LechGalicki LechGalicki
178
BLOG

WPIS NR 7-8 - NAJNOWSZY NUMER MIESIĘCZNIKA KULTURALNEGO JUŻ W SPRZEDAŻY

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 0
WIARA, PATRIOTYZM i SZTUKA - WPiS

       W aktualnym  numerze m.in.:

    HiT 2 JUŻ W RĘKACH CZYTELNIKÓW!
    LESZEK SOSNOWSKI Mroczny cień targowicy
    KRZYSZTOF OŻÓG Niezłomny obrońca Niepodległej
    ANDRZEJ NOWAK Gdy nienawiść ważniejsza od wspólnoty                                                                                                     
MICHAŁ WOJCIECHOWSKI Co im chodzi   po      głowach!                      
    ADAM BUJAK, JOLANTA SOSNOWSKA Galeria Józefa Lizonia
    HANNA DOBROWOLSKA Jaka szkoła od września
    KS. MICHAŁ DAMAZYN A tu wszędzie   Polska...               
                                                                                   image                                                                                                   image                                                                                                                           


                                                                                               image



Pojawił się już najnowszy, wakacyjny, podwójny numer „Wpisu”. Tak jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, frapujące reportaże i wywiady, a także – serię artykułów poświęconych zagadnieniom historycznym. Znany z ciętego pióra publicysta Leszek Sosnowski i tym razem nie patyczkuje się, opisując poczynania „czyścicieli Kościoła” (dość licznie reprezentowanych przez polityków opozycji, choć nie tylko przez nich), niemające nic wspólnego ani z wiarą katolicką, ani z troską o dobro bliźniego, ani tym bardziej  z dbałością o dobro Polski. Z kolei znakomity starożytnik i biblista prof. Michał Wojciechowski tym razem przedstawia przenikliwą analizę ukrytego programu politycznego opozycji, mimo bowiem dotychczasowego braku jego ogłoszenia opozycja takowy posiada. Rzecz w tym, że budzi on grozę, nie uwzględnia bowiem ani dobra Polski, ani tym bardziej jej obywateli. Prezentujemy także – w ramach zapowiedzi – fragment oczekiwanego, powstającego VI tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Wybitny historyk w pięknym, literackim stylu opisuje tragiczną dla Ukrainy decyzję Chmielnickiego o oddaniu jej pod protektorat moskiewski, czemu większość ukraińskiej elity była zdecydowanie przeciwna.  Nie mogło także zabraknąć równie przerażających wydarzeń poprzedzających jedną z największych katastrof dziejowych Rzeczypospolitej; mowa o potopie szwedzkim, do którego doprowadziła zbrodnia zdrady stanu dokonana przez sporą liczbę polskich magnatów, liczących na korzyści majątkowe i polityczne. Z kolei prof. Krzysztof Ożóg prezentuje drugą część tekstu poświęconego prof. Oskarowi Haleckiemu – znakomitemu mediewiście, skazanemu w epoce słusznie minionej na zapomnienie ze względu na wierność religii katolickiej i polskiemu rządowi w Londynie. Publikujemy także wyjątkowy felieton Jolanty Sosnowskiej o Józefie Lizoniu – niezwykłym ludowym artyście z Sądecczyzny, tworzącym wyjątkowej urody drewniane rzeźby – od postaci Jezusa Frasobliwego, poprzez aniołki, świętych, aż po ludowych grajków. Natomiast prof. Wojciech Drelicharz przypomina nam postać i dzieło dziejopisa Macieja z Miechowa – przygotowaliśmy bowiem współczesne tłumaczenie (wielkie osiągnięcie translatorskie ks. Michała Cichonia) kroniki tego niesłusznie zapomnianego historiografa. W związku ze zbliżającą się 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezentujemy także poruszający wywiad z bohaterką tego zrywu – Barbarą Piotrowską-Gancarczyk ps. „Pająk”, sanitariuszką batalionu „Wigry” walczącego na Starym Mieście. Szacowna Dama Orderu Virtuti Militari ukończyła w tym roku 100 lat; pamięta każdy szczegół powstańczych walk, zadziwia też sprawnością umysłową i pogodą ducha... Wakacyjny „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!

W mrocznym cieniu targowicy Znakomity publicysta Leszek Sosnowski tym razem piętnuje poczynania „czyścicieli Kościoła”, wśród których nie brakuje zarówno proniemiecko i prorosyjsko nastawionych polityków opozycji, jak i wojujących ateistów, uważających się (a jakże!) za ekspertów w dziedzinie wiary katolickiej. Ostre zestawienie poczynań tychże osobników z Targowicą daje do myślenia... Autor jak zwykle trafia w punkt.

Ukryty program opozycji; co im chodzi po głowach! Prof. Michał Wojciechowski nie ma złudzeń co do tego, co się kryje za pozornym brakiem tytułowego programu przedstawicieli opozycji. Oddziaływanie na emocje potencjalnych wyborców i wzbudzanie nienawiści do przeciwników politycznych to bardzo niebezpieczne zjawisko. Nie dajmy się zwieść!

Enea Stadion – od dziś nowa nazwa stadionu miejskiego w Poznaniu. Materiał powstał we współpracy z Eneą.

Zwalczał rusofilską ideologię, obecną w wielu wpływowych środowiskach amerykańskich Kontynuacja frapującej opowieści o znakomitym mediewiście – prof. Oskarze Haleckim, który potrafił także w zadziwiająco przenikliwy sposób komentować współczesną mu rzeczywistość. A ta do łatwych nie należała... Artykuł prof. Krzysztofa Ożoga.

Nienawiść do katolicyzmu była dla części obywateli Rzeczypospolitej ważniejsza niż lojalność wobec wspólnoty Profesor Andrzej Nowak, jeden z najwybitniejszych polskich historyków, przypomina dzieje jednego z najtragiczniejszych kataklizmów dziejowych w historii Rzeczypospolitej. Zbrodnia zdrady stanu dokonana przez sporą grupę polskich magnatów sprowadziła na Polskę i Litwę potężnych rozmiarów katastrofę. Zapowiedź VI tomu „Dziejów Polski”.

Usiądź koło Chrystusa, podumaj i odpokutuj sobie, zaleca Józef Lizoń Niezwykła wizyta u utalentowanego ludowego artysty z Sądecczyzny opisana we frapującym felietonie Jolanty Sosnowskiej. Oryginalne rzeźby – dzieła Józefa Lizonia można podziwiać na pięknych zdjęciach mistrza Adama Bujaka.

Czy nauczyciele będą uczyć, czy staną się terapeutami i pielęgniarkami Hanna Dobrowolska zastanawia się nad przyszłością polskiej szkoły; czy uda się zapewnić młodzieży edukację na najwyższym poziomie i godny start w dorosłe życie?

A tu wszędzie Polska… Opowieść ks. dr. Michała Damazyna o polskich kresach – tym razem – podróż na Litwę. Wilno, Ejszyszki, Soleczniki, Troki i wiele innych arcypolskich miejsc na litewskiej ziemi.

Opatrywała rannych pod ostrzałem kul Poruszający wywiad ze świadkiem historii – Barbarą Piotrowską-Gancarczyk ps. „Pająk”, sanitariuszką i łączniczką batalionu „Wigry”, bohaterką Powstania Warszawskiego. 21-letnia Barbara wyniosła z płonącej katedry cudowną figurę ukrzyżowanego Chrystusa...

Godność człowieka i jego centralne miejsce w świecie wyróżniają kulturę naszego kontynentu Znakomity szkic historyczny ks. prof. Janusza Królikowskiego.

Bank Pekao S.A. wspiera lokalne społeczności Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

Rozkaz: Zdobyć Elektrownię Ta brawurowa powstańcza akcja zakończyła się sukcesem; energetycy przez 36 dni powstania trzymali elektrownię, nie dopuszczając do niej Niemców i zapewniając prąd walczącej Warszawie. Dla powstańczych szpitali było to błogosławieństwem.

Maciej z Miechowa, czyli duma z historii Polski Postać wybitnego, niesłusznie zapomnianego dziejopisa przypomina prof. Wojciech Drelicharz; pierwsze polskie tłumaczenie „Kroniki Polaków” (przekł. ks. Michał Cichoń) właśnie się ukazało nakładem Białego Kruka.

Rycerze Bożego Grobu w Polsce Dalsza część opowieści Czesława Ryszki o niezwykłym zakonie rycerskim, działającym do dziś – nie tylko na terenie RP.

Przyjaciele Polaków i Polski, którzy doceniali, że tak wiele wycierpieliśmy przez miłość do wolności Prof. Wojciech Polak przypomina postać wybitnego brytyjskiego portrecisty (holenderskiego pochodzenia) Lawrence Almy-Tademy i jego córki Laurence. Zarówno ojciec, jak i córka byli zaprzyjaźnieni z Ignacym Janem Paderewskim; Laurence zasłynęła jako wybitnie propolska działaczka społeczna.

Funkcjonariuszami byli fizycy, hutmani, syndycy, trębacze, zegarmistrzowie, rurmistrzowie Prof. Stefan Ciara przypomina, w jaki sposób funkcjonowało staropolskie miasto i z jakimi problemami musiało się zmagać.

Szlacheckie dwory i dworki Pozostajemy w kręgu staropolszczyzny; prezentujemy barwną opowieść prof. Ryszarda Kantora o dworach szlacheckich – ikonicznych symbolach Polski i polskości.

Opracowana przez Estreicherów bibliografia jest kopalnią wiedzy o książkach wydanych w Polsce Pięć pokoleń krakowskiej rodziny Estreicherów w służbie Rzeczypospolitej; stanowili prawdziwą elitę intelektualną pozostającej pod zaborami Polski, działali na rzecz polskiej nauki w XX-leciu międzywojennym. Nie zawiedli, kiedy na Niepodległą zwalił się kataklizm II wojny światowej...

Miłość młodego Józefa do Leonardy Potęga pierwszej miłości nie ominęła i przyszłego ojca polskiej niepodległości; Józefowi Piłsudskiemu dane było ją przeżywać w ekstremalnych warunkach syberyjskiego zesłania. Niestety, ta historia nie miała szczęśliwego zakończenia.

Leonard był pierwszym lekarzem na Mokotowie, biednych leczył za darmo Prof. Wacław Leszczyński prezentuje arcyciekawą historię swoich przodków.

Moby Dick, czyli Biały Wieloryb Dzieje nieco dziś zapomnianego arcydzieła literatury marynistycznej pióra Hermana Melville’a (1819-1891) przypomina autor równie frapujących morskich opowieści – kapitan Józef Gawłowicz.

Trzykrotny mistrz Europy Leszek Drogosz Historię życia króla ringu, obdarzonego nie tylko walecznością i talentem sportowym, przypomina Krzysztof Szujecki.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i  wiersz Leszka Długosza – pochwała bibliotekarek.

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.


                                                                                                   image

Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ksiądz Dariusz Oko, Krzysztof Ożóg, Czesław Ryszka, Leszek Sosnowski, Krzysztof Szczerski, Janusz Szewczak czy Artur Śliwiński.


Głównym sposobem dystrybucji naszego miesięcznika jest prenumerata. W ten sposób rozprowadzamy ok. 85% nakładu. Prenumerata gwarantuje regularną dostawę miesięcznika.


PROSIMY O PŁATNOŚĆ ZA PRENUMERATĘ Z GÓRY PRZELEWEM


"Wpis" można zakupić także w salonikach prasowych sieci RUCH, Kolporter, Garmond, w sklepach sieci Empik oraz w wielu punktach Poczty Polskiej, w placówkach PKN Orlen i w parafiach.


Natomiast ci, którzy jeszcze nie są przekonani, mogą zamówić egzemplarz okazowy. Wystarczy wysłać maila na adres biuro@bialykruk.pl albo wejść w odpowiednią zakładkę na stronie.


Egzemplarz okazowy wysyłany jest do Państwa GRATIS!


Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i do zamówień internetowych.

Oferta dotyczy wysyłki na terenie Polski. W przypadku chęci otrzymywania wersji papierowej poza granicami kraju, prosimy o indywidualny kontakt.

Nasz zespół chętnie pomoże i odpowie na wszelkie pytania!


Tel.: 12 260 32 90 lub 12 254 56 09


Mail: biuro@bialykruk.pl


Wysyłkę plików do pobrania za pośrednictwem maila rozpoczynamy od bieżącego numeru i kontynuujemy przez rok. Na życzenie klienta możemy zrealizować prenumeratę od wcześniejszych numerów w zależności od ich dostępności. W takiej sytuacji prosimy o zaznaczenie tego w uwagach zamówienia.



                                                                                                         image                                                                   

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura