Jarosław jot-Drużycki Jarosław jot-Drużycki
839
BLOG

Zaolzie: Szymeczek ponownie na czele Kongresu Polaków

Jarosław jot-Drużycki Jarosław jot-Drużycki Polityka Obserwuj notkę 0

XI Zgromadzenie Ogólne Kongresu Polaków w Republice Czeskiej obradujące w Cz. Cieszynie 28 kwietnia br. wybrało po raz czwarty Józefa Szymeczka na prezesa tej najważniejszej polskiej organizacji reprezentującej naszych rodaków w RCz. "Polskie Zaolzie, ta figura retoryczna, niech będzie naszym marzeniem i niech trwa po wsze czasy", powiedział nowy-stary prezes. Jednym z  jego zastępców został Tomasz Pustówka, który zdaniem znawców problematyki zaolziańskiej może w przyszłości zostać następcą i kontynuatorem Szymeczka. Nie przeszła natomiast forsowana przez Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, jednego z podmiotów KP,  propozycja zmian statutowych mających na celu  "sfederalizowanie" a de facto podporządkowanie Kongresu PZKO.

Józef Szymeczek, po prawej - Tomasz Pustówka (fot. jot)

Józef Szymeczek potwierdził swoją niekwestionowaną pozycję lidera  zaolziańskiej społeczności, której przewodzi nieprzerwanie od dekady, kiedy to po raz pierwszy, w wieku zaledwie 29 lat, stanął na czele Kongresu. W ciągu tego czasu Szymeczek okazał się być wytrawnym politykiem i dyplomatą zręcznie poruszającym się na salonach politycznych zarówno Pragi czeskiej, jak i Warszawy. Podczas jego prezesury rozpoczęło się między innymi w ostatnich latach rozwiązywanie kwestii zagrabionego przez Niemców w 1939 roku majątku polskich firm, stowarzyszeń i partii politycznych, który - uznany po wojnie za "poniemiecki" - podlegał tzw. dekretom Benesza ergo konfiskacie na rzecz ówczesnego państwa czechosłowackiego. Do dzisiaj sprawa ta nie została uregulowana - przy całkowicie biernej niekiedy postawie Warszawy - jednakże obecnie rysuje się perspektywa pewnej formy rekompensaty ze strony władz czeskich. A kwestia ta jest w tej chwili, poza problemami w stosowaniu dwujęzyczności i organizacji polskiego szkolnictwa jednym z ważniejszych problemów Zaolzia.

Zdecydowanym przegranym XI Zgromadzenia jest prezes najliczniejszej, bo ponad dziesięciotysięcznej organizacji polskiej na tym terenie a w latach 1948-1989 właściwie jedynej legalnej czyli Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, Jan Ryłko. Przepadła w głosowaniu propozycja, by członkami Kongresu były li tylko osoby prawne (obecnie KP skupia 31 stowarzyszeń ale także członków indywidualnych). W rzeczywistości chodziło Ryłce o doprowadzenie do proporcjonalnej reprezentacji poszczególnych grup w Kongresie (teraz każde stowarzyszenie, niezależnie od liczby członków ma po dwóch przedstawicieli). Klęska Ryłki jest tym bardziej zaskakująca, że najwięcej na sali obrad było właśnie członków PZKO, którzy jednocześnie reprezentowali czy to polskich mieszkańców poszczególnych gmin, czy i inne organizacje zrzeszone w Kongresie. Zaistaniała na XI Zgromadzeniu sytuacja może tylko pogłębić i tak już istniejący od dawna kryzys na linii Kongres - Zarząd Główny PZKO i dlatego też w uchwale  znalazł się między innymi passus o powołaniu do życia grupy mediatorów, której zadaniem będzie doprowadzenie do porozumienia pomiędzy obiema organizacjami.

Obrady XI Zgromadzenia Ogólnego KP, przemawia amb. Rzplitej w Pradze Jan Pastwa (fot. jot)

____
Wyniki wyborów do Rady Kongresu Polaków z 28 kwietnia 2012 roku: Józef Szymeczek (prezes), Rudolf Moliński i Tomasz Pustówka (zastępcy), Andrzej Bizoń, Barbara David, Michał Przywara, Małgorzata Rakowska, Mariusz Wałach i Mariusz Zawadzki (członkowie).

 

Wtrynia swe trzy grosze od 26 maja 2009 r. "Hospicjum Zaolzie" - rzecz o umieraniu polskości na zachodnim brzegu Olzy Wydawnictwo Beskidy, Wędrynia 2014 Teksty rozproszone (w sieci) Kogo mierzi Księstwo Cieszyńskie. W poszukiwaniu istoty bycia "stela" (Dziennik Zachodni) Mocne uderzenie (obrazki z Wileńszczyzny) (zw.lt) Wraca sprawa Zaolzia (Rzeczpospolita) Cień Czarnej Julki (gazetacodzienna.pl)   Lubczasopismo   Sympatie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka