaną liczbę potrzebujących, to przy przyjętych w tej interpelacji założeniach kwota pomocy musiałaby wynosić 768 mln złotych. Uprzejmie proszę o rozwianie moich wątpliwości przy pomocy twardych danych i działań arytmetycznych.
   III.            Pan Premier i minister Boni wskazują jako na źródło finansowania na Fundusz Pracy. Zapowiadają szybkie przygotowanie ustawy, która umożliwi przekazywanie środków z Funduszu na dopłaty do kredytów hipotecznych. Moje trzecie pytanie dotyczy zmian ustawowych i ich głębokości, zwłaszcza jeśli chodzi o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Art.108 ust.2 ustawy głosi bowiem, że:
„Dysponent Funduszu Pracy może dokonywać przesunięć przewidzianych w planie Funduszu Pracy kwot na finansowanie poszczególnych zadań oraz na finansowanie nowych, nieprzewidzianych w planie zadań w przypadku ich wprowadzenia ustawą, z tym jednak, że łączna kwota środków na finansowanie zadań na rzecz przeciwdziałania bezrobociu nie powinna zostać zmniejszona w celu jej przeznaczenia na inne cele.”
Czy przygotowywana przez rząd ustawa nowelizuje także w/w przepis i znosi zakaz zmniejszania łącznej kwoty środków przeznaczonej na finansowanie zadań na rzecz przeciwdziałania bezrobociu? Jeżeli tak, to jak się to ma do deklaracji Pana Premiera ze wspomnianego wystąpienia w Sejmie o „skierowaniu całej naszej energii zwłaszcza na ochronę rynku pracy i miejsc pracy”? Jeżeli nie, to skąd będą pochodzić środki finansowe na dopłaty do kredytów hipotecznych, skoro wedle informacji min. Fedak obecnie Fundusz mógłby przeznaczyć na dopłaty jedynie 3.5 mln złotych, a faktyczne przychody Funduszu w stosunku do obecnego planu finansowego będą znacząco mniejsze, ponieważ plan został sporządzony w oparciu o całkowicie dziś nierealistyczne założenia makroekonomiczne do budżetu na 2009 rok; nikt nie kwestionuje tego, że wzrost bezrobocia spowoduje spadek wpływów do Funduszu. Czy podziela Pan Premier pogląd, że w ramach koncepcji zaprezentowanej przez Pana 19 lutego w Sejmie Pański rząd i koalicja PO-PSL stoją przed dramatycznym wyborem: albo znacząco zmniejszyć środki na ochronę miejsc pracy albo pozbawić plan dopłat do kredytów hipotecznych dla bezrobotnych jakichkolwiek podstaw finansowych?
 
z poważaniem
 
Ludwik Dorn
 
 
 
 
Ludwik Dorn
O mnie Ludwik Dorn

Banuję za wulgaryzmy i aluzje do życia osobistego mojego i innych oraz agresywną głupotę połączoną z chamstwem.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Polityka