NAJNOWSZY,ŚWIĄTECZNY MIESIĘCZNIK KULTURALNY,,WPIS"NR12/2023
NAJNOWSZY,ŚWIĄTECZNY MIESIĘCZNIK KULTURALNY,,WPIS"NR12/2023
LechGalicki LechGalicki
265
BLOG

Hit! NAJNOWSZY,ŚWIĄTECZNY MIESIĘCZNIK KULTURALNY,,WPIS"NR12/2023 już jest!

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 0
(...)Wybitny publicysta Leszek Sosnowski w dobitny i gorzki, choć nie pozbawiony nadziei sposób opisuje „krajobraz powyborczy” Polski i jej obecną sytuację polityczną. Poważne obawy co do dalszych losów Polski wyraża również prof. Wojciech Polak. Aby jednak w momencie nadchodzących świąt Narodzenia Pańskiego nie pozostawać jedynie w klimacie niepokojących analiz politycznych, prezentujemy także okolicznościowy cykl artykułów bożonarodzeniowych; znakomity historyk prof. Wojciech Roszkowski przypomina, iż istotą tych pięknych świąt, z niecierpliwością wyczekiwanych nie tylko przez najmłodszych, są narodziny Zbawiciela,wbrew temu, co próbują nam wmówić specjaliści od marketingu i reklamy. (...) Czytelnicy znajdą w grudniowym ,,WPISIE" równie piękny tekst znakomitego teologa i erudyty – ks. prof. Janusza Królikowskiego, który przypomina nam, iż w Betlejem „Bóg stał się mały, by człowiek bez strachu zbliżył się do Niego, objął Go spojrzeniem i myślą, nawiązał z Nim wspólnotę życia”.(...) UWAGA: ,,WPIS" nr 12 to ponad 120 stron frapującej lektury! Wartej przemyślenia.

image

                   

  Pojawił się już grudniowy, świąteczny numer „Wpisu”, a w nim – cała seria artykułów i felietonów na aktualne tematy, a także wyselekcjonowany zbiór tekstów o tematyce historycznej powiązanych z bieżącymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski w dobitny i gorzki, choć nie pozbawiony nadziei sposób opisuje „krajobraz powyborczy” Polski i jej obecną sytuację polityczną. Poważne obawy co do dalszych losów Polski wyraża również prof. Wojciech Polak. Aby jednak w momencie nadchodzących świąt Narodzenia Pańskiego nie pozostawać jedynie w klimacie niepokojących analiz politycznych, prezentujemy także okolicznościowy cykl artykułów bożonarodzeniowych; znakomity historyk prof. Wojciech Roszkowski przypomina, iż istotą tych pięknych świąt, z niecierpliwością wyczekiwanych nie tylko przez najmłodszych, są narodziny Zbawiciela, wbrew temu, co próbują nam wmówić specjaliści od marketingu i reklamy. Rzecz jasna, obdarowywanie bliskich prezentami to piękna tradycja i dobrze jest ją pielęgnować, nie należy jej jednak sprowadzać do bezmyślnego zakupoholizmu. Zamieszczamy także równie piękny tekst znakomitego teologa i erudyty – ks. prof. Janusza Królikowskiego, który przypomina nam, iż w Betlejem „Bóg stał się mały, by człowiek bez strachu zbliżył się do Niego, objął Go spojrzeniem i myślą, nawiązał z Nim wspólnotę życia”. O teologicznym sensie Bożego Narodzenia pisze też ks. prof. Zygmunt Kozubski; nie brakuje także tekstu poświęconego cudownej tradycji bajecznie kolorowych szopek krakowskich. Prezentujemy także drugą część wywiadu z rewelacyjnym historykiem prof. Andrzejem Nowakiem, a także zamieszczamy reportaż z IX Dnia Patrioty wraz z laudacją wygłoszoną przez ks. prof. Janusza Królikowskiego dla prof. Wojciecha Roszkowskiego – Patrioty Roku 2023. Grudniowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!

                                           
image

Wygaszanie prawicy Znakomity felietonista Leszek Sosnowski analizuje powyborczą sytuację RP; czy nastaną czasy medialnej cenzury? Co powinna zrobić tytułowa prawica, aby odzyskać to, co zostało utracone?

                                         
image

Żeby ludzi zmienić i nimi rządzić, to trzeba ich najpierw zepsuć i obalić najważniejsze autorytety O tym, że droga, która nie prowadzi do Boga, prowadzi donikąd, przypomina – w kontekście głośnej ostatnio synodalności – ks. prof. Waldemar Chrostowski.

 

Historia zachęca nas do nieustannej walki – o niepodległość Druga część wywiadu z wybitnym historykiem prof. Andrzejem Nowakiem – o wydarzeniach opisywanych w VI tomie „Dziejów Polski”, czyli o tragicznych wydarzeniach potopu szwedzkiego, haniebnej zdradzie przedstawicieli polskich elit (np. pod Ujściem) i o głębokim sensie walki o niepodległość.

 

Prof. Wojciech Roszkowski Patriotą Roku 2023 Laudacja dla czcigodnego Laureata wygłoszona przez ks. prof. Janusza Królikowskiego.

 
Święto polskości Reportaż z IX Dnia Patrioty pióra Stanisława Widomskiego; zdjęcia Michała Klaga.

 
Radość wielka, która będzie udziałem całego narodu Prof. Wojciech Roszkowski nie patyczkuje się, pisząc o komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia, sprowadzanych jedynie do szału zakupowego. Znakomity autor przypomina także o tym, co tak naprawdę jest w te święta najważniejsze.

 

Czy Polska nie uniknie głębokiej zapaści? Rozważania prof. Wojciecha Polaka o obecnej sytuacji RP – także w kontekście nadchodzących Świąt.

 
Poezje – wzruszające bożonarodzeniowe wiersze ks. Stefana Misińca.

 
 W Grocie Bóg stał się mały, by człowiek bez strachu zbliżył się do Niego, objął Go spojrzeniem i myślą, nawiązał z Nim wspólnotę życia Ks. prof. Janusz Królikowski przypomina o tym, co jest istotą świąt Bożego Narodzenia – nie zapominajmy o Nowonarodzonym!

 

To nie życie jest złe. Złe jest złe życie O bezdrożach racjonalności (!) i niebezpieczeństwie życia w świecie konsumpcjonistycznej iluzji pisze prof. Artur Śliwiński.

 
Codzienny raport przed tronem Królowej Historia Apelu Jasnogórskiego opisana piórem Lidii Dudkiewicz.

 

Dzisiaj wielu ludzi myśli, że czyniąc zło, osiągają wolność Starożytna myśl filozoficzna i myśl chrześcijańska wbrew pozorom mają wiele punktów wspólnych. Prof. Michał Wojciechowski pisze o tym, co łączyło (a co różniło) antyczny stoicyzm z średniowieczną myślą chrześcijańską.

 
Góry urzekają i ułatwiają kontakt ze Stwórcą Uroczy reportaż o tatrzańskich sanktuariach i pobożności polskich górali pióra Jolanty Sosnowskiej. Zdjęcia – mistrz Adam Bujak.

 
Fenomen królewskiego miasta, jedna z najpiękniejszych wizytówek Krakowa i Polski Historię znanych i lubianych na całym świecie krakowskich szopek przypomina dr Monika Makowska.

 
Włosi nie znają łamania się opłatkiem ani kolęd, wrzaskliwie świętują Epifanię – mimo tego, że tradycja bożonarodzeniowej szopki wywodzi się właśnie z Italii; wzbudziło to niemałe rozczarowanie wybitnego polskiego uczonego Władysława Semkowicza, o czym pisze prof. Stefan Ciara.

 
Ks. Wojciech Danielski, który ukochał liturgię Postać niezłomnego kapłana przypomina Czesław Ryszka.

 
Fryderyk Chopin był nie tylko kompozytorem, ale też pisarzem Epistolografia najwybitniejszego polskiego kompozytora do dziś stanowi ikoniczny przykład romantycznego zespołu listów. Artykuł dr. Marka Klecela.

 
Zabobony pod pozorem nauki i zabawy „Wiara we wróżby, przesądy i zabobony przeżywa niezwykły renesans w obecnych czasach. Kiedy bowiem człowiek nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko”, pisze prof. Ryszard Kantor. Słuszne wnioski ku przestrodze wielu naiwnych...

 
Sarmacki wizerunek Rzeczypospolitej umiał zachwycić rozmachem O królu Janie III Sobieskim, jego sławie Lwa Lechistanu – pogromcy Turków i o walnej bitwie, której... nie było, pisze znany i lubiany dziennikarz Jakub Augustyn Maciejewski.

 

Uważał, że trzeba bronić się przed rewolucjami robionymi zawsze przez zorganizowaną mniejszość Postać Karola Huberta Rostworowskiego przypomina prof. Piotr Biliński.

 

Człowiek, przyjąwszy prawdy wiary, musi je w życie wprowadzić Bożonarodzeniowy artykuł ks. prof. Zygmunta Kozubskiego.

 

Baltazar, zegar słoneczny i Gwiazda Betlejemska Akademicki rejs na pokładzie „Nawigatora” do Londynu i historia niezwykłej figurki króla Baltazara, czyli wigilijna morska opowieść kapitana Józefa Gawłowicza.

 

Ojciec triumfów polskich bokserów Feliks Stamm Był zarówno zawodnikiem – pięściarzem, jak i znakomitym trenerem i sędzią. Fascynującą sylwetkę wybitnego szkoleniowca przypomina Krzysztof Szujecki.

 
Świato-Podgląd, przegląd informacji ze świata.

 

Krzyżówka z nagrodami.                                           
image

 

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i świąteczny wiersz Leszka Długosza.

 

link:

https://bialykruk.pl/ksiegarnia/wpis




Cena: 12,90 zł/szt.




                                                     
image

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura