Kultura Liberalna Kultura Liberalna
1015
BLOG

Ministerstwo zerwało porozumienie. Wracamy do protestów

Kultura Liberalna Kultura Liberalna Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 48

„Chcemy pokazać Ministerstwu Zdrowia, że trudno będzie zarządzać opieką zdrowotną bez lekarzy. Planujemy to zrobić we wrześniu” – mówi Marcin Sobotka, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Tomasz Sawczuk: Czujecie się oszukani?

Marcin Sobotka: Nie lubię tego słowa. Zrobiliśmy to, co powinniśmy i co mogliśmy zrobić. Trzeba zapytać ministra zdrowia, czy jest oszustem i oszukuje lekarzy.

Rok temu zawarliście jako lekarze rezydenci porozumienie z rządem w sprawie reform w systemie opieki zdrowotnej.

Zdecydowaliśmy się na podpisanie porozumienia w dobrej wierze. Teraz wiemy, że była to forma gry politycznej, która miała na celu uciszenie środowiska lekarskiego przed rokiem wyborczym. Strona społeczna zawsze jest słabsza w takich negocjacjach, rząd wykorzystał swoją siłę.

Dlaczego jesteście rozczarowani?

Minister Szumowski podpisał porozumienie, ale nie miał pieniędzy na jego realizację i dalej ich nie ma. Wydatki na opiekę zdrowotną miały rosnąć, aby osiągnąć 6 procent PKB w 2024 roku, a tymczasem rząd manipuluje wskaźnikami, aby wydać mniej niż przewidywała umowa.

O jakie kwoty chodzi?

W tym roku chodzi o kilkanaście miliardów złotych, więc ma to duże znaczenie. To jest być albo nie być dla 100–150 szpitali. Co więcej, wydatki na opiekę zdrowotną w stosunku do PKB nie tylko nie rosną, ale wręcz spadają.

Prasa donosi, że jeśli tak dalej pójdzie, to w 2024 roku możemy mieć procentowo najniższe wydatki na opiekę zdrowotną w całej Unii.

Nie dość, że spada poziom wydatków, to jeszcze pieniądze nie są wydawane na pacjentów, lekarzy, pielęgniarki albo szpitale, tylko są przejadane.

To znaczy?

Weźmy przykład nowej Agencji Badań Medycznych. Lekką ręką wydaje się pieniądze na instytucję, w której powstanie wiele wysokopłatnych etatów, ale która nie jest potrzebna, bo mamy już Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wystarczyło tam przekazać część środków i kompetencji.

Tyle że nowa agencja to ma być miejsce miękkiego lądowania dla ministra i jego otoczenia politycznego. Na ten projekt poszło już kilkaset milionów złotych i pójdzie jeszcze drugie tyle. Rezydenci takich kwot nie zobaczą nigdy.

Czyli można znaleźć pieniądze?

Zastanawia nas, jak ministerstwo zamierza zrealizować swoje zobowiązania finansowe. W NFZ-ecie brakuje w tej chwili kilkunastu miliardów złotych.

Jak to – w tym roku?

Tak, już teraz. Obecnie sytuacja wygląda tak, że w połowie roku szpitale nie będą miały pieniędzy. NFZ po prostu nie ma pieniędzy na realizację świadczeń medycznych. Niedawno miało miejsce spotkanie urzędników Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Zdrowia, gdzie zastanawiano się nad tym, co z tym faktem zrobić.

Wszyscy widzą, że finansowanie opieki zdrowotnej jest w praktyce na niższym poziomie, niż zostało ustalone w porozumieniu. Czy dostaliście jakieś wyjaśnienie w tej sprawie?

Cały wywiad TUTAJ

Marcin Sobotka

przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Tomasz Sawczuk

dziennikarz działu politycznego „Kultury Liberalnej”. W serii Biblioteka Kultury Liberalnej ukazała się jego książka „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP”. Twitter: @tomasz_sawczuk

"Kultura Liberalna" to polityczno-kulturalny tygodnik internetowy, współtworzony przez naukowców, doktorantów, artystów i dziennikarzy. Pełna wersja na stronie: www.kulturaliberalna.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (48)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo