LeszekSmyrski LeszekSmyrski
96
BLOG

Socjologia złodziejstwa w praktyce

LeszekSmyrski LeszekSmyrski Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W zeszłym tygodniu byłem u pana Bernatowicza aby opowiedzieć o tym, jak chytra baba z Rzeszowa ukradła i sprzedała zabytkowe koszary w centrum miasta o wartości co najmniej 15 milionów.  

Przy okazji rozwinąłem moją teorię komunikacji w systemie, której zastosowanie może ograniczyć złodziejstwo w organizacjach. zarys ogólny przedstawiłem w rozmowie. Tutaj opiszę to co się nie zmieściło, czyli metodę działania kooperatywy. 

Ponieważ prawdopodobieństwo tego, że w sprawie wzajemnego okradania się ludzi w gospodarce rynkowej tak samo jak w socjalistycznej nie ma praktycznie szans na poprawę sytuacji, to musimy przyjąć odwrotną strategię. 

Musimy zaakceptować fakt że złodzieje chcą kraść a większość społeczeństwa akceptuje tę sytuację, licząc po trochu na to że dobra będą skapywać do mniej zaradnych. Jestem przekonany że szansą na poprawę sytuacji będzie stworzenie sieci obszarów niszowych, do którego to obszaru tradycyjni złodzieje i oszuści nie będą mieli dostępu. 

Pomysł ten jest na tyle radykalny, że nie jest możliwy do wprowadzenia w żaden rewolucyjny sposób, strategia, którą musimy zastosować to planowa ewolucja. Nisze, które stworzymy muszą znaleźć oparcie we współczesnej rzeczywistości. 

Po czym stopniowo będziemy eliminować zachowania dysfunkcyjne. Nawiążemy tu do ogólnospołecznych algorytmów, które znacząco uproszczają selektywne mechanizmy usprawniania działania systemu. 

Algorytmy te wytworzenia w toku około 2 mln lat istnienia gatunku homo erectus i przekształcenia go w gatunek homo sapiens wykształciły się na drodze świadomej eliminacji błędów. Wśród wielu algorytmów, które zostawały coraz precyzyjnie wyrażane językiem religijnym zastosujemy dwa, które będą szczególnie użyteczne w naszym działaniu. 

Algorytmy te w języku religii katolickiej możemy nazwać przykazaniami. Nasze najważniejsze brzmią: 7- nie kradnij i 8- nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu (nie kłam). 

W praktycznym zastosowaniu tych algorytmów pomoże nam rozwinięty przez J. Kosseckiego mazurowski wzorzec systemu oraz N. Luhmanna koncepcja mediów komunikacji. Kiedy zastosujemy tą technikę będziemy mogli udoskonalić koncepcję autopojezy Luhmanna. W luhmannowskim pojmowaniu jest to autoodtwarzanie się systemu. Udoskonalona koncepcja oznacza świadome samodoskonalenie. Zaznaczamy tutaj, że złodziejstwo nie jest jedynym obszarem, w którym ta teoria może być zastosowana, ale dla nas w tej chwili wydaje się być najważniejsza. 

Największym problemem, który powoduje użycie medium pieniądza do działalności złodziejskiej jest jego anonimowość. 

Dlatego nisza, która będzie stworzona do zatrzymania procedur złodziejskich będzie wsparta medium komunikacji prawdy i miłości. W Kooperatywach Nowej Generacji zastosujemy komunikaty finansowe przypisane do jednego i tylko jednego działania komunikacyjnego. Na przykład: wytworzenie pojedynczego kostiumu kąpielowego będzie połączone z wykreowaniem coop-unit'a o wartości X. W związku z tym jest wytwarzany kod, który opisuje to unikalne wydarzenie, jakim jest wytworzenie pojedynczego unikalnego kostiumu kąpielowego (jednego egzemplarza HIPPIE BIKINI). 

Zarówno realny produkt jak informacje w medium pieniądza o jego istnieniu będą posiadały ten sam numer i żaden inny obiekt nie będzie miał tego numeru. Najważniejsze jednak że wiedza na ten temat będzie ogólnie dostępna i nie może być w żaden sposób i pod żadnym pretekstem ograniczana. 

Zapobiega to między innymi tradycyjnej, nieuczciwej praktyce banków kreowania pieniądza służącego jako kredyt. 

W przypadku potrzeby uzyskania środków na inwestycje grupa Kooperatyw Nowej Generacji może podjąć decyzję o przeznaczeniu istniejących coop-unit'ów albo o wykreowaniu tymczasowej jednostki medium pieniądza - jednak wartość 

nie może przekroczyć 10 % kapitałów posiadanych przez wszystkie biorące udział w kreacji pieniądza podmioty. 

W zależności od wielkości sieci zmienia się zdolność operacyjna organizacji. Im większa i bardziej wydajna sieć - tym większa zdolność kredytowania wspólnie wybranych kierunków rozwoju. 

Link do mojej rozmowy u pana Bernatowicza w Porozmawiajmy TV. 

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1892&v=QEbSJb0MddU 


Może jestem szalony, że wziąłem taki temat, ale tak naprawdę to temat znalazł mnie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo