Na lotnisku "Siewiernym" 10 kwietnia rano na przylot samolotu z delegacją prezydencką oczekiwało ponad 20 osób, z których znamy z nazwiska osób 19, z których to z kolei kilkunastu było pracownikami Ambasady RP w Moskwie. Osoby znane, to :
Zestawienie 1.
1. Jerzy Bahr, ambasador RP w Moskwie
2. Tomasz Turowski, ambasador tytularny
3. Grzegorz Wiśniewski, attaché wojskowy
4. Mirosław Czarnota, zastępca attaché wojskowego
5. Stanisław Łątkiewicz, radca
6. Emilia Jasiuk, I sekretarz
7. Wioletta Sobierańska, radca
8. Grzegorz Cyganowski, II sekretarz
9. Justyna Gładyś, III sekretarz
10. Andrzej Lasocki, starszy inspektor
11. Gerard Kwaśniewski, inspektor
12. Artur Geisel, inspektor
13.Marek Kusak, kierowca attaché wojskowego
14. Aleksandr Slepian, kierowca
15. Wasilij Subbotin, kierowca
16. Jurij Simogutin, kierowca
17. Jarosław Drozd, konsul generalny w Sankt Petersburgu
18. Krzysztof Czajkowski, konsul generalny w Irkucku
19. Dariusz Górczyński, naczelnik wydziału Federacji Rosyjskiej w Departamencie Wschodnim MSZ.”
Czy określenie "pracownicy ambasady" nie zaciera czasami rangi służbowej tych osób, a przynajmniej wielu z nich? Czy nie sugeruje czasami, że był to "zwykły" personel, witający rutynowo mającego nadlecieć Prezydenta RP, zgodnie z obyczajami polskiej dyplomacji?
Jak prezentowała się ranga dyplomatyczna w/w osób?
Zakładając, że struktura organizacyjna polskich placówek dyplomatycznych jest z grubsza wszędzie taka sama, można z dużą pewnością przedstawić obowiązującą w ambasadzie RP w Moskwie hierarchię precedencji według struktury wydziałowej misji.
Ponieważ jednak, jak to można zobaczyć w zestawieniach poniżej, usytuowanie określonego np. radcy bądź sekretarza ambasady, bez podania danych szczegółowych, może być kłopotliwe, nie pokusiłam się o uzupełnienie danych dotyczących osób wymienionych w "Zestawieniu 1."
Zestawienie 2.
Ambasada RP w Moskwie
Pierwszeństwo w Ambasadzie RP w Moskwie według struktury wydziałowej misji przedstawia się następująco:
- Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny.
- Wydział Polityczny.
- Wydział Ekonomiczno-Handlowy.
- Ataszat Obrony.
- Wydział Konsularny.
- Wydział Administracyjno-Gospodarczy.
- Przedstawiciele innych Ministerstw, takich jak: Finansów, Kultury, Spraw Wewnętrznych i Administracji (w randze radcy).
- Wydział Kultury i Nauki.
- Wydział Prasowy.
- Protokół Dyplomatyczny.
Zestawienie 3.
Ambasada RP w Waszyngtonie
Na stronie internetowej Ambasady RP w Waszyngtonie znajduje się wykaz pracowników tej misji, który prawdopodobnie jest listą precedencji w tym przedstawicielstwie dyplomatycznym.
- Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny.
- Minister Pełnomocny, Zastępca Szefa Misji.
- Radca Minister.
- Wydział Polityczny: Radca Minister, Radca, czterech II-ich Sekretarzy, III Sekretarz
- Biuro Prasowe i Public Relations: Radca, Attaché Prasowy.
- Wydział Kultury: Radca.
- Wydział Ekonomiczno-Handlowy: Radca, Radca, I Sekretarz.
- Radca ds. Finansów (Financial Counsellor): Radca Minister.
- Wydział Konsularny: Radca, I Sekretarz.
- Ataszat Obrony:
- Attaché Obrony i Lotniczy, Kierownik Ataszatu,
- Attaché Wojskowy i Morski,
- Zastępca Attaché Obrony, Wojskowego, Morskiego i Lotniczego,
- Zastępca Attaché Obrony, Wojskowego, Morskiego i Lotniczego,
- Ekspert Wojskowy.
11. Wydział Administracyjny: I Sekretarz.
Zestawienie 4.
Ambasada RP w Oslo
- Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny.
- Radca Minister.
- Radca Handlowy.
- Attaché Obrony.
- I Radca.
- I Sekretarz.
- II Sekretarz.
- III Sekretarz.
- Attaché Handlowy.
- Attaché.
Tak więc na pytanie o możliwości ściślejszego usytuowania osób wymienionych w "Zestawieniu 1." w strukturach ambasady RP w Moskwie, w wypadku aż ośmiu (na 16) osób, odpowiedzi na razie nie mamy.
Nie wiemy więc czym konkretnie zajmowali się: a. radcowie: Łątkiewicz, Sobierańska; b. sekretarze: Emilia Jasiuk, Grzegorz Cyganowski i Justyna Gładyś; c. inspektorzy: Andrzej Lasocki,, Gerard Kwaśniewski, Artur Geisel.
Co do obecnych na lotnisku kierowców: nie mam jednoznacznych informacji, czyimi byli pracownikami, w jakim charakterze tam byli, czy byli/są na etatach ambasady, MSZ, MSW (BOR), a może na innych?
W strukturach placówek dyplomatycznych RP, w tym także w Moskwie,działają jednak ponadto – niewyodrębnieni w powyższych zestawieniach – oficerowie łącznikowi Policji Państwowej RP, w randze radcy ambasady. Więc pytanie o szczegóły w wypadku pana/i radcy konsularnego nie jest takie nieważne.
Stanowisko oficera łącznikowego w Federacji Rosyjskiej zostało utworzone w 1995 roku. Od lipca 2002 roku służbę oficera łącznikowego polskiej Policji w tym kraju pełnił nadinsp. w stanie spoczynku Stanisław Białas, którego w styczniu 2008 r. zastąpił mł. insp. Dariusz Drzał. Jego nazwisko nie widnieje w grupie osób mających witać prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Ambasada, jak widać, jest miejscem szczególnego rodzaju. Skupiają się tutaj, co prawda na obszarze eksterytorialnym, wszystkie ważniejsze nici polityki prowadzonej przez państwo. Od precyzji kierunków tej polityki, od jakości kadr ją realizujących i zapewne od wielu jeszcze czynników zależy skuteczność prowadzonych tutaj działań. Od kompetencji i osobowości polskiego szefa dyplomacji – także.
O obecnym szefie MSZ i doborze przezeń ambasadorów, dla ND wypowiada się były wiceminister spraw zagranicznych i wiceszef BBN w latach 2008-2010, Witold Waszczykowski:
"Problem Radosława Sikorskiego jest taki, że on dobiera ludzi-adiutantów. To jest też tak, jak z całym rządem Donalda Tuska, który nie ma wokół siebie jakichś wielkich tuzów, ministrów. Ministrowie zaś bardzo dbają o to, żeby w ich ministerstwach nie było żadnych istotnych zastępców - podkreśla Waszczykowski. - Tak samo jest w naszych ambasadach. Sikorski dobiera ludzi ze średniego poziomu urzędniczego, czyli takich, którzy nie „wyrosną” na jakieś alternatywne indywidualności dyplomatyczne, które mogłyby być dla niego zagrożeniem - dodaje. Tymczasem jak zauważa były wiceminister spraw zagranicznych, w konsekwencji prowadzi to do sytuacji, że nasi ambasadorowie nie są poważnymi partnerami do rozmów dla poważnych polityków w tych państwach. - Na ambasadora w takim kraju jak chociażby Rosja i USA powinien być mianowany ktoś, kto ma osobowość. Powinna to być osoba, która może pójść do mediów, która jest rozpoznawalną indywidualnością z klasy politycznej o pewnych zaletach intelektualnych, posiadająca szeroką wiedzę z zakresu naszych wzajemnych stosunków oraz współpracy gospodarczej, kulturalnej itp. - wyjaśnia Waszczykowski. - Średniej klasy urzędnik nie ma też zielonego światła, żeby o trzeciej nad ranem zadzwonić do prezydenta z wiadomością, że coś się w tym drugim kraju niepokojącego dzieje - konkluduje nasz rozmówca."
Czy Jerzy Bahr i Tomasz Turowski spełniają oczekiwania W. Waszczykowskiego, trudno powiedzieć. Czy może przygotowywany na stanowisko ambasadora w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski, reprezentuje silniejszą osobowość i ma w sobie więcej aseretywnej determinacji? Też – co wydaje się wynikać z wywiadu W. Waszczykowskiego – raczej nie.
Skoro już jesteśmy przy wymianie ambasadorów, to w wypadku placówki moskiewskiej mamy do czynienia z ciekawą historią. Z doniesień prasowych z okresu końca lata wynikałoby, że pan ambasador Jerzy Bahr kończy swoją kadencję z końcem miesiąca września. Zmiany kadrowe objęłyby również - zwyczajowo - dużą część kadr niższego szczebla. Mamy już prawie koniec listopada, a nic takiego się nie dzieje – ze strony głównej www. Ambasady RP w Moskwie wita nas nadal dotychczasowy pan ambasador.
Czy można więc przypuszczać, że w Ambasadzie RP w Moskwie nie będzie żadnych zmian personalnych aż do czasu wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej? Nawet, jeśli będzie to trwało jeszcze czas dłuższy?
Może istnieje obawa, że nowe kadry musiałyby wiele zagadnień od początku wyjaśniać? Musiałyby penetrować dokumenty, prowadzić rozmowy... No, jednym słowem: musiałyby formułować własną opinię w tym zakresie. A jeśli śledztwo trwałoby nadal – to i jakoweś dokumenty też trzeba by było podpisać i potem wziąć za ten podpis osobistą odpowiedzialność...
Żródła:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101113&typ=po&id=po01.txt
http://www.info.policja.pl/portal/inf/1000/52161/Oficerowie_lacznikowi_Policji.html
http://www.stosunki-miedzynarodowe.pl/referaty/protokol-dyplomatyczny4.html
http://www.moskwa.polemb.net/index.php?document=1
L'amelka222
WSPIERAM:
http://www.smolensk.koliber.org/
i inicjatywę "Smoleńsk - chcemy prawdy!"
Inne tematy w dziale Polityka