Do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego.
W związku z apelem o pomoc w uszczelnianiu systemu VAT.
Rzeszowska Kooperatywa Naukowa powstała w ramach Stowarzyszenia Ekonomii Społecznej proponuje następujące rozwiązanie problemu wyłudzania podatku VAT:
Tworzymy liczbę naturalną którą przyporządkowujemy danej transakcji
Algorytm tworzenia tej liczby jest następujący:
Pierwsze cztery cyfry to kod kraju sprzedawcy. Używamy powszechnie stosowanych kodów telefonicznych. Polska ma oznaczenie 0048.
Piąta cyfra to ilość cyfr znaczących kwoty transakcji, bez groszy. Na przykład kwota 3758246 oznaczona jest cyfrą 7. Kwota 9999 oznaczona jest cyfrą 4. Można wyłączyć z systemu wszystkie liczby z piątą cyfrą niższą niż 5 lub 6.
Szusta i siódma cyfra wskazują na rodzaj towaru, który jest przedmiotem transakcji.
Kolejne dwadzieścia cyfr to NIP sprzedawcy poprzedzony zerami. Dwadzieścia cyfr służy oddzieleniu i przejrzystości a także unifikacji. Włochy mają szesnastocyfrowy numer podatkowy.
Kolejne sześć cyfr to data wystawienia faktury.
Następne dwie cyfry to numer transakcji wykonanej przez sprzedającego tego dnia. Jeżeli to pierwsza transakcja danego dnia, numer będzie 01.
Kolejne cztery cyfry to kod kraju odbiorcy.
Kolejne dwadzieścia cyfr to NIP odbiorcy poprzedzony zerami.
Kolejne sześć cyfr to data opłacenia faktury.
Ostatnie trzy cyfry to procent opłaconego zobowiązania VAT. Jeśli sprzedawca opłacił całość zobowiązania, wpisana jest liczba 100, jeśli nie opłacił â wpisane jest 0. Jeśli płatność rozłożono na raty, wpisana zostaje procentowa wartość opłaconego zobowiązania.
Otrzymujemy sześdziesięcioośmiocyfrową unikalną dla każdej transakcji przeprowadzonej na świecie. Żadna liczba nigdy się nie powtórzy.
W tej chwili na świecie mamy 201 państw. W każdym z nich istnieją podatki i urząd przeznaczony do ich ściągania.
Kiedy sprzedawca wystawia fakturę, wysyła numer do swojego urzędu skarbowego, oczywiście ostatnie dziewięć cyfr to zera. Nabywca w momencie otrzymania towaru wysyła numer z datą odbioru zamówienia, wtedy bowiem powstaje obowiązek zapłaty Vat. Urząd skarbowy przesyła informację do centralnego rejestru, gdzie już widnieje numer bez daty. Ostatnia część operacji to zapłata Vat, dopiero wtedy można dokonać zwrotu z transakcji. W przypadku rozłożenia na raty płatności, zwrot również jest rozłożony na raty.
System informatyczny obsługujący te procedury jest szybki i przejrzysty. W każdej chwili można uszeregować liczby pod względem numeru identyfikacji podatkowej sprzedawcy albo kupującego. Kiedy VAT zostaje opłacony i rozliczony w pełni, liczba zostaje przeniesiona do archiwum.
To oczywiście eliminuje jedną stronę oszustw. Jeśli oszustem jest firma, która powstała tylko po to by sprzedać towar i nie zapłacić VAT koszty ponosi uczciwy kontrahent, który jednak nie dochował należytej staranności przy ponoszeniu ryzyka. Podatek Vat nie jest mu zwracany.
Oczywiście to tylko technologiczny aspekt ochrony przed oszustwami. Społecznym rozwiązaniem jest upowszechnianie współdziałania i kooperacji pomiędzy podmiotami ekonomii społecznej, które powoli będą przejmowały rynek z rąk przedsiębiorców akceptujących oszustwa jako sposób prowadzenia działań finansowych.
Kolejnym krokiem eliminacji oszustw z życia gospodarczego może być upowszechnianie kooperatyw drugiej generacji, z podwyższonym natężeniem komunikacji przez medium prawdy. Więcej szczegółów na ten temat można uzyskać w trakcie konferencji w Krakowie, która odbędzie się 6 czerwca. Serdecznie zapraszamy. Informacje na temat konferencji:
6 CZERWIEC 2017
Miejsce konferencji: Hotel Fero Express
ul. Bolesława Śmiałego 60 30-398 Kraków
Tytuł konferencji
Człowiek w systemie (między teorią, a praktyką)
Konferencja będzie interdyscyplinarna, jednak trzonem będą problemy socjologiczne. Myślę że rodzaj problemu jest bliski działalności Państwa ministerstwa. Panel socjologiczny nosi nazwę:
Współczesne problemy w nauce - poszukiwanie nowych narzędzi ich rozwiązywania.
Spółdzielczość i płaski model zarządzania jako praktyczne wykorzystanie teorii komunikacji w systemie społecznym według Niklasa Luhmanna. Teoria systemów jako narzędzie poszerzania zakresu badawczego socjologii i nauk pokrewnych. Zastosowanie teorii informacji. Tworzenie teorii wyjaśniających istnienie niejasnych stanów rzeczy. Modelowanie nowych sposobów komunikacji społecznej. Poszukiwanie metod badania zjawisk niedostępnych dla bezpośredniej obserwacji.
Wstępny referat będzie dotyczył sposobów selekcji rastrów tworzących obraz rzeczywistości. Sposoby wykorzystywania obrazów rzeczywistości będą oparte między innymi o przypadki tworzenia spółdzielni socjalnych ze środków publicznych.
Uważamy że teoria systemów jest znakomitym narzędziem diagnostycznym i operacyjnym, jej użycie pozwoli na skuteczniejsze uprawianie działalności społecznie użytecznej.
Zamierzamy przedstawić teorię systemów jako narzędzie diagnostyczne, pozwalające na pogłębioną analizę zjawisk, niedostępnych do zrozumienia przez klasyczną socjologię.
RADA NAUKOWO-PROGRAMOWA
dr hab. Alicja Łaska- Formejster Przewodnicząca Rady Programowe, Uniwersytet Łódzki w Łodzi
dr Błażej Kmieciak, Przewodniczący Rady Naukowej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
RADA NAUKOWA
prof. Mirosław Kowalski, Uniwersytet Zielonogórski
prof. Rafał Kubiak, Uniwersytet Zielonogórski
dr Adrianm Warmbier, Uniwersytet Jagielloński
dr Marta Soniewicka, Uniwersytet Jagieliński
dr Krzysztof Kurowski, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
dr Marek Wrona, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im Janusza Korczaka
dr Krzysztof Szczucki, Uniwersytet Warszawski
dr Justyna Maciaszek, Katolicki Uniwersytet Lubelski
dr Roman Szostek, Politechnika Rzeszowska
dr Łukasz Kutyło, Uniwersytet Łódzki
dr Barbara Ober-Domagalska, Uniwersytet Łódzki
dr Malwina Zamojska-Król, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
dr. inż. Piotr Lenik, Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
dr Michał Czuba, Uniwersytet Śląski w Katowicach
dr Judyta Kabus, Politechnika Częstochowska
dr inż. Monika Sipa, Politechnika Częstochowska
dr Izabela Turek, Politechnika Częstochowska
dr inż. Ireneusz Miciuła, Uniwersytet Szczeciński
ORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Ekonomii Społecznej (Prezes mgr Leszek Smyrski)
Wydawnictwo Naukowe SOPHIA
Ośrodek SZKOLENIOWO NAUKOWY SOPHIA
Instytut Finansów i Zarządzania Innowacjami
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych.
Leszek Smyrski
Może jestem szalony, że wziąłem taki temat, ale tak naprawdę to temat znalazł mnie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka