1 maja tego roku, w dniu beatyfikacji sługi bożego Jana Pawła II wszyscy będziemy razem. Warto przygotowując się duchowo do tego wielkiego wydarzenia ( a czas mamy stosowny, bo wielkopostny) zadać sobie pytanie, jak my – jako wspólnota polityczna, jako niepodległe i wolne państwo – odpowiedzieliśmy na przesłanie Jana Pawła II, także na to sformułowane już za czasów Niepodległej w Skoczowie w 1995 roku i w Zakopanem w 1997 roku. Na przesłanie: Brońcie krzyża!. Dlatego kieruje dziś do premiera Donalda Tuska poniższą interpelację:
Warszawa, 21 marca 2011 r.
Ludwik Dorn
Poseł na Sejm
Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,
18 marca br. Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydała wyrok w sprawie Lautsi i inni przeciwko Republice Włoskiej. Wielka Izba rozpatrywała odwołanie rządu włoskiego od wyroku Trybunału z 3 października 2009, który uznał obecność krzyża w publicznych szkołach włoskich za sprzeczną z Europejska Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Wolności Podstawowych. W wyroku z 18 marca br. Wielka Izba uznała, że obecność krzyża w publicznych szkołach włoskich nie narusza tejże Konwencji.
3 grudnia 2009 roku Sejm 357 głosami za, 40 przeciw, 5 wstrzymującymi się podjął uchwałę w sprawie ochrony wolności wyznania i wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy,w której uznał m.in., że znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw, oraz wyraził zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny, i ocenił krytycznie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka kwestionujący podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.
W postępowaniu odwoławczym przed Wielką Izbą uczestniczyły na mocy art. 36 Konwencji o ochronie praw człowieka i wolności podstawowych, jako interweniujące ( na rzecz obecności krzyża) strony rządy:
Armenii, Bułgarii, Cypru. Federacji Rosyjskiej, Grecji, Litwy, Malty, Monako, Rumunii i Republiki San Marino.
Uprzejmie proszę Pana Premiera o wyjaśnienie, dlaczego rząd Rzeczpospolitej Polskiej skorzystał z okazji, by milczeć i nie przystąpił jako „interweniująca strona” do procesu w sprawie Lautsi vs. Włochy przed Wielką Izba Trybunału Praw Człowieka pomimo tego, że Sejm w swojej uchwale przyjętej miażdżącą większością głosów krytycznie ocenił wyrok Trybunału w I instancji w tej sprawie.
Z poważaniem
Ludwik Dorn
Banuję za wulgaryzmy i aluzje do życia osobistego mojego i innych oraz agresywną głupotę połączoną z chamstwem.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka