Wanda Półtawska (1963)
Wanda Półtawska (1963)
LechGalicki LechGalicki
351
BLOG

*Kobieta fenomen* - ś.p.Wanda Półtawska - autor artykułu: dr n.med Wojciech Żebrowski

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 1
Wanda Wiktoria Półtawska z domu Wojtasik (ur. 2 listopada 1921 w Lublinie, zm. 24 października 2023 w Krakowie - polska lekarka, doktor nauk medycznych oraz specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor nadzwyczajny Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka antyaborcyjna, podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, bliska przyjaciółka Jana Pawła II (obecna przy Jego śmierci), dama Orderu Orła Białego...*

Wanda Półtawska z Papieżem Janem Pawłem II - fot. Arturo Mari    
                                                                                                       image

    Zmarła Pani Doktor Wanda Półtawska, lublinianka z urodzenia, krakowianka z zasiedzenia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się  31bm, w Katedrze Krakowskiej, z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych. Kondolencje przesłał Ojciec Święty Franciszek. Za działalność konspiracyjną była aresztowana, więziona i torturowana przez gestapo. W obozie niemieckim w Ravensbruck - poddawana  eksperymentom pseudomedycznym. Po wojnie studiowała i zdobyła tytuł lekarza medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim.Tu w Krakowie zrobiła specjalizację i doktorat z psychiatrii, poznała męża Andrzeja i założyła rodzinę.Tutaj poznała też kardynała Karola Wojtyłę, z którym ściśle współpracowała do dnia Jego śmierci. Przez wiele lat wykładała na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 101 roku życia otrzymała Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa a wcześniej Order Orła Białego,  Krzyż Komandorski papieskiego Orderu Grzegorza Wielkiego i nagrodę  Kustosz Pamięci Narodowej.  Wyróżniona  tytułem doktora honoris causa KUL i Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Wirginii. Po śmierci odznaczona została złotym medalem: "Zasłużony dla nauki polskiej Sapientia et Veritas" a portal katolickiej gazety Tagespost nazwał ją "Ikoną  polskiego Kościoła".
     

Jako autorka 400 publikacji i artykułów oraz członek papieskiej Akademii Życia koncentrowała się na problematyce wartości i zasad bioetycznych wywodzących się z antropologii chrześcijańskiej, w szczególności dotyczących życia nienarodzonych, chorych i starszych, małżeństwa i rodziny. Była zdecydowanym przeciwnikiem aborcji i eutanazji.

      Wraz innymi kol/kol miałem zaszczyt gościć Panią Doktor w Szczecinie. W dniu 27.06.1998 roku obchodziliśmy bowiem piątą rocznicę działalności ruchu Prawda-Rodzina-Ojczyzna /PRO/. Mając dorobek poważnych dokonań za sobą i ambitne poczucie swojej misji przed sobą odważyłem się wysłać zaproszenie do Pani dr W. Półtawskiej z prośbą o okolicznościowy wykład wraz z wielce ryzykownym zapytaniem o ewentualną zgodę na honorowe członkostwo naszego ruchu. Dołączyłem oczywiście opis naszych dotychczasowych działań z zapewnieniem, że podstawowymi dokumentami naszej działalności jest "Powszechna Deklaracja Praw Człowieka" ONZ i "Karta Praw Rodziny" Stolicy Apostolskiej. Ku mojemu i ogólnemu wielkiemu zaskoczeniu Pani Doktor krótkim "tak" pozytywnie rozwiała wszystkie nasze wątpliwości. Do Szczecina przyjechała, wykład "Kim jest człowiek?" wygłosiła, honorowe członkostwo naszego ruchu łaskawie przyjęła a mnie udzieliła ostrej reprymendy za skrócenie modlitwy przed posiłkiem.

      Wszystko to, co wtedy tak bardzo uroczyście, wraz z innymi członkami PRO, przeżywałem wspominam dzisiaj z ogromną dumą ponieważ Szczecin jest jednym z niewielu, jeśli nie jedynym miastem w Polsce, mogącym się poszczycić tak wyjątkowym faktem z osobistym udziałem tej nieprzeciętnej osoby - kobiety, lekarza i obywatela.

     Szlachetna i dzielna Pani Doktor - Żegnaj! Dziękujemy! Nie zapomnimy w modlitwach! Twoje słowa prawdy: "Człowiek nie żyje dlatego, że się rodzi ale rodzi się dlatego, że żyje" będą nam towarzyszyły do końca naszej aktywności zawodowej i życiowej. Wielka Damo medycyny i deontologii spoczywaj w pokoju!

      W imieniu wszystkich byłych członków ruchu Prawda-Rodzina -Ojczyzna /PRO/ i aktualnych członków stowarzyszenia Senat Obywateli Szczecina

  Wojciech Żebrowski


         Poniżej zdjęcie z uroczystości 5-lecia PRO i przyznania Pani dr n.med. Wandzie Półtawskiej  tytułu Honorowego Członka PRO  /27.06.1998r./. Stoją od lewej : Mariusz Czarniecki, Krystyna Łacińska-Zieziula, Wanda Półtawska, Bogusław Komarnicki i Wojciech    Żebrowski.

image


Autor:


      image

Dr n. med. Wojciech Żebrowski
Uznany lekarz - ortopeda, chirurg.
Absolwent szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej.  Uczeń prof.Tomasza Żuka -  twórcy szczecińskiej szkoły ortopedycznej. Wiedzę i doświadczenie zawodowe uzupełniał w wiodących klinikach uniwersyteckich Bolonii, Padwy, Florencji i Bresci /stypendysta rządu włoskiego/. Motto: ”Urbem, urbem, mi Rufe,cole et in ista luce vive! ".
   Założyciel i aktywny członek Stowarzyszenia "Senat Obywateli Szczecina" -  skrót:/S.O.S./ .

                        https://senatobywateli.szczecin.pl/

Od lat Autor, to spiritus movens działań w sferze upowszechniania wysokiej kultury, historii Polski i wszystkiego co służy dobru oraz podwyższeniu intelektualnej jakości egzystencji, w polskich dniach powszednich i świętach narodowych, przede wszystkim  społeczności Szczecina.

PS.

Jeden Pokój to trzyletnia produkcja filmowa Pawła Zastrzeżyńskiego, z udziałem dr Wandy Półtawskiej oraz prof. dr hab. Andrzeja Półtawskiego, która otwiera panoramę pięćdziesięcioletniej walki o pokój na świecie, prowadzonej u boku niezapomnianego Karola Wojtyły.

Film zabiera nas do serca pokoju, prowadząc przez różnorodne przeżycia jego bohaterów oraz gości zaproszonych, takich jak Ernest Bryll, Adam Bachleda-Curus i Krzysztof Kolberger. Ich wspomnienia i refleksje stanowią tkaninę opowieści, która uwydatnia dwojakie znaczenie tytułu – jest to zarówno scena wydarzeń, jak i symboliczne odzwierciedlenie długotrwałej misji pokoju Wandy Półtawskiej.

Jednak "Jeden Pokój" to więcej niż tylko dokumentacja historycznych wydarzeń. To również świadectwo głębokiej przemiany duchowej, której doświadczyli uczestnicy projektu. Romuald Lewandowski, operator filmowy, pod wpływem charyzmatu Wandy Półtawskiej, zdecydował się na sakramentalny związek małżeński z Julią, co stało się niezamierzonym, ale poruszającym centrum narracji filmu. Ich historia, wpleciona w kontekst większej opowieści, dodaje filmowi osobistego, ludzkiego wymiaru, który porusza serca.
ad

W filmie delikatnie poruszono także temat "Beskidzkich Rekolekcji" – książki, która zyskała rozgłos równolegle z produkcją filmu, ukazując zbieżność idei i ducha czasu.

"Jeden Pokój" to także hołd dla nauk Jana Pawła II, które przez lata były kompasem dla dr Półtawskiej. Cywilizacja miłości, o której mówił Ojciec Święty, jest tu prezentowana jako droga do prawdziwego pokoju, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Obejrzyj MY PRZYJACIELE TEN film:

                                                                                           






* Wikipedia - lead





******

 Moje konto w Salonie24 z wielką radością udostępniam Osobom nietuzinkowym, które mają do przekazania w przestrzeni medialnej  informacje o sprawach istotnych.

(lg)

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura