Z wielką przyjemnością chciałbym państwu zaprezentować moją niemałą kolekcję komiksów o treści tożsamościowej. Wierzę, że jest tu wielu blogersów którzy wychowali się na kajku i kokoszu, tytusie, hansie klosie i świecie młodych, pokolenie lat 80 i nie tylko :). Ja się nauczyłem na nich czytać mając 4-5 lat (Rodzice to są spryciarze). Podobnie uczyli mnie angielskiego przed i po wyjeździe do USA.
A polski rynek komiksowy wystrzelił i jak mniemam ma się dobrze!
Panie i Panowie ruszamy:
11/11=Niepodległość to oryginalna inicjatywa Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Twórców "Contur". Komiksowe przedsięwzięcie, przygotowane specjalnie na obchody Narodowego Święta Niepodległości, ma zainteresować młode pokolenia Polaków historią ich państwa i narodu.
11/11=Niepodległość jest próbą odpowiedzi na zadawane od lat pytanie - "Jak rozmawiać z młodzieżą o narodowych świętach i rocznicach?". Projekt adresowany jest do młodego odbiorcy, dlatego w przygotowanej antologii posługujemy się medium, z którym jest on zaprzyjaźniony. Poszczególne rozdziały są tak skonstruowane, by przez losy indywidualnego bohatera opisać poszczególne drogi do odzyskania niepodległości.
Pracy nad albumem podjęli się twórcy od lat związani z polskim komiksem historycznym, tacy jak Michał Gałek, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Jacek Michalski, Witold Tkaczyk i Janusz Wyrzykowski oraz wielu autorów, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z ciągle przebijającymi się na salony i księgarskie półki opowieściami obrazkowymi, traktującymi o czasach przeszłych. W przygotowywanym zbiorze znajdą się zarówno historie opowiedziane słowem, jak i ograniczające je na rzecz obrazu; graficzne i "malarskie"; czarno-białe i barwne - szeroki przegląd komiksowego warsztatu.
Równie istotnym elementem projektu jest strona internetowa www.niepodleglosc.nck.pl, na której prezentowane będą komiksy, sylwetki twórców zaangażowanych w akcję oraz (w najbliższej przyszłości) konkursy plastyczne i komiksowe poświęcone ważnym dla historii naszego kraju momentom dziejowym.
Organizatorzy projektu nie zamierzają poprzestać na wydaniu tylko jednego albumu. Mamy nadzieję, że tegoroczna publikacja będzie początkiem serii wydawniczej o tematyce historycznej, adresowanej do młodych czytelników. Natomiast strona internetowa stanie się nośnikiem służącym podtrzymywaniu zainteresowania naszą inicjatywą, poprzez organizowanie konkursów o tematyce historycznej skierowanych zarówno do młodzieży, jak i profesjonalnych twórców komiksów i plastyków.
Projekt wspiera żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego Henryk Jerzy Chmielewski - znany jako Papcio Chmiel - autor najpopularniejszego polskiego komiksu Tytus, Romek i A'Tomek. W pracach nad albumem aktywnie wzięło udział wydawnictwo Zin Zin Press, specjalizujące się w komiksie historycznym.
Uroczysta premiera albumu i strony internetowej projektu odbędzie się w holu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, w dniu 08.11.2007, o godz. 12.00.
Katarzyna Tośta
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do pracy nad antologią o Warszawie 1944 roku młode pokolenie rysowników oraz scenarzystów. Do projektu włączyło się grono znakomitych twórców – prawdziwy „dream team” polskiego komiksu a redaktorem artystycznym całego przedsięwzięcia został Przemysław „Trust” Truściński.Komiks jako gatunek literacko-plastyczny, równolatek kina, stał się znakomitą szansą do artystycznej wypowiedzi o Powstaniu w zróżnicowany stylistycznie sposób. W albumie znajdą Państwo nowele oparte na archiwalnych materiałach, relacjach i wspomnieniach Powstańców, jak również baśniowe i filozoficzne rozważania o doświadczeniu zagłady i walki o wolność.Przede wszystkim jednak antologia jest wyrazem emocji młodego pokolenia, którego dziadkowie – Powstańcy – to właśnie warszawscy „super-bohaterowie”.Jan Ołdakowski
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
http://www.1944.pl/komiks/
Komiks poświęcony dramatycznej obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku.
Scenariusz oparty m.in. o nieznane dotychczas sensacyjne fakty dotyczące obrony Westerplatte napisał Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Opowiada on o historii Składnicy od 1926 roku do kilku lat po II wojnie światowej. Czarno-białe rysunki Krzysztofa Wyrzykowskiego (autor znany z "Kontry") mają oddać paradokumentalny charakter ponad 100-stronicowego komiksu, który pokazuje z dużą dbałością o szczegóły obydwie strony konfliktu.
Tragiczne losy rannych polskich żołnierzy porzuconych na polu walki, dramat tych żołnierzy, którzy chcieli walczyć do wyczerpania ostatnich możliwości i dramat kpt. Dąbrowskiego, który po całkowitym załamaniu psychicznym swojego dowódcy musiał objąć dowodzenie nie informując swoich podkomendnych, że mjr. Sucharski, nie widząc sensu dalszej obrony, chciał poddać polski garnizon wywieszając białą flagę na dachu koszar. Te epizody są tłem komiksu Westerplatte. Załoga Śmierci pokazującym niezwykłe poświęcenie i bohaterstwo żołnierzy, ale też ich słabości.
ODMIENIEC - tom 1, to debiut komiksowy dwóch, młodych i utalentowanych polskich twórców: Marka Oleksickiego oraz Mariusza Gradowskiego.
Trzy opowieści o Odmieńcu, które znajdą się w pierwszym albumie (WILKOŁAK, CZARNY PIES i CYGANIE), to trzy mroczne baśnie, nawiązujące w przewrotny sposób do realiów kultury tradycyjnej, do demonologii słowiańskiej. Wilkołaki, leśne demony, zjawy, sarmackie warchoły, znachor. Wreszcie sam Odmieniec, postać zaczerpnięta z dawnych wierzeń, według których miałby być wychowanym przez ludzi synem mamuny, dziwożony. Nikt nie wie, kim jest naprawdę. Nie jest jasne jego miejsce w świecie przenikających się wymiarów. Rozumie ludzi i istoty z zaświatów. Pozostaje w zawieszeniu między dobrem a złem. Jednak równowaga nigdy nie trawa długo... Odmieniec musi wybrać, po której stronie stanąć...
http://www.mandragora.com.pl
Akcja komiksu "1956: Poznański Czerwiec" toczy się w ciągu jednego dnia, tj. właśnie w tragiczny "Czarny Czwartek" 28 czerwca 1956 r. Opisuje autentyczne wydarzenia i osoby, w które wplecione są postacie i sytuacje fikcyjne.
Komiks ma niezwykłą formułę graficzną. Nie jest to dzieło o tradycyjnym układzie kadrów, z rysunkami wykonanymi czarnym tuszem. Jacek Michalski to mistrz ołówkowego szkicu i taką właśnie formę graficzną będzie miał album. Ma to dać wrażenie reportażu z miejsca wydarzeń, historii o szybko zmieniającej się dynamice i narastającym napięciu.
http://www.aqq.com.pl/
Wydarzenia z 16 grudnia 1981 r. w Katowicach, gdzie w czasie pacyfikacji przez wojsko i milicję strajkującej załogi kopalni "Wujek" od kul plutonu specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych, widziane oczyma siedmioletniego chłopca i jego ojca - jednego z uczestników strajku.
http://www.aqq.com.pl/
STRAŻNICY ORLEGO PIÓRA to pierwsza w Polsce seria historycznych i dwujęzycznych (polsko-angielskich) komiksów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pierwszy tom wydania kolekcjonerskiego zawierać będzie pierwsze dwa zeszyty serii (pierwszy poświęcony jest legendarnemu władcy Słowian - Siemowitowi i nosi tytuł: Szara Drużyna, drugi poświęcony jest pierwszemu królowi elekcyjnemu - Henrykowi Walezemu i nosi tytuł: Skarb Walezjusza). W albumie znajdą się dodatki w postaci map z okresów panowania Siemowita i Henryka Walezego, szkice postaci wykonane przez rysowników oraz słowniczki: staropolski i angielski.
Idea STRAŻNIKÓW ORLEGO PIÓRA jest następujaca: oderwać dzieci od komputerów i przez zabawę (czytanie komiksów) sprawić, by się uczyły.
W naszej serii przez historię Polski przeprowadzać będzie czytelników fikcyjna rodzina Witoszowiców - tytułowi Strażny Orlego Pióra. Losy członków tej rodziny, w każdym pokoleniu, zostaną splecione z losami polskich władców. Na tle wydarzeń historycznych czytelnicy będą świadkami zwariowanych przygód głównych bohaterów - wszystko to oczywiście będzie osadzone w realiach historycznych.
http://www.mandragora.com.pl
więcej na stronie Twórcowni
Mam welką prośbę do komiksiarzy, jeżeli coś ominąłem poproszę o uzupełnienie kolekcji.
Pozdrawiam serdecznie!!!
..kotwicą wydrapie buntu pazury
Dbaj o higienę mentalną
boomp3.com
O mnie:
obywatelstwo: Polskie
narodowość: sarmacka
z domieszką:
słowiańsko-tatarsko
-węgiersko-białorusko
-żydowsko-ormiańsko
-litewsko-kozacką
Kontakt:
neosarmata at wp.pl
gg: 7783486
Moje artystyczne królestwo
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura