Wikipedia - Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski
Wikipedia - Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski
LechGalicki LechGalicki
343
BLOG

Tadeusz Pietrzykowski -''Teddy"-"Żelazna Pięść"- na bestie z KL Auschwitz / dr W.Żebrowski

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 2

 Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski (1917-1991), warszawiak z Ochoty, z rodziny inteligenckiej, kolega z ławy szkolnej K.K.Baczyńskiego. Wróżono mu karierę malarską podobną do Kossaków. Po śmierci ojca za pieniądze wykonywał rysunki dla studentów ASP. "Tyś mi kiedyś malował a ja jestem teraz profesorem"- wspominał po latach jeden z nich. Boks był jednak ważniejszy niż nauka.

                                                                                                           


             23 kwietnia 2021 roku 23 kwietnia została zorganizowana gala Rocky Boxing Night im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzeniu towarzyszył  wernisaż wystawy „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”. W budynku Olivia Star w Gdańsku zostały zaprezentowane reprodukcje prac autorstwa „boksera z Auschwitz”.(YouTube)

     Jako nastolatek trafił do Legii i korzystając z trenerskiej opieki Feliksa Stamma został mistrzem Warszawy w wadze koguciej. Po sensacyjnym zwycięstwie nad Antonim Czortkiem - mistrzem Polski, olimpijczykiem z Berlina i kilku innych, prasa nadały mu przydomek "Żelazna pięść". W 1939 r walczył  jako ochotnik w obronie Warszawy aż do kapitulacji miasta Złapany przez Niemców pierwszym transportem trafił do Auschwitz-Birkenau. Wśród codziennych zajęć brutalnego bicia więżniów kapo i blokowi wpadli na pomysł zorganizowania darmowej rozrywki, Jednym z nich był Walter Dunning, bokserski wicemistrz Niemiec, który wcześniej połamał dwóm więżniom szczęki. Zaproponował Teddemu pół bochenka chleba i kostkę margaryny za rozegranie z nim walki. Teddy ważył wtedy 45 kilogramów, a Walter 70 kilogramów. Widzów-więżniów ustawiano w czworobok wokół ringu a gongiem był dzwon z placu apelowego Po ukazaniu się w drugiej rundzie krwi pod nosem Niemca pojedynek przerwano ale nagrodę wydano.
    Najsłynniejszy pojedynek "Teddy" stoczył w 1943 r. z Niemcem Schally Hotenbachem - wicemisrzem wagi półśredniej, zwanym "Hammer-schag"/uderzenie młota/, zakończony nokautem Niemca w drugiej rundzie. Inaczej być nie mogło, przegrany pojedynek oznaczał bowiem śmierć. Ogółem "Teddy" stoczył w obozie 60 ( sześćdziesiąt) wygranych pojedynków. Kiedy jego zwycięstwa przestały już bawić Niemców i grożba pieca była bliska uratował go Hans Lutkemayer, przedwojenny sędzia bokserski, zabierając "Teddy,ego" do obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Tu Polak stoczył kolejne dwadzieścia zwycięskich walk.
                                                                                                                

   Premiera filmu dokumentalnego pt. "Auschwitz, boks i chleb" - odbyła się 14 czerwca 2020 r. - w 80. rocznicę I transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz na kanale YouTube. " Scenariusz i reżyseria:  Gabriela Mruszczak. Tadeusz Pietrzykowski był najprawdopodobniej jedynym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który pobił esesmana i nie poniósł żadnych konsekwencji. Podczas całego pobytu „za drutami” stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk. Wygrał wszystkie (nawet te z niemieckimi mistrzami boksu) z wyjątkiem jednej lub dwóch. - W KL Auschwitz sukcesy Pietrzykowskiego na obozowym ringu dla wielu współwięźniów były podporą podczas psychicznego załamania. Dzięki niemu, gromadzący się przy zwycięskich walkach więźniowie-Polacy mogli czuć nadzieję, że „jeszcze Polska nie zginęła” - mówi Gabriela Mruszczak, reżyser filmu dokumentalnego. Bohaterką filmu jest również córka legendarnego boksera, Eleonora Szafran. To właśnie ona odnalazła pamiętniki swego ojca i postanowiła nadal szukać jego śladów, gdziekolwiek by one nie były.  Dlatego kamera podąża za nią m.in. do celi św. Maksymiliana na terenie byłego obozu, by zobaczyć wydrapane na ścianie przez więźniów wizerunki boksera. Zagląda także na plan filmu fabularnego „Mistrz” w reż. Macieja Barczewskiego. Tam córka boksera obserwuje, jak radzi sobie aktor, Piotr Głowacki wcielający  się w rolę jej ojca.(...)".

     Po wyzwoleniu obozu przez Brytyjczyków nasz bohater wstąpił do I Dywizji Pancernej gen. St. Maczka. Do Polski wrócił  w 1947r., ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Bielsku-Białej. Tu po śmierci został pochowany ale pamięć o nim przetrwała.  W Nidzicy powstał wielki mural o Tadeuszu Pietrzykowskim. Marta Bogacka wydała w 2012r. książkę:"Bokser z Auschwitz.Losy Tadeusza Pietrzykowskiego", zaś Józef Hen napisał o nim nowelę zatytułowaną "Bokser i śmierć", Na jej podstawie  słowacki reżyser Peter Solan zrealizował film fabularny. W Auschwitz "Teddy" poznał Rotmistrza Witolda Pileckiego i o. Maksymiliana Marię Kolbego, którego wcześniej odważnie wyratował z opresji. Osobistą znajomość i rady ojca Maksymiliana bardzo sobie cenił.

   Jest już realizowany i zostanie w niedługim czasie zaprezentowany  polskiego film o pierwszym z dwóch słynnych bokserów noszących to samo nazwisko. Ten drugi to oczywiście już nieżyjący Zbigniew Pietrzykowski.

                                                                                                       

                                                                                         image


    Film Macieja Barczewskiego "Mistrz" przedstawia losy legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oto plakat  produkcji filmowej  z Piotrem Głowackim w roli głównej. Premiera w kinach -  16 października 2021 roku.

"Mistrz" to przede wszystkim opowieść o niezwykłym człowieku, który dzięki swoim umiejętnościom nie tylko walczył o życie w miejscu zagłady, ale również dawał innym nadzieję, że ich oprawcy nie są niepokonani - mówi reżyser Maciej Barczewski.
Akcja filmu "Mistrz" rozgrywa się w realiach początków funkcjonowania KL Auschwitz. Znakomity pięściarz Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski nr 77, bo takim został oznakowany, trafił do niego w pierwszym transporcie więźniów politycznych z Tarnowa 14 czerwca 1940 roku.





 Autor:



 image
Dr n. med. Wojciech Żebrowski
Uznany lekarz - ortopeda, chirurg.
Absolwent szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej.          
 Uczeń prof.Tomasza Żuka -  twórcy szczecińskiej szkoły ortopedycznej. Wiedzę i doświadczenie zawodowe uzupełniał w wiodących klinikach uniwersyteckich Bolonii, Padwy, Florencji i Bresci /stypendysta rządu włoskiego/.
Motto: ”Urbem, urbem, mi Rufe,cole et in ista luce vive! ".
Założyciel i aktywny członek Stowarzyszenia "Senat Obywateli Szczecina"    -  skrót:/S.O.S/ .
Od lat Autor, to spiritus movens działań w sferze upowszechniania wysokiej kultury, historii Polski i wszystkiego co służy dobru oraz podwyższeniu intelektualnej jakości egzystencji, w polskich dniach powszednich i świętach narodowych, przede wszystkim  społeczności Szczecina.






******

 Moje konto w Salonie24 z wielką radością udostępniam Osobom nietuzinkowym, które mają do przekazania w przestrzeni medialnej  informacje o sprawach istotnych.

(lg)




      

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura