IX Dzień Patrioty w Krakowie. Wielkie wyróżnienie dla prof. Wojciecha Roszkowskiego!
IX Dzień Patrioty w Krakowie. Wielkie wyróżnienie dla prof. Wojciecha Roszkowskiego!
LechGalicki LechGalicki
181
BLOG

IX Dzień Patrioty w Krakowie. Wielkie wyróżnienie dla prof. Wojciecha Roszkowskiego!

LechGalicki LechGalicki Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Tysiące osób zebranych w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie przez wiele minut owacjami na stojąco dziękowało Laureatowi za ten nieoceniony wkład w polskie życie publiczne.

                                                                                                  image                             image                                                                          image

 W sobotę 9 grudnia br. wieczorem w krakowskim „Sokole” odbyło się wydarzenie, które już na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczekało się już swojej dziewiątej edycji. Dzień Patrioty to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody „Patriota Roku”. W tegorocznej edycji udział wzięli m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, red. Czesław Ryszka, prof. Przemysław Czarnek i ks. prof. Janusz Królikowski. Spotkanie zorganizowane przez wydawnictwo Biały Kruk oraz krakowski Akademicki Klub Obywatelski prowadziła red. Anna Popek.

  Podczas IX Dnia Patrioty w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” został uhonorowany prof. Wojciech Roszkowski za swój wkład w zrozumienie historii Polski. Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Nowaka przyznała wyróżnienie za pracę Profesora na rzecz kształtowania świadomości historycznej. W trakcie wydarzenia ks. prof. Janusz Królikowski wygłosił laudację, podkreślając odwagę Profesora w prawdomównym pisaniu o historii Polski, nawet w czasach komunistycznych.

                                                                                                       image

Prof. Roszkowski podziękował za nagrodę i podkreślił rolę patriotyzmu we wspieraniu suwerenności i samorządności kraju. Jego książki zwracają uwagę na walkę między wolnością a zniewoleniem oraz kontrowersje wokół liberalnej propozycji wolności jako nowej formy totalitaryzmu. Profesor podkreślił znaczenie budowy kapitału narodowego dla zdrowego rozwoju kraju. Tysiące osób zebranych w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie przez wiele minut owacjami na stojąco dziękowało Laureatowi za ten nieoceniony wkład w polskie życie publiczne.

Red. Czesław Ryszka koncentrował się na roli św. Andrzeja Boboli jako opiekuna Polski, ukazującego się w kluczowych momentach zagrożenia dla kraju. Bobola nie tylko poświęcił się aż do męczeństwa, ale został także obdarzony zadaniem ratowania Polaków jako niebiański opiekun. Autor książki „Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość” zaznaczył także, że postać Boboli pozostaje istotna ze względu na współczesne niebezpieczeństwa, widząc w nim głównego patrona dla Polski w obliczu wyzwań współczesnego świata.

                                                                                                          image
                                                                                                            

   Prof. Przemysław Czarnek, w kontekście współczesnej sytuacji Polski i świata, podkreślał, że bycie konserwatystą w XXI w. opiera się na wyznawaniu fundamentalnych wartości oraz trzymaniu się źródeł, niezmiennych Boskich zasad, a także postępowaniu wg planu Bożego (co wyraża Dekalog). Podkreślał, że konserwatyzm nie oznacza zastygania w przeszłości, lecz elastyczne dostosowywanie się do zmieniającej się rzeczywistości, jednocześnie bez rezygnowania z głęboko zakorzenionych fundamentów. Zaznaczył także, że Kościół nigdy nie powinien odchodzić od swoich podstawowych zasad.

Prof. Wojciech Polak, odnosząc się do skutków stanu wojennego po ponad 40 latach od jego wprowadzenia, skoncentrował się na osobie generała Jaruzelskiego. Wyraźnie podkreślał, że choć Jaruzelski twierdził, że wprowadził stan wojenny, aby chronić Polskę przed interwencją ze strony Sowietów, to jednak jego działania zasługują na potępienie i uznanie go za zbrodniarza gotowego na wszystko. Profesor Polak wskazywał głównie na straty rozwojowe, gospodarcze oraz ekonomiczne, które były głównymi konsekwencjami tego okresu. Jego zdaniem do dzisiaj Polska musi nadal nadrabiać te straty, co stanowi duże wyzwanie wynikające z tego bolesnego epizodu historycznego.


                                                             image
                                                                                                                                                                     image   image

     Prof. Andrzej Nowak w kontekście źródeł zdrady polskości podkreślał głównie zniechęcenie i zwątpienie w Polskę, jej kulturę oraz tradycję. Przeświadczenie o konieczności poddania się wpływom ze wschodu lub zachodu wielokrotnie powtarzało się w historii, budując poczucie fatalizmu. Zdrada, według Profesora, tkwi w utracie wiary w wartość polskości i jej niewłaściwym postrzeganiu. Z kolei odnośnie do źródeł nadziei prof. Nowak wskazywał na wiarę, opartą na przekonaniu o Opatrzności oraz świętych. Podkreślał, że wspierając tę wiarę własnymi czynami, można odnaleźć fundamenty do budowania nadziei. Wyrażał dezaprobatę wobec tych, którzy wybierają ucieczkę z odpowiedzialności za Polskę, i podkreślił, że bycie Polakiem to największa godność, odpowiedzialność i przygoda, jaką możemy doświadczyć w życiu.                                                                                                           image                                                                                                  

      Atmosfera na tym wydarzeniu była nasycona patriotyzmem i dumą narodową. Prelegenci podkreślali znaczenie historii Polski, jej kultury i religii oraz apelowali o pielęgnowanie pamięci i dążenie do niepodległości. Spotkanie uświetniło kilka polskich tradycyjnych pieśni, m.in. „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, a także „Mazurek Dąbrowskiego” w wykonaniu Jana Kowalczyka, co dodatkowo podkreśliło atmosferę       patriotyzmu i jedności.

 

***

Specjalna oferta dla wszystkich Czytelników wydawnictwa Biały Kruk!Z kodem rabatowym DZIENPATRIOTY2023 wszystkie książki na naszej stronie internetowej będą o 25% tańsze! Ta promocja jest ważna do niedzieli, 17 grudnia o godz. 23:59. Nie łączy się z innymi promocjami. Zapraszamy do naszej księgarni internetowej, zwłaszcza, że w ostatnich tygodniach ukazało się u nas wiele nowości!                         

Zobacz  książki i skorzystaj z rabatu! - link:                                                               https://bialykruk.pl/ksiegarnia/


 
Inne publikacje wydawnictwa Biały Kruk zamówisz też telefonicznie:    12 254 56 02 lub 783 250 300 oraz mailowo: handlowy@bialykruk.pl.               

image


                                

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura