Nowy miesięcznik WPiS 09/2023
Nowy miesięcznik WPiS 09/2023
LechGalicki LechGalicki
96
BLOG

Nowy, kolejny miesięcznik kulturalny ,,WPiS" 09/2023 wydawany przez wyd. Biały Kruk

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 0

image                         image    Ukazał się już najnowszy, nr 9 /2023 numer „Wpisu”. Jak zwykle, każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany, obszerny zbiór felietonów na aktualne tematy, frapujące reportaże i wywiady, a także – serię artykułów poświęconych zagadnieniom historycznym powiązanym z bieżącymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski tym razem prezentuje się jako zaangażowany w walkę o suwerenną Polskę wojownik. Nie ma najmniejszej przesady w tym stwierdzeniu, taka jest bowiem stawka zbliżających się wyborów parlamentarnych, a obronę niepodległości Polski jest nam w stanie zagwarantować jedynie Prawo i Sprawiedliwość, mimo iż nie jest to ugrupowanie polityczne wolne od wad i błędów (a któż jest?). Autor wskazuje też na istotną rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu sumienia narodu – także politycznego; oby Kościół sprostał temu jakże trudnemu wyzwaniu! Przypominamy także, w jaki sposób o odpowiedzialności związanej ze sprawowaniem władzy mówił św. Jan Paweł II, publikując jego przemówienie z 1983 r. wygłoszone w Belwederze; pozostaje ono w zadziwiający sposób aktualne... Tematykę związaną ze zbliżającymi się wyborami podejmuje także prof. Wojciech Polak, dobitnie przypominając, że działania opozycji są wielkim zagrożeniem zarówno dla suwerenności Polski, jak i dla bezpieczeństwa Polaków. Publikujemy także wywiad z mecenasem Zbigniewem Cichoniem, krakowskim kandydatem PiS do Senatu, a także – rozmowę z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ. Nie brakuje także artykułu ks. prof. Janusza Królikowskiego o błogosławionej polskiej rodzinie Ulmów, reportażu z miechowskich uroczystości związanych z 500. rocznicą śmierci Macieja Miechowity i pierwszym pełnym polskim przekładem jego „Kroniki Polaków”, wywiadu z wiceministrem Andrzejem Śliwką, kandydatem PiS do Senatu, a także – kolejnego arcykrakowskiego tekstu prof. Ryszarda Kantora. Wrześniowy „Wpis” to ponad 120 stron wciągającej lektury!

                                             image
Ambono, walcz! Nie lękaj się polityki i mediów. Leszek Sosnowski i tym razem nie waha się nazywać rzeczy po imieniu. Stawka najbliższych wyborów parlamentarnych jest naprawdę wysoka, a rola Kościoła katolickiego w przekonywaniu nieprzekonanych do głosowania na tych, którym na sercu leży niepodległość Polski – nie do przecenienia.

Odpowiedzialność sprawujących władzę wobec historii i własnego sumienia. Zadziwiająco aktualne przemówienie św. Jana Pawła II z 1983 r.; oby nikt nigdy nie miał wątpliwości, że władza tak naprawdę jest służbą narodowi...

Pracował tu Karol Wojtyła, dziś jest kąpielisko. Urokliwy reportaż Jolanty Sosnowskiej z krakowskiego Zakrzówka, wzbogacony pięknymi zdjęciami autorstwa mistrza Adama Bujaka.

Gospodarstwa domowe otrzymają upust na rachunku za prąd. Materiał powstał we współpracy z Eneą.

Bitwa o normalność i niepodległość. Profesor Wojciech Polak nie ma wątpliwości, o jaką stawkę toczą się najbliższe wybory parlamentarne.

Polska na pewno jest słuszną sprawą. Rozmowa z mecenasem Zbigniewem Cichoniem, kandydatem do Senatu.

Obnażone chwyty oszukańczej argumentacji. O mechanizmach rządzących propagandą i co ma z nią wspólnego niemiecki filozof Artur Schopenhauer i jego „Erystyka...” pisze prof. Michał Wojciechowski.

Zasady społeczne bez Boga, polityka bez sumienia to ogromne nieszczęście. O bohaterskim niezłomnym biskupie Czesławie Kaczmarku pisze Piotr Boroń.

Prestiż pomaga pośród narodów świata, trzeba o niego walczyć. Z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ, rozmawia Leszek Sosnowski.

Gigant komunikacji w służbie giganta świętości. Lidia Dudkiewicz wspomina Joaquína Navarro-Vallsa – lekarza psychiatrę, dziennikarza i... toreadora, a nade wszystko dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, wybitnego specjalistę w dziedzinie mediów, blisko zaprzyjaźnionego ze św. Janem Pawłem II.

Rodzina Ulmów potwierdziła absolutny charakter przykazania miłości bliźniego. Historia życia i śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci; w czasach apokalipsy wiara w Boga i miłość bliźniego okazały się być silniejsze od strachu.

Błogosławiona Rodzina Ulmów                                                   image

Prześwietny uczony, autor „Kroniki Polaków”. Reportaż Anny Makowskiej z uroczystości w Miechowie.                 


 Zdecydujemy nie tylko, jaka, ale czyja będzie Polska. Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, kandydat PiS do Sejmu RP, nie ma co do tego wątpliwości; wywiad przeprowadził Adam Sosnowski.                                                                                                                                                                                                  

 Naród, który w śmiertelnym zagrożeniu nie potrafi zdobyć się na zachowanie godności, skazuje siebie na     nieuchronną zagładę. Jerzy Kłosiński przypomina niesłusznie zapomnianą postać prof. Artura Hutnikiewicza (1916-2005), wybitnego historyka literatury, specjalisty w dziedzinie polskiej twórczości literackiej epoki Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego.

                                                    image      

Usilne starania, by stan mieszczański przestał być obelżywym. Ciąg dalszy cyklu artykułów prof. Stefana Ciary poświęconego rozwiązaniom prawnym i gospodarczym w I Rzeczypospolitej.

Ludzie w tajdze umierali jeden po drugim z głodu i wyczerpania. Tragiczne historie polskich zesłańców; zanim znaleźli ratunek w szeregach armii generała Andersa, przeszli piekło na ziemi, podobnie jak sam Generał.

Moje miasto Kraków i przestrzenie zabawowe czasów dzieciństwa. O tym, jak bawiły się krakowskie dzieci w epoce przedsmartfonowej i kto był ich ulubionym bohaterem z dzieciństwa, pisze prof. Ryszard Kantor.

Henryk Pobożny w dziełach sztuki. Wizerunki malarskie i inne artefakty związane z osobą poległego pod Legnicą księcia w artykule Stanisława Andrzeja Potycza.

Popisy wirtuozerii – słoń tańczy walca, a żółw kankana. Pełny muzycznego humoru artykuł dr Beaty Michalak-Koniecznej.

Polaków ocenia się podług dzielności ducha, hartu ciała, a nie podług bogactw. Ciąg dalszy refleksji Czesława Ryszki wokół życia i twórczości bł. Wincentego Kadłubka.

Próbowano różnych sposobów, aby pokonać beznadziejność. Kapitan Józef Gawłowicz tym razem zabiera nas w morską podróż do Chin.

Wyżej, wyżej, wyżej… Krzysztof Szujecki przypomina postać niezwykłej kobiety – Wandy Szemplińskiej, pilota szybowców i wybitnego naukowca. Talent najwyższych lotów!

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i wiersz Leszka Długosza – „Przyjaciołom w podzięce”.
                                                     
                                                         
image

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura