czyli życzenia noworoczne
Kaligram jest wierszem lub wyrażeniem, którego układ i wygląd tekstu tworzy obraz związany z jego treścią. Zapalonym twórcą kaligramów był Guillaume Apollinaire. Od jego zbioru poezji Calligrammes wzięła się sama nazwa. Niektóre kaligramy Apollinaire'a są bardzo proste, inne zawiłe, szczególnie te pisane ręcznie.


Kaligramy są poezją bardziej do podziwiania niż czytania. Boleśnie przekonała się o tym francuska aktorka Marguerite Autant-Lara. Otóż pewnego razu poproszono ją, by w gronie kilku osób przeczytała na głos Il Pleut (Pada deszcz) – prosty, zdawałoby się, wiersz. Artystka wpadła w rozpacz, gdyż nie potrafiła tego zrobić.

Na stronie eratiopostmodernpoetry.com można obejrzeć ładną animację 'deszczowego' wiersza i jego rękopis.
Proste kaligramy tworzył też w latach 60-tych ub. wieku Vàclav Havel. Pisane na maszynie nazywał typogramami. Bardzo ascetyczny ale wymowny jest jego kaligram Bariera. Najbardziej zaintrygowało mnie Wyznanie miłości (w kodzie cybernetycznym). Hm… :)

Niektóre kaligramy są tak misterne, że trudno jest powiedzieć, czy patrzymy na obraz, który jest tekstem, czy tekst, który jest obrazem.


(autor: Bernard Maiser) (autor: Paula Scher)
W sieci znaleźć można mnóstwo przykładów kaligramowej twórczości. Niektóre prace są bardzo efektowne. Na przykład te tworzone przez Laurę Ruggeri

Od kaligramów blisko jest do shape poetry oraz visual poetry. Wydaje mi się, że niekiedy granica między wszystkimi gatunkami jest subtelna.
(autor: David Daniels)

Visual Poetry at Mission Cultural Center for Latino Arts
To tyle tytułem wstępu ;) Wykorzystałam dzisiejszy, niepowtarzalny w roku dzień, do utworzenia prostego kaligramu.
Zatem, drodzy Blogerzy

Inne tematy w dziale Rozmaitości