W poprzedniej notce chciałem pokazać że to co widzimy często jest mylące. Dziś chcę napisać coś wręcz odwrotnego. To czego nie widzimy, a nawet nie przypuszczamy że istnieje, jest realne. Do tego celu wykonamy eksperymenty myślowe.
1/ Obiekt badany (krupier)
2/ Obiekt badający (feee...obserwator)
Można wykonać kilka podobnych eksperymentów. Jednak wyniki będą identyczne. Krupier posiada talie kart. 2 czerwone i 2 niebieskie. Losuje te karty wybierając 1 z nich. Obserwator zapisuje jaka karta została wylosowana. Następnie krupier odkłada tą kartę na osobna kupkę, a z talii losuje ponownie.
Losowanie L1 prawdopodobieństwo 2/4
Losowanie L2 a) jeśli w L1 nie wypadła czerwona 2/3
b) jeśli w L1 wypadła czerwona 1/3
b) jeśli w L1 lub w L2 wypadła czerwona 1/2
Losowanie L4 a) jeśli w 3 losowaniach wypadła tylko raz czerwona 1/1
b) jeśli w poprzednich losowaniach czerwona wypadła 2 razy 0/1
a/ Losowanie L1 suma = 2/4
b / losowanie L2 suma = 2/3+1/3= 3/3=1
c/ Losowanie L3 suma = 2/2+1/2=3/2
Nie trzeba być bardzo spostrzegawczym że jeśli kolejny numer losowania zaznaczymy na osi x, a sumę prawdopodobieństwa na osi y, otrzymamy punkty na krzywej.Zamiast opisywać oś x jako numery losowań, podajmy czas ich wykonania. Odpowiednio:
L1=t1
L2=t2
L4=t4
Doświadczenie przebiegło więc w czasie deltat=t4-t1. Tym sposobem uzyskaliśmy pewna fale prawdopodobieństwa losowania kart czerwonych ze zbioru po czasie.
Edit: powód edycji to podanie złego wykresu. Nie jest to sinsoida.
W powyższym doświadczeniu, uzyskaliśmy falę prawdopodobieństwa wylosowania fizycznej karty czerwonej.
Tutaj chciał bym zadać pytanie, na ile ta fala jest realna fizycznie. Czy w ogóle taka falę możemy traktować jako obiekt fizyczny? Czy też ta fala podlega regułom jakie fizyka przypisuje ruchowi falowemu?
Od dawna zastanawia mnie, czy nic może falować. Powyższy przykład pokazuje że prawdopodobieństwo, czyli obiekt pomyślany, nie będący zjawiskiem fizycznym można opisać jako falę. W poszczególnych miejscach wykresu on istnieje tylko w momencie pomiaru, a rzeczywisty wynik może odbiegać od wykresu.
Dla mnie te pytania są ważne i chciał bym znać na nie odpowiedzi. Na szczęście jeśli się chce, to można w głowie budować światy nawet urojone. Jak to zrobić to pokaże w przyszłości. W kolejnej notce będę badał tą fale, tak jak potrafię.
Pozdrawiam
Komentarze
Pokaż komentarze (10)