Prof. Andrzej Nowak z tomem 6. ,,Dziejów Polski"
Prof. Andrzej Nowak z tomem 6. ,,Dziejów Polski"
LechGalicki LechGalicki
288
BLOG

Epicka podróż przez wieki: „Dzieje Polski” prof. Andrzeja Nowaka, tomy I-VI

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 1

  image           image             image                          

                                                   image     Oj, działo się, działo! Kolejny tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. To nie Autor spowolnił pisanie, lecz w omawianym czasie historia bardzo przyspieszyła. Na dodatek, ileż znajomych miejsc spotykamy, ileż bliskich postaci – rozpoznawalnych z wielkiego narodowego dzieła, z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, jak np. Skrzetuski, Wołodyjowski, Kmicic, Bohun, Jeremi Wiśniowiecki…

Wraz z Autorem śledzimy, jak zmienia się Rzeczpospolita szlachecka. Nie zmienia się na lepsze. Przekształca się w Rzeczpospolitą magnacką. Słabnie pozycja króla, a królować zaczyna swawola, sobiepaństwo, a nawet zdrada. Powoli degeneruje się szlachta, na której przez tyle wieków opierała się obrona Ojczyzny. Degeneruje się wolna elekcja, ten symbol, już tylko pozorny, szlacheckiej wolności albo, jak byśmy dziś powiedzieli, demokracji. Osłabienie kraju natychmiast skłania sąsiadów do najazdów i łupiestwa – istny potop! Pierwszy raz mamy do czynienia z poważnym planowaniem rozbioru Rzeczypospolitej. Król Jan Kazimierz abdykuje i „na odchodnym” rzuca sejmowi i senatowi prorocze słowa: „Moskal i Ruś przy ludach swojego języka opowiedzą się i W. Ks. Lit. sobie przeznaczą. Brandenburczykowi staną otworem granice Wielkopolski i o Prusy z Szwedami albo się zgodzi, albo rozerwą na kawałki. Dom rakuski [Austria] choćby najświętsze miał intencyje, przy takiej szarpaninie Krakowa dla siebie nie pominie, bo każdy będzie wolał mieć część Polski zbrojnie pozyskaną niżeli całą, dawnymi wolnościami przeciw obcym – bezpieczną”.

Choć Rzeczpospolita jeszcze jest potężna, to gwałtownie rosną w kraju wpływy zagranicy, co oznacza dalsze osłabienie królestwa. Niektórzy dostojnicy pobierają pensje od zagranicznych dworów. Dochodzi do rzeczy u nas niespotykanej: do krwawej wojny domowej. Wtedy na horyzoncie pojawia się silna osobowość, niezwykle utalentowany wódz Jan Sobieski – w nim nadzieja.

                        image     image                                                

                                                      image

Prof. Andrzej Nowak, ceniony historyk i autor, rozpoczął niezwykłą podróż przez polską przeszłość, prezentując czytelnikom monumentalną serię książek historycznych pod wspólnym tytułem „Dzieje Polski”. Wydana nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk, seria ta stanowi nie tylko bogatą opowieść o narodzie, ale również zbiera laury i zdobywa uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników.

Przemierzając labirynty czasu, seria „Dzieje Polski” autorstwa prof. Andrzeja Nowaka staje się nie tylko historią naszego kraju, ale także prawdziwą podróżą przez epoki, pełną bohaterów, intryg, triumfów i prób, które ukształtowały losy Rzeczypospolitej. Od pierwszego do szóstego tomu ta wielotomowa opowieść o Polsce wciąga czytelnika w wir fascynujących wydarzeń, ukazując zarówno jej chwalebne zwycięstwa, jak i momenty trudne i burzliwe.

Tom 1. Skąd nasz ród

Pierwszy tom rozpoczyna podróż od mitycznych początków Polski, prowadząc czytelnika przez zawiłe losy państwa, aż do 1202 roku, śmierci Mieszka III Starego. Prof. Nowak, jak znakomity przewodnik, zabiera nas w nieznane przez erę legendarnych władców i pierwszych książąt, odkrywając tajemnice rodzącego się państwa. Tom ukazał się w maju 2014 roku i zdobył liczne nagrody, w tym prestiżową Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, potwierdzając, że to niezwykła opowieść, która zasługuje na uwagę.

Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski

Drugi tom przenosi nas do okresu od 1202 do 1340 roku, obejmującego panowanie Władysława Laskonogiego i wkroczenie Kazimierza Wielkiego na Ruś. Autor opowiada o trudnych próbach odnowienia Królestwa Polskiego, ukazując nie tylko wydarzenia polityczne, ale także wpływy zewnętrzne i kulturowe.

Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła

Trzeci tom obejmuje lata 1340-1468, ukazując świetność Królestwa Polskiego pod rządami Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i innych historycznych władców. W fascynujący sposób prof. Nowak przedstawia transformacje społeczne, kulturalne i polityczne. To opowieść o polskim zwycięstwie, pierwszym regularnym sejmie i kluczowych wydarzeniach kształtujących polityczną scenerię.

Tom 4. Trudny złoty wiek

Czwarty tom to podróż przez trudny złoty wiek Polski, obejmujący lata 1468-1572. Autor opisuje nie tylko potęgę militarną, ale także kulturalny rozkwit kraju. Zmagania z rosnącą opozycją i wyzwania zewnętrzne rysują obraz trudnego, lecz jednocześnie fascynującego okresu w dziejach Rzeczypospolitej. Rozwój gospodarczy, sztuka wojenna, narodowy rozmach i proces Unii Lubelskiej to elementy tej opowieści.

Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej

Piąty tom wprowadza czytelników w lata 1572-1632, przenosząc nas w czasy królów elekcyjnych, gdzie Rzeczpospolita staje się imperium opartym na wolności i dialogu. Prof. Nowak rzuca nowe światło na tę epokę, przedstawiając nie tylko militarną potęgę, ale także unikalną kulturę obywatelską, która uczyniła Polskę miejscem wyjątkowym w historii ludzkości. Autor analizuje krytycznie ten okres, tworząc nową perspektywę spojrzenia na rozwój Rzeczypospolitej.

Tom 6. Potop i ogień

Szósty tom to fascynująca podróż w głąb burzliwego okresu historii Polski. Prof. Andrzej Nowak przybliża nam lata, które stanowią kluczowy moment w historii narodu, ukazując niezwykłe przemiany, jakie zachodziły w Rzeczypospolitej. To nie tylko historia Polski, to historia ludzi, wydarzeń i narodowej tożsamości. Przechodzimy razem z Autorem przez trudne lata, kiedy Polska przekształcała się z Rzeczypospolitej szlacheckiej w Rzeczpospolitą magnacką. To czas, gdy pozycja króla słabła, a magnaci zyskiwali coraz większą władzę.

Historia Polski w tym okresie nie była usłana różami. Naród musiał stawić czoła wrogim najazdom i trudnościom, a sama Rzeczpospolita znalazła się na skraju rozbiorów. To były czasy, kiedy król Jan Kazimierz abdykował, a Polska była bliska utraty niepodległości. Prof. Nowak ukazuje, jak degeneracja szlachty wpłynęła na osłabienie kraju. To nie tylko opowieść o politycznych zmianach, ale także o moralnym upadku klasy, która przez wieki broniła Ojczyzny. W tomie pojawia się postać, która stanowi nadzieję dla kraju w trudnych chwilach – Jan Sobieski. Ten utalentowany wódz staje na czele Polski i prowadzi ją ku chwale i zwycięstwom.

„Dzieje Polski” Andrzeja Nowaka to nie tylko zbiór historycznych książek, ale także prawdziwa podróż przez czas, której warto doświadczyć. To epopeja narodowa, która odmalowuje Polskę w różnych epokach, ukazując jej rozwój, kulturę i wkład w światową historię. Prof. Andrzej Nowak przenosi czytelników w odległe czasy, prezentując nie tylko fakty, ale i ducha i charakter Polski, której losy kształtowały się przez wieki. Złocenia, tłoczenia, liczne mapy i ilustracje sprawiają, że seria ta to prawdziwe arcydzieło, które powinno znaleźć się w każdym polskim domu. Andrzej Nowak za swoje wybitne dzieło został uhonorowany Orderem Orła Białego oraz Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii „Słowo”. Jego „Dzieje Polski” uznane są przez wielu za najważniejszą polską książkę po 1989 roku.
Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Andrzej Nowak
                                                         

Oj, działo się, działo! Kolejny tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. To nie Autor spowolnił pisanie, lecz w omawianym czasie historia bardzo przyspieszyła.
 Zamów książkę

                                                   image                                                    image

Dzieje Polski T.VI

 Autor: Andrzej Nowak
liczba stron:     496
format:     19,5 cm x 24 cm
oprawa:     twarda
data wydania:     10.11.2023
ISBN:     978-83-7553-394-1
EAN:     978837553941


INFORMACJE:   https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/dzieje-polski-tom-6-potop-i-ogien


     https://bialykruk.pl/wydarzenia/epicka-podroz-przez-wieki-dzieje-polski-prof-andrzeja-nowaka-tomy-i-vi

                                                     

                                                                                                    


LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura