Ministerstwo Sprawiedliwości Kraju Związkowego Nadrenia Północna Westfalia
Sz.P. Minister Thomas Kutschaty
Martin-Luther-Platz 40
40212 Düsseldorf/ Niemcy
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo,
jestem pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Bielefeld, językoznawcą (lektorką j. polskiego, Tłumaczem Przysięgłym) i zajmuję się tematem postępowań przed sądem rodzinnym, w szczególności w sprawach rodzin mających dwunarodowe korzenie z dziećmi wielojęzycznymi.
Instytut Psychologii Uniwersytetu w Hagen pod kierownictwem pani prof. dr. Christel Salewski przeprowadził w kraju związkowym Nadrenia Północna Westfalia badania dotyczące „Jakości standardów ekspertyz rzeczoznawców, sporządzających ekspertyzy psychologiczne dla sądów rodzinnych.” Jako resultat tych badaniań Instytut ten stwierdził, że ponad 85,5,% ekspertyz wykonanych na zlecenie sądów rodzinnych NIE spełnia nawet minimalnych wymagań zgodnych ze standardami naukowymi.
http://www.fernuni-hagen.de/psychologie/qpfg/pdf/Untersuchungsbericht1_FRPGutachten_1.pdf
Poniżej załączam kilka linków dotyczących informacji mediów na ten temat:
http://daserste.ndr.de/panorama/archiv/2014/Familiengerichte-Jedes-zweite-Gutachten-mangelhaft,gutachten132.html
http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/panorama3/Familiengericht-Mangelhafte-Gutachten,gutachten126.html
http://www.dw.de/gerichte-bauen-auf-gutachter/a-17766676
http://www.aerzteblatt.de/nachrichten/59274/Qualitaet-psychologischer-Rechtsgutachten-oft-mangelhaft
http://www.nachrichten.de/panorama/FOCUS-282014-Studie-zeigt-Qualitaetsmaengel-bei-Gutachten-fuer-Familiengerichte-aid_1251107071839163154.html
http://www.presseportal.de/pm/66749/2776184/koelner-stadt-anzeiger-sorgerechts-gutachten-oft-mangelhaft
http://www.derwesten.de/region/sauer-und-siegerland/sorgerechts-gutachten-laut-studie-oft-mangelhaft-id9548805.html
http://www.dgps.de/index.php?id=143&tx_ttnews%5btt_news%5d=1518&cHash=9b99153314964e6e9b450aceff505392
W związku z tym interesuje mnie:
1) czy Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwdziała tego rodzaju praktykom odbierania dzieci rodzicom i jeżeli tak, jak wyglądałoby to w poniższym przypadku?
2) przeprowadzenie analizy pod względem naukowym aktualnej ekspertyzy psychologa-rzeczoznawcy, któremu niniejszą ekspertyzę zlecił Sąd Grodzki (sąd rodzinny) w Geldern, to znaczy odpowiedź na pytanie: Czy w ogóle oraz w jakim stopniu niniejsza ekspertyza psychologa-rzeczoznawcy, która ma decydujący wpływ na postanowienie o przyszłych losach danej rodziny, przynajmniej w minimalnm stopniu odpowiada naukowym standardom.
Co do tego mam poważne wątpliwości.
Jako, że w/w ekspertyza dotyczy nie-niemieckich obywateli (co nawet jednym słowem nie zostało tam wspomniane – aspekt: kompetencje interkulturowe) przesyłam także niniejsze pismo do wiadomości oraz do zajęcia stanowiska włoskiego oraz polskiego Konsulatów Generalnych.
Pana odpowiedź opublikuję oraz również prześlę do wiadomości w/w Konsulatów, do polskiego Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości i Parlamentu Europejskiego.
z poważaniem
Beata Pokrzeptowicz-Meyer
Inne tematy w dziale Społeczeństwo